VIDEO Poi twirling ili žongliranje vatrom by Domaći

Njihov broj je promjeniv, ovisno o obvezama članova, no najčešće ih je petero. Ove godine su sudjelovali na svim većim manifestacijama u gradu, poput Slame, UFO-a i drugih.
Poi twirling na prvi pogled može izgledati kao jednostavno žongliranje zapaljenim predmetom, no to zasigurno nije. Za savršeno usklađene pokrete potrebno je mnogo vježbe, s obzirom na to da se koriste ritmički i geometrijski pokreti, a svaki trik ima svoj način i pravila izvođenja.
Žongliranje, kao i svaku drugu vještinu može naučiti svatko tko smatra da ima dovoljno upornosti i volje, jer žongliranje je prvenstveno vježbanje samokontrole, koncentracije i fluidnosti pokreta.
Trikovi su ti koji se zadnji uče, nakon što se sama vještina osnovnih pokreta dovoljno uvježba. Kada se nauče osnove, kreće se u izvođenje kompliciranijih geometrijskih oblika.
Obični poi za vježbanje mogu se izraditi od običnih čarapa u koje se umetnu vrećice s rižom, ili teniske loptice jer je važno da poi ima svoje težište. U nastupima koriste vatrene poie, ali i obične od UV materijala koji svijetli u mraku i glow poie, koji se napajaju baterijama.
Za vrtnju vatrenog poia potrebno je nešto više koncentracije i vježbe nego kod običnih. Vatreni poi je puno teži i većina se ne usudi izvoditi baš sve trikove s njima jer u slučaju greške može doći do zapaljenja kose i dlaka na rukama, stoga je savršena koordinacija pokreta itekako potrebna.
Dobro je znati da se ne može dogoditi ništa ozbiljnije osim propaljenih hlača ili privremene tetovaže koju ostavlja otisak vrućeg kevlarskog poia na koži. Vatreni poi izrađen je od kevlara, natopljen u petrolej gori u prosjeku pet minuta, nakon čega ga je potrebno ponovno natopiti i zapaliti.
Vrtnja vatrenih poia by GERILAFillm Osijek
Domaći su na poziv Stele Vukadinović iz benda RitmOS nedavno posjetili Osnovnu školu Fran Krsto Frankopan gdje su djeci 2. i 4. razreda pružili vatreni doživljaj u sklopu tjedna Ivane Brlić Mažuranić, a u planu je i pokretanje poi radionica.
Suradnja s osječkim bendom RitmOS dovla je Domaće u njihov prvi video spot, kojeg je u prosincu snimila ekipa iz GERILAFilma production Osijek.
Umjetnost žongliranja poia potječe još iz 18. Stoljeća, s Novog Zelanda, gdje se i danas prakticira. Ekspanzija poi kulture dovela je do značajne evolucije stilova, alata koji se koriste tijekom žongliranja i definicije riječi „poi“.
U maorskom jeziku, riječ ‘poi’ odnosi se na fizički objekt kojim se koriste plesači, samu koreografiju ili prateću glazbu. U maorskoj kulturi, poi pretežno koriste žene, no neke legende upućuju na to da su ga prvo koristili muškarci kako bi povećali fleksibilnost zglobova za što efikasniju upotrebu ručnog oružja.
>> Facebook sranica Domaći ovdje