Za Nacionalniportal.hr piše prof.dr.sc. Željko Požega: JOŠ JEDAN HRVATSKI IZUM – 104.000 UČENIKA MANJE, ŠKOLA ISTI BROJ, A UČITELJA SVE VIŠE!
Dakle, naša zemlja je 2006. godine imala 577.613 učenika u svim osnovnim i srednjim školama, a 2018. godine ima 473.183 učenika u svim školama na području RH - piše Požega
Za Nacionalniportal.hr piše prof.dr.sc. Željko Požega, osječki ekonomski stručnjak s Ekonomskog fakulteta u Osijeku: JOŠ JEDAN HRVATSKI IZUM – 104.000 UČENIKA MANJE, ŠKOLA ISTI BROJ, A UČITELJA SVE VIŠE!
Dobri roditelji brinu o svojoj djeci, promatraju ih, uče, usmjeravaju, osiguravaju im uvjete za razvoj i napredovanje. Ako primjete bilo kakav problem reagiraju i rješavaju taj problem, po potrebi traže pomoć, vode dijete kod liječnika itd.
Kao što dobri roditelji brinu o svome djetetu, tako bi i država trebala brinuti o svojem narodu, preciznije o svim svojim državljanima, pratiti što se događa, koji su trendovi, koji su problemi, stvarati zakonske i druge okvire da se problemi što brže i efikasnije riješe. Dakako, država nije živo biće, ali preko ljudi koji su izabrani od naroda trebala bi brinuti o problemima tog istog naroda.
Je li naša država nama majka ili maćeha, možemo vidjeti na primjeru broja djece koja se upisuju u naše škole. Naravno, možemo i na brojnim drugim primjerima poput INA-e, poljoprivrede, turizma, poreznog sustava, državnih firmi i privatizacije, izbornog sustava itd., ali zadržimo se zasad na demografiji kao na najvažnijem problemu neke države, u ovom slučaju naše zemlje.
Dakle, naša zemlja je 2006. godine imala 577 613 učenika u svim osnovnim i srednjim školama, a 2018. godine ima 473 183 učenika u svim školama na području RH.
Znači, broj djece u 12 godina smanjio se za 104 430 učenika! 104 tisuće djece!
Sve škole imaju zakonsku obavezu svake godine dostavljati točne podatke i broj upisane djece, prema tome, podaci su potpuno točni, nema mogućnosti pogreške! Osnovna škola je obavezna i tu ne postoji prostor da se neko dijete nije htjelo upisati.
Kada su u pitanju srednje škole, koje još uvijek nisu obavezne u RH, također možemo konstatirati da nije povećan broj djece koja ne žele u srednju školu budući da je prisutan svjetski trend da se djeca sve više školuju i idu masovno na fakultete, nego da djece jednostavno nema!
E sad, ne mislim ja da su hrvatske Vlade krive što djece nema, nego postavljam slijedeća pitanja brinu li o nama naše Vlade pažnjom dobre majke ili ih uopće nije briga:
- jesu li sadašnja Vlada (i prošle dvije Vlade) uopće upoznate sa ovim alarmantnim podacima (jer nisam nikada vidio da se o njima javno razgovara)?
- jesu li, sukladno velikom padu broja učenika svake godine, drastično i smanjivane kvote za upis studenata budućih profesora kako bi se u budućnosti spriječio višak radne snage, nezaposlenost tih profesora i njihovo iseljavanje?
- jesu li iz godine u godinu u većem broju zatvarane manje škole u ruralnim mjestima kako bi se smanjili troškovi budući da učenika nema?
- zadnje i najvažnije pitanje: koje su konkretne demografske mjere donesene kako bi se zaustavio takav drastičan pad broja djece iz godine u godinu?
Odgovore, naravno, znate. Reakcije nema 12 godina…O tome se čak ni ne govori…Čemu onda uopće služi država ako ne brine o svome narodu i njegovoj budućnosti?
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?