Crveni križ Osijek – seminar ‘Slučajni spasilac’
Gradsko društvo Crvenog križa Osijek u suradnji s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku u sklopu projekta „Sigurnost na vodi“ provest će seminar „Slučajni spasilac“ za studente 2. godine učiteljskog studija.
Seminar se sastoji od dvije cjeline, spašavanje na vodi i pružanje prve pomoći, a koje će biti obrađene kroz ciklus od tri radionice.
Radionice iz cjeline spašavanje na vodi u trajanju od dva školska sata počet će u petak, 25. studenog 2016. godine u prostorijama Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, Ulica cara Hadrijana bb u 8,00 sati, a sastoje se od:
SPAŠAVANJE NA VODI
- Pokret Crvenog križa – HCK – Služba spašavanja života na vodi
- Lanac utapanja
- Slučajni spasilac – profesionalni spasilac
- Tehnike samospašavanja
- Vodena okruženja i opasnosti
- Priručna oprema za spašavanje
- Kodovi sigurnosti na vodi
Radionice iz cjeline pružanja prve pomoći održat će se u utorak 29. studenog 2016. godine s početkom u 12,00 sati, a sastoje se od:
PRVA POMOĆ
- temeljni postupak održavanja života (reanimacija) – odrasli i djeca
- zaustavljanje krvarenja
- zbrinjavanje ozljeda i ozljeda kostiju
Kako se svatko može naći u situaciji da postanete slučajni spasilac cilj radionice je podučiti studente, koji će u budućnosti raditi s djecom, o postupcima prevencije nesreća na vodi, uočavanju opasnosti pri boravku uz vodu, općenitim postupcima i priručnim sredstvima spašavanja na vodi te postupcima prve pomoći.
U Hrvatskoj godišnje oko stotinu ljudi umre od utapanja. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo utapanje je četvrti uzrok smrtnosti od nenamjernih ozljeda nakon padova, prometnih nesreća i otrovanja. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, utapanje je treći vodeći uzrok nenamjernih ozljeda u svijetu. Utapanje je među deset vodećih uzroka smrti u djece i mladih. Mala djeca i muške odrasle osobe su pod najvećim rizikom.
Projektom «Sigurnost na vodi» podiže se svijest javnosti o opasnostima i rizicima povezanim s vodom te kodovima sigurnosti na vodi, a što kao prevencija značajno doprinosi smanjenju broju nesretnih događanja na vodi i rizika od utapanja. Edukacija građana ključna je sastavnica Hrvatskog Crvenog križa u strategiji sprječavanja utapanja.
Predavači su instruktor Službe spašavanja života na vodi Hrvatskog Crvenog križa i liječnik.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?