Festival tolerancije i promjene gledišta u kinu Urania

Program festivala započinje 8. travnja s početkom u 8 i 45 sati na Filozofskom fakultetu u Osijeku uvodnim predavanjem ‘Što znači pismen?’. Pismenost i film započet će program prvog Festivala tolerancije i promjene gledišta Sichtwechsel.
Festival tolerancije i promjene gledišta održava se od 8. do 12. travnja godine u kinu Urania. U program festivala uključeni su različiti sudionici koji putem usmjerenih aktivnosti (radionice, panel rasprave, izložba plakata) kao i besplatnim filmskim projekcijama suvremenih filmskih naslova s njemačkog govornog područja otvaraju teme prihvaćanja različitosti, tolerancije prema drugima i drugačijima te poštivanja jezičnih i kulturnih raznolikosti.
Osim promocije filmskog stvaralaštva austrijskih i njemačkih producenata jedan od ciljeva ovog festivala je očuvanje i popularizacije njemačkog jezika, običaja i kulture na području koje je do kraja Prvog svjetskog rata pripadalo austrijsko-njemačkom govornom i kulturnom krugu.
Svi filmovi svojom radnjom otvaraju teme prihvaćanja različitosti, tolerancije prema drugima i drugačijima te poštivanja jezičnih i kulturnih raznolikosti.
Korištenjem glazbe i filma kao medija, otvaraju se nove mogućnosti mladima u cilju povezivanja kulturne, filmske i glazbene scene Hrvatske s partnerskim zemljama Austrijom i Njemačkom, a stvaranjem novih suradnji i kreativnih prijateljstava promiču se jezične, vjerske, kulturne i druge različitosti, tolerancija, pozitivna integracija i razvija svijest o granicama kao geografskim pojmovima, ali ne i barijerama.
Festival je organiziran na poticaj austrijske (Ružica Čubela) i njemačke (Stephanie Merkel) lektorice, a uz potporu Austrijskog kulturnog foruma, korištenjem filma kao medija otvara niz tema o kojima se ne govori, a koje ne toleranciju, ne prihvaćanje različitosti, ne trpeljivost i mržnju prenose s generacije na generaciju.
– Upravo dijalog je ono što nam svima nedostaje kako bismo promijenili okruženje u kojem živimo i pomaknuli granicie koje razdvajaju, a koje nisu državne nego su primarno u glavama svih nas. – poruka je organizatora festivala.
S tim u vezi odabrani su filmski naslovi, radionice i paneli koji svojom radnjom otvaraju teme čiji je osnovni cilj učiniti barem mali korak na putu k velikoj promjeni. Sve projekcije, radionice i paneli besplatni su za građane.
Program festivala pogledajte klikom ovdje u PDF formatu
Festival podržavaju Grad Osijek i Osječko-baranjska županija i niz ne vladinih institucija: Volonteri grada Osijeka, PRONI centar za mlade, Udruga Ne-ovisnost, Goethe Institut Hrvatska, Gradska i sveučilišna knjižnica u Osijeku, Filozofski fakultet u Osijeku, Njemačka zajednica – zemaljska udruga podunavskih švaba u Osijeku, vrtići, osnovne i srednje škole s područja grada Osijeka i Županije osječko-baranjske te pojedinci koji sudjeluju u radionicama i panelima.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?