Arhiva

11. SLAMA – Land Art Festival

    Objavljeno 07.07.2016
    OsijekNews redakcija

    I ove godine na Šećeranskom jezeru, Beli Manastir, od 25.07. – 31.07. udruga Slama održava svoj Međunarodni Slama Land Art Festival.

    Festival okuplja međunarodne umjetnike koji u tjedan dana (od 25. do 31. srpnja) izrađuju višemetarske skulpture od slame. Tijekom vikenda 30. i 31. srpnja (subota i nedjelja) festival je otvoren za sve posjetitelje, kada se izvodi i bogati glazbeno-scenski program.

    Tema ovogodišnjeg festivala je ‘Utopija’.

    Više informacija o programu uskoro!

    Vjerujem da bi se većina nas složila da ne živimo u idealnom društvenom uređenju. To nam ukazuju razni podatci o poreznoj politici, stopa nezaposlenosti, državni dugovi i kamatne stope,
    inflacija, raseljavanje mladih, sve veći jaz između bogatih i siromašnih, pad nataliteta, broj samoubojstava, broj ovisnika o drogi i lijekovima, rastavljeni brakovi, itd. Ipak, kada se zapitamo u
    kakvom bi to društvu željeli živjeti, u osnovi se svi slažemo, ali se u mnogim detaljima razilazimo te ako smo pri tomu i suviše optimistični i zamislimo nešto prelijepo, idealno, nazvat će nas pogrdno i omaložavajuće – UTOPISTI! Zašto se uz tu riječ veže izrazito negativna konotacija, postalo je pomalo sumnjivo, osobito ukoliko razmotrimo da je Thomas More, pišući svoju „Utopiju“ (1516.), imao na umu da na domišljat i konstruktivan način kritizira tadašnje društveno uređenje, ne bi li ostvario boljitak i promjene za sveopće dobro. Stoga, ideja o utopiji je prije svega humanistička težnja. Njezine korijene možemo pronaći i u arhetipskoj slici rajskog vrta koja se spominje u mnogim religijskim učenjima i mitovima diljem svijeta. Osnovna poruka je da smo svi potekli s izvornog savršenog mjesta/stanja i da tamo na određeni način opet možemo stići.

    Koliko je ta slika snažno ukorijenjena postaje jasno kada vidimo kako milijuni izbjeglica i emigranata napuštaju svoj rodni kraj u potrazi za boljim životnim uvjetima, iako često otkrivaju da u zemljama u koje pristižu, svladavajući pri tomu velike opasnosti i rizike, ne teče baš med i mlijeko a niti ih se prihvaća s gostoljubivošću. Zajednička crta mnogih utopija je ukidanje novca, te time povezana mogućnost izrabljivanja i manipulacije, stavljanje naglaska na socijalnu karakteristiku – poput komunističke doktrine koja je danas uglavnom napuštena u korist globalno prevladavajućeg liberalnog kapitalizma, koji da bi opstao treba postati humanistički i ekološki (no složit ćemo se svi da to trenutno zvuči izrazito utopistički).

    Zanimljivi praktični primjeri iznalaženja novih načina življenja su komune, koje neovisno, unutar određenog drušvenog sistema, stvaraju vlastiti mali svijet potpuno drugačijeg svjetonazora.
    Primjeri nekih od njih su Šempas u Sloveniji, Porodica bistrih Potoka u Srbiji, Blatuša u Hrvatskoj, Savez komuna Damanhur u sjevernoj Italiji, Sieben Linden u Njemačkoj, te Findhorn Fondacija u Velikoj Britaniji, itd. Poneke religijske grupacije, poput Amiša u SAD-u ili razni monaški redovi, te nekolicina preostalih plemena koja žive u rijetkim i skrivenim kutcima planete, još uvijek se uspješno opiru sveobuhvatnoj globalizaciji i diktaturi tehnologije kapitala. Postaje sve očitije da nacionalne države nisu uporišta sigurnosti i zaštite ljudskih prava. Primjerice, hrvatski BDP je znatno manji od prometa koji ostvaruju velike međunarodne korporacije. Prema tomu, sustav demokracije u kojem je participacija građana svedena na jedno zaokruživanje listića svake četiri godine, farsa je koja je u konačnosti neodrživa. No promjenu neće učiniti nitko umjesto nas.

    Festival SLAMA postao je mjesto na kojemu se okupljaju kreativci otvoreni za alternativni pristup životu, koji svojim sposobnostima i u prisnom kontaktu s prirodom izgrađuju, ne samo slamnate skulpture i instalacije, koje se kasnije zapale i polako istrunu, već jedan mali i drugačiji model društva.

    Svaka misao, svaka slamka materijal je za kreaciju. „Reći ćete možda da sam sanjar i da mlatim praznu slamu, ali ja nisam jedini…“ Kao što je rekao John Lenon – ”I hope some day you’ll join us
    and the world will live as one.“

    IMAGINE…

    Nikola Faller, mag. kiparstva & umjetnički voditelj udruge SLAMA

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    POZIV ZA VOLONTIRANJE NA MEĐUNARODNOM SLAMA LAND ART FESTIVALU

    Udruga Slama i ove godine organizira 11. Slama Land Art Festival koji za cilj ima okupljanje građana svih uzrasta koji Više…

    FOTO SLAMA 2015 – Jedinstvo

    Ovogodišnji 10. jubilarni Međunarodni Land art festival održan je na Šećeranskom jezeru od 3. do 9. kolovoza 2015. godine, na Više…

    SLAMA 2015 – Jedinstvo ljudi postalo je egzistencijalni imperativ {nagradna igra}

    Ovogodišnji 10. jubilarni Međunarodni Land art festival bit će održan na Šećeranskom jezeru od 3. do 9. kolovoza 2015. godine, Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Portal posao.hr., nudi široku paletu poslovnih prilika. Pogledajte 10 pozicija koje su naglašene za vas ovog tjedna!

    Tražite posao, za vas imamo ponudu 10 novih slobodnih pozicija u OBŽ

    Krećite se i uživajte na storytelling turama koje organizira ReActor obrt za kulturu, turizam i promidžbu u suradnji s Udrugom Svjetlost Fenjera

    Cipelcugom po Osijeku – storytelling ture

    Skladatelj, aranžer, producent, a prije svega i uz sve to, fantastičan trubač i glazbenik Alex Sipiagin svjetsko je ime u jazz glazbi. Svoje rusko-američko podrijetlo stapa u jedinstven zvuk i glazbeni narativ koji uvijek iznova očarava slušatelje gdje god se pojavi

    Svjetsko ime jazz glazbe – trubač Alex Sipiagin s kvartetom stiže na krov Kulturnog centra