Oprez: Lažni bankari operiraju
Vrag ne spava! Nevolja je ovih dana na svakom koraku. A brojni k tome još koriste prostor za ilegalne radnje i tuđi nesretluk
Vrag ne spava! Nevolja je ovih dana na svakom koraku. A brojni k tome još koriste prostor za ilegalne radnje i tuđi nesretluk. I malo nakon što kažemo – sram vas bilo, prenosimo policijsko priopćenje u cijelosti. Jer, lažni bankari opet vrebaju i operiraju. Oprez ljudi!
PRIOPĆENJE
U poslijepodnevnim satima 19. lipnja nepoznata ženska osoba telefonom je nazvala 78-godišnjakinju. Predstavivši se kao službenica banke, objasnila joj je provjerava krivotvorene novčanice, zamolila ju da pročita serijske brojeve svojih novčanica i rekla joj da će k njoj doći druga službenica kojoj treba predati novac.
Nakon što joj je u obiteljskoj kući u Đakovu predala novac, nepoznata žena udaljila se iz kuće. Tragamo za nepoznatim počiniteljima.
Svjedoci smo novog oblika prijevare, usmjerenog prema građanima starije životne dobi. Prevaranti koriste životnu dob, samostalno stanovanje te neupućenost i nepažnju osoba da dođu do njihovih ušteđevina i novca.
LAŽNI BANKARI – MODEL OPERIRANJA
Najčešće počinitelj telefonski kontaktira neupućene osobe, predstavljajući se kao službenik banke ili neke druge novčarske institucije te izjavi da novac koji su podigli u banci nije ispravan i slično (da su novčanice zastarjele). Navodi da bi novac trebali vratiti.
Nedugo nakon toga oštećene ponovo poziva osoba ponavljajući im navode „bankara“ te prijeti da će snositi posljedice jer posjeduju neispravan novac. Kako bi to izbjegli, novac moraju predati osobi koju će on poslati da ga preuzme, a nakon što obave zamjenu, vratit će im isti novčani iznos u novim novčanicama.
Ubrzo nakon toga drugi počinitelj dolazi na adresu stanovanja oštećene osobe, navodeći da ga je poslao inspektor/bankovni službenik i da je došao po pošiljku. Nakon što im oštećeni preda novac napušta adresu stanovanja oštećenih.
MODEL 2
Čest je i slučaj da počinitelji, lažno se predstavljajući, dovode žrtve u zabludu te im nude pomoć i medicinske usluge (mjerenje krvnog tlaka, masaža, prodaja medicinskih pomagala i slično) ili se predstavljaju kao policijski službenici u civilu, poštari, službenici osiguravajućih društava, djelatnici elektre, plinare i slično.
Počinitelji su osobe autoritativnog nastupa, pričljive, kreativne i naizgled empatične, a posebno uporne i uvjerljive u nagovaranju sugovornika.
Vrlo često prevaranti simuliraju bolest, malaksalost ili nesvjesticu, kako bi izazvali sažaljenje. Oštećeni, u najboljoj vjeri, pristaju na suradnju i razgovor, puštaju nepoznate osobe u kuću te postaju žrtve prijevara. Žrtve prijevare ne rijetko tek kasnije, najčešće nakon nekoliko sati ili čak dana, primijete da se radilo o prevari.
KAKO SPRIJEČITI
U cilju sprečavanja sličnih prijevara, policija apelira na sve građane …
- ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ,
-
ako se osoba predstavi kao službena, tražite na uvid službenu iskaznicu koju su službene osobe dužne imati i dati vam na uvid. Ako sumnjate, telefonski provjerite u instituciji iz koje navode da dolaze,
-
zapišite registracijsku oznaku vozila, ako su ga nepoznate osobe koristile te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje,
-
zapamtite izgled, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke, tetovaže i slično),
-
odrasli članovi obitelji koji se brinete o starijim osobama, upozorite ih na opasnost i ponavljajte im ove savjete.
-
Posumnjate li u nekoga, posebno ako je riječ o počinjenju kaznenog djela, ODMAH obavijestite policiju na broj 192 ili se obratite najbližoj policijskoj postaji.