Lončarica Velika: Brdo smeća rast će još pet godina
Još bar pet godina otpad koji proizvedu građani Osijeka i dijela okolnih općina odlagat će se na postojeće odlagalište Lončarica Velika.
Za takav razvoj situacije kriva su bar tri događaja. Prvi je svakako Domovinski rat, prijeratno odlagalište u Nemetinu bilo je pod okupacijom, valjalo je naći novu privremenu lokaciju. Prva je bila na Filipovici, a potom se “gomilanje smeća” preselilo na novu, privremenu lokaciju, na Lončaricu. Koja je privremenom ostala sve do danas. U međuvremenu se krenulo u neslavni projekt zajedničkog odlagališta istočne Slavonije, tzv. ZOIS, za kojim se i danas vuku repovi pravosudne trakavice. Potom je, sukladno s direktivama Europske unije, na razini državne strategije najavljen projekt realizacije regionalnih centara za gospodarenje otpadom. Za područje Osijeka, ali i cijelu Osječko-baranjsku županiju, definirana je lokacija Orlovnjak, nedaleko od Antunovca. U tu svrhu Osječko-baranjska županija osnovala je tvrtku Ekos, od sredine prošle godine suvlasnički joj se pridružuje i Vukovarsko-srijemska županija.
– Što znači da govorimo o području od pola milijuna stanovnika. Procjenjujemo da će nam se pridružiti još nekoliko rubnih općina s područja triju susjednih županija, pa se tako broj stanovnika penje za još otprilike 25 tisuća. Odnosno prognoze govore o količini od sto tisuća tona komunalnog otpada za gospodarenje na godišnjoj bazi – kazuje Milan Kamenko, predsjednik Uprave Ekosa.
No, unatoč velikim očekivanjima, ni nakon formiranja nove vlade situacija oko RCGO Orlovnjak nije se nimalo promijenila. Državna vlast i dalje ne objavljuje jasnu koncepciju o statusu, obuhvatu i sadržajima tog centra pa se projekt ne pokreće s nulte pozicije. Sav dosadašnji rad, uloženi trud i novčana ulaganja ostaju bez konkretizacije i očekivanih rezultata. Odnosno gotovo je sigurno da taj centar prije 2021. godine neće moći u pokusnom radu primiti prve količine komunalnog otpada!
Zato osječkoj gradskoj vlasti nije bilo druge nego pokrenuti proces proširenja zone odlaganja na Lončarici. Naravno, na nezadovoljstvo najbližih stanovnika, koji su tu odluku pokušali, na kraju se pokazalo – neuspješno, sudski osporiti.
– Kolateralna smo žrtva zatečenog stanja, ali i različitih koncepcija kako odraditi posao gospodarenja otpadom. Znam da stanovnici u blizini odlagališta neće biti zadovoljni, ali u ovom smo poslu podigli razinu mjera zaštite zdravlja naših sugrađana – bio je iskren gradonačelnik Ivan Vrkić pri objavi početka radova na tom projektu.
Sada je predviđena gradnja nove “plohe”, južno od postojećeg “brda”, površine 8,5 tisuća četvornih metara, koja bi trebala osigurati kapacitete zbrinjavanja otpada dok ne profunkcionira Orlovnjak. Izgradnja tog platoa povjerena je specijaliziranoj tvrtki, u kojoj objašnjavaju kako će ondje postaviti brtveni sloj koji onemogućava otjecanje tekućina (pa tako i onih potencijalno štetnih), s potrebnom odvodnjom i sabirnim kanalima. Predviđeni rok završetka novog platoa je 120 dana.
Dobra je vijest za Osijek što se razvojem sustava primarne selekcije otpada velika količina prikupljenog miješanog komunalnog otpada koja se svakodnevno odlaže na odlagalište Lončarica iz godine u godinu smanjuje. Tako je ukupna količina skupljenog i odloženog komunalnog otpada iz kućanstava i uslužnih djelatnosti na odlagalište u 2015. bila 24.525 tona. Za usporedbu, 2008. godine na odlagalištu je završilo 36.120 tona otpada.