Preporuka knjiga: Izdvojeni naslovi iz GISKO-a

Budući da je ljetna akcija pod nazivom ‘Ljetujte s knjigama, plivajte u riječima’ vrlo dobro prihvaćena od strane korisnika i imala je velik odaziv, akcija se nastavlja i tijekom mjeseca rujna 2012. pod nazivom ‘Dočekajmo jesen s većim brojem knjiga’.
Naime, svi će korisnici moći i dalje posuđivati više knjiga na svoje iskaznice. Korisnici upisani na osnovnu iskaznicu moći će posuditi umjesto dosadašnje četiri – šest knjiga, a korisnici obiteljske iskaznice umjesto dosadašnjih sedam – devet knjiga. Cilj ove akcije jest poticanje čitanja u slobodno vrijeme.
Mala knjiga / Selden Edwards
‘Mala knjiga’ sadrži neobičnu priču Franka Standisha, Wheelera, Burdena III., nasljednika poznatih bostonskih bankara, filozofa, studenta povijesti, sina legende, rock-idola, pisca, ljubitelja žena, osamljenika, napola Židova i bejzbolske legende s Harvarda.
Godina 1988. Njemu je četrdeset sedam godina i živi u San Franciscu. No najednom će se, iščašenjem u vremenu, naći u Beču na kraju devetnaestog stoljeća, točno devedeset jednu godinu prije svoje posljednje uspomene i pola stoljeća prije vlastita rođenja. Prijestolnica tadašnje Austro-Ugarske proživljavala je svoje najslavnije dane, ali i ne znajući, bila na korak od apokalipse koja će uslijediti u stoljeću koje se prostire pred njima.
U gradu i vremenu o kojima je godinama slušao od svojeg omiljenog profesora Hazea, Wheeler će se snaći bolje nego što je ikad mogao očekivati. Sprijateljit će se sa skupinom najslavnijih umova i umjetnika tog vremena, potražiti pomoć od samog slavnog Sigmunda Freuda, pa čak i upoznati Marka Twaina, cijelo vrijeme budno pazeći da svojim riječima ili djelovanjem ne promijeni povijest svijeta koja mu se stvara pred očima. No uspjevši se zamjeriti vlastitom okrutnom djedu i upoznavši mladu damu koja će mu promijeniti život, i sam će shvatiti kako je sila sudbine neusporedivo jača od bilo kakvih naših htijenja. A nekada i neizrecivo opasna.
‘Mala knjiga’ debitantsko je djelo koje je Selden Edwards stvarao i brusio tri desetljeća, a koje ga otkriva kao jednog od talentiranijh i originalnijih romanopisaca današnjice.
Žohar / Rawi Hage
Neimenovani glavni junak napustio je ratom opustošenu bliskoistočnu zemlju i utočište pronašao u hladnome kanadskom gradu. On je izbjeglica, stranac koji pokušava pronaći smisao života u stranoj zemlji.
Ali sa sobom je donio velike tajne – obiteljsku tragediju koju nije spriječio i mladost protkanu preživljavanjem u ratu. I dok luta snijegom zametenim ulicama, ulazi u imigrantske kafiće i odlazi na psihoterapiju, zaljubljuje se u prekrasnu djevojku Shoreh, također izbjeglicu s Istoka te shvaća da mora postati netko drugi, postati onakvim kakvim se u prošlom životu nije usudio biti.
‘Žohar’, iznimno poetičan roman IMPAC-om nagrađenog Rawija Hagea, s mnogo gorkoga humora i briljantnih slika opisuje dramatičan i turbulentan život mladih imigranata na Zapadu u novom tisućljeću.
Degustacija slobode / Davor Rostuhar
Nakon što nas je u svojim dosadašnjim knjigama poveo na putovanja u Egipat, Indiju, Nepal i Tibet, a potom u svojoj posljednjoj knjizi ‘Džungla’ i na opasne ekspedicije u neprohodna područja Amazone i Nove Gvineje, jedan od najčitanijih hrvatskih putnika i putopisaca vodi nas u svojoj novoj knjizi ‘Degustacija slobode’ na posve drugačiju vrstu putovanja.
U vrijeme kada je turizam postao jednom od najvećih svjetskih industrija, a više od milijardu ljudi godišnje odlazi na odmor izvan granica svoje zemlje, Rostuhar je odlučio zaroniti duboko u umove i srca modernih putnika kako bi odgovorio na nekoliko važnih pitanja: zašto toliko volimo putovati, kako nas ta putovanja transformiraju te kako svojim putničkim otiscima utječemo na naš krhki planet. Odgovore je pronašao kako u povijesti turizma, tako i u znanosti, ali i brojnim anegdotama sa svojih mnogobrojnih putovanja širom svijeta.
Iako je u svojoj srži popularno-znanstvena, prožeta pogledima sociologa, antropologa, psihologa i drugih znanstvenika na fenomen putovanja, ‘Degustacija slobode’ toliko je intimna i inspirativna da ćete čitajući je osjetiti snažnu želju da krenete na put. Ipak ćete barem neko vrijeme ostati u udobnosti svojega doma i nastaviti čitati jer ćete shvatiti da je i sama knjiga, kako i sam autor kaže, jedno veliko i neponovljivo putovanje. Prije svega, to je pustolovina koja će vam reći kako da putujete smislenije, odgovornije i održivije, kako da vjerujete u čuda i magiju puta te kako da se pridružite tihoj revoluciji onih koji svojim putovanjima već sudjeluju u stvaranju boljeg svijeta.
O ljubavi, knjigama i stvarima koje govore / Nadežda Čačinovič
Knjiga eseja prof. dr. sc. Nadežde Čačinovič naslovljena ‘O ljubavi, knjigama i stvarima koje govore’ povezuje filozofsko obrazovanje i teme koje su svima poznate iz osobnog iskustva (ljubav, starost, umjetničko stvaranje, čitanje itd.).
Ova je knjiga dijelom ispovjednog karaktera i po tome bliska autobiografskoj i memoarskoj beletristici, ali uključuje i spoznaje preuzete iz filozofije, psihologije, potom iz visoke kulture, iz kulturne industije, ponekad u bizarnoj mješavini sastavnica koje proizvode neobične posljedice i neočekivane učinke.
Atlas oblaka / David Mitchell
‘Atlas oblaka’ Davida Mitchella izniman je roman, satkan od šest pripovjednih niti, u kojem se muzikalno virtuozno i jezično raskošno isprepleću znanstvena fantastika, politički triler i povijesni pastiš. Priča seže unatrag u devetnaesto stoljeće, kolonijalizam i divljaštvo na otocima Pacifika te unaprijed u mračnu budućnost, onkraj sloma civilizacije.
Idealistični Amerikanac 1850. nevoljko plovi Tihim oceanom; razbaštinjeni skladatelj na prevaru se uvlači u dom sifilisom shrvana genija; kalifornijska novinarka istražuje zataškanu tajnu projekta nuklearke; mali nakladnik bježi od kriminalca kojemu je objavio nenadani bestseler; klonirana restoranska poslužiteljica čeka izvršenje smrtne presude zbog protukorpokracijskog djelovanja, a Zachary, mladić s postapokaliptičnih Havaja, svjedoči sumraku znanosti i civilizacije; to su redom pripovjedači ‘Atlasa oblaka’.
U romanu od čije maštovitosti i raspona čitatelju zastaje dah, David Mitchell briše jezične, žanrovske i vremenske granice nudeći razmišljanje o ljudskoj volji za moć i pogibeljima u koje nas ona može odvesti.
Lov na losose u Jemenu / Paul Torday
Na večer svoje dvadesete godišnjice braka, Dr. Alfred Jones odlučuje pisati dnevnik, kako bi u njega zapisao razmišljanja o svom braku i životu te uhvatio osjećaj intelektualnog i emocionalnog nemira koji je u njemu sve više rastao kako se približavao ‘srednjoj dobi’.
Život dr. Jonesa je do tog trenutka bio prilično racionalan i bez velikih turbulencija – poduzetna i ambiciozna, njegova supruga Mary na određen je način upravljala njihovim životima istovremeno gradeći uspješnu karijeru. Odmah u početku dogovorili su se kako neće imati djece, a smatravši se ipak dužnima zajednici, držali su predavanja doseljenicima i udrugama.
Međutim, sve se promijenilo otkad je dr. Jones primio apsurdan upit iz agencije za konzalting o izvedivosti projekta uvođenja lososa i sportskog ribolova u Jemenu kojeg želi organizirati šeik Muhammad. Nažalost, projekt je zaintrigirao sami politički vrh i dr. Jones se nađe u nezgodnom položaju – ili će uzeti otkazno pismo ili potpisati ugovor o suradnji na projektu. Ne nalazeći potporu kod svoje karijerom opsjednute supruge koja odlazi na zamjenu čak u Ženevu, dr. Jones se upusti u projekt i dalje ga smatrajući potpunom besmislicom. No, upravo taj projekt će iz korijena promijeniti njegov život i oživjeti njegov duh te ga natjerati na preispitivanje. S vremenom, dr. Jones počne zaista razumjeti riječi nadahnutog šeika s njihovog prvog sastanka: ‘Bez vjere, ne postoji nada. Bez vjere, ne postoji ljubav.’
Napisan kao ‘izvještaj o okolnostima koje su pratile odluku o uvođenju lososa u Jemen’, prvi roman Paula Tordaya sačinjen je od e-mailova, pisama, izvadaka iz dnevnika, transkripata policijskih saslušanja i vladinih dokumenata. No, to je zapravo priča o antijunaku Fredu Jonesu – sredovječnom, pomalo pompoznom znanstveniku koji se našao u središtu jednog naizgled neostvarivog, apsurdnog projekta, uvođenja lososa u pustinjski Jemen i o tome kako je taj projekt jednog bezličnog i običnog čovjeka makar nakratko pretvorio u junaka i zauvijek ga promijenio podarivši smisao njegovu bezličnu životu.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?