FOTO VIDEO `Ludi Austrijanac` Felix Baumgartner skočio s visine od 39 kilometara

43-godišnji ekstremni sportaš i pustolov sličan pothvat je napravio prije nekoliko mjeseci kada je skočio s visine od 29 tisuća metara. Taj pothvat bio je samo jedan u nizu petogodišnjih priprema za ono što je napravio danas.
Nakon odgode od sedam dana, u 17 i 30 sati po našem vremenu, do sada najveći izgrađeni balon punjen helijem, veličine Eiffelovog tornja, ponio je kapsulu iz Roswella, u kojoj se nalazio Baumgartner do ruba svemira.
Današnjem skoku prethodile su dvije odgode zbog jakog vjetra. Naime ogromni balon ispunjen helijem izrađen je od vrlo tankog materijala kako bi bio što lakši, zbog čega ga je i vrlo slab vjetar mogao zavrtjeti i srušiti.
Put do visine od 39 tisuća metara, što je otprilike tri puta više od visine kojom putuju putnički zrakoplovi, trajao je oko dva i pol sata.
Trenutak koji će bit upisan u povijesti dogodio se u 20:08 sati po našem vremenu. Felix Bamugartner skočio je hrabro s ruba svemira u slobodnom padu prema Zemlji s visine od 39 kilometara.
Uoči skoka rekao je: ‘Only up here you see how small we really are’, što bi se moglo prevesti kao ‘Samo ovdje gore vidimo koliko smo zapravo mali’.
U padu je probio zvučni zid, odnosno padao je brzinom 1173 kilometara na sat, što je brže od metka ispaljenog iz pištolja. Do te brzine mu je trebalo samo 49 sekundi. 4 minute i 19 sekundi padao je u slobodnom padu prema Zemlji, nakon čega je otvorio padobran, te se nakon nekoliko minuta sretno prizemljio u blizni Roswella, u američkoj saveznoj državi New Mexico.
Baumgartner je ovim pothvatom potukao nekoliko rekorda – najveći uspon balona s posadom (34 668 metara), skok s najveće visine te najveća brzina koju je čovjek postigao u slobodnom padu, odnosno postao je prvi čovjek koji je u slobodnom padu probio brzinu zvuka.
Osim obaranja rekorda misija je za cilj imati ispitati novu opremu na području aeronautike te testirati mogućnosti čovjeka na velikim visinama i krajnjim brzinama. Na projektu je radilo stotinjak ljudi, a sve se moglo pratiti live streamom putem YouTubea.
Upravo taj video stream bio je najzaslužniji za praćenje cjelokupnog pothvata, uspon balona pratilo je oko 5,5 milijuna ljudi na YouTube a sam skok oko osam milijuna.
Dosadašnji ovakav rekord držao je Joseph Kittinger, pukovnik američkog zrakoplovstva koji je 16. kolovoza 1960. godine skočio s visine od 31.300 metara, i preživo. Upravo je Kittinger bio ključna osoba u projektu Red Bull Stratus.
Od prvog dana pružio je Felixu i njegovom timu vrijedne informacije, te savjetima sudjelovao u cjelokupnoj misiji.
Print screen YouTube
Dakako nije trebao dugo čekati da se na YouTube pojavi i snimka skoka, doduše lošije kvalitete, no svjedno prikazuje najvažniji dio Felixova pothvata
{youtube}8Oq2Xl7oiws{/youtube}
video sa Sportske televizije
{youtube}yjjTPaeCKiY{/youtube}
Pogledajte kratki video koji prikazuje Felixa i njegov pothvat
{youtube}c7BFkOrlTVM{/youtube}
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?