KULTURA

Danas se u HNK praizvodi ”unuče” Ivane Šojat – mračna, emotivna, snažna predstava Emet!

''Gledajući Emeta, u jednom trenutku vas doslovno boli vilica od smijanja, a već u drugom, doslovno odjednom, bez najave, se radnja preokrene na suze'' - opisala je Ivana predstavu Emet.

Objavljeno 10.11.2018
Antonela Verković

O tom snažnom, mračnom, emotivnom i pomalo horor djelu već smo pisali  u više navrata, najavljivali ga, a danas je napokon došao taj dan – izvest će se na kazališnim daskama HNK!

To je, dragi čitatelji, Emet, ”unuče” Ivane Šojat, kako ga je u šali nazvala. Nije izvorno ”sin” jer se tu uplela i tuđa ”genetika”, ali opet je njezino i voli ga svim svojim bićem. ”Nemam ga pravo svojakati, to nije moja predstava, ja sam dala meso, a redatelj je taj koji ju je stvorio” – objasnila je.

Rekla je kako nije mogla vjerovati niti zamisliti da bi se Emet mogao izvoditi na kazališnim daskama, a to je izuzetan, ugodan i pozitivan redatelj Samo Strelec uspio – što su potvrdili i Ivana i Miroslav Čabraja.

Ivana je bila vrlo skeptična jer nije mogla zamisliti kako sve te radnje sklopiti u jednu predstavu od koje, kaže, ”gledatelji neće dobiti dekubitus od sjedenja”, a na kraju je ispalo i više nego dobro!

Šojat se, kaže, nije puno ”petljala” u izradu predstave niti je tražila da redatelj bilo što radi isključivo kako je ona zamislila. ”Rekla sam mu i da mi ne pada na pamet visiti mu na probama, miješati se, ako me trebate, zovite me” – navodi.

Oduševila se i glumcima koji su iznijeli uloge, kako kaže, savršeno!

”Ova predstava je povratak iskonskom teatru. Nema mazanja i laganja, nema 3D mapinga, ničega. Glazbe ima, ali ne pretjerano” – opisala je Ivana predstavu.

Scenografski je vrlo jednostavno, ali sa snažnom porukom.

GLUMCI

Nastupaju Matea Grabić-Ćaćić, Ljiljana Krička-Mitrović, Anita Schmidt, Ivana Gudelj-Tešija, Aleksandar Bodanović i Davor Panić.

Scenografiju za predstavu osmislio je redatelj Strelec, autorica dramatizacije je Maja Gregl, kostimograf Krešimir Tomac, oblikovatelj svjetla Tomislav Kobia, a glazbeni suradnik Igor Valeri.

Mračna je to priča u kojoj se svatko može pronaći pa će, kao i u Unterstatu, prepoznavati obiteljske tradicije, odnose i praznovjerja. Drago joj je što je redatelj Samo Strelec iščitao roman baš kako ga je ona zamislila.

Pripremite se na buru emocija! 🙂

FOTO: Osijek NEWS (Antonela Verković)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Što se događa kada skupina dječaka ostane prepuštena sama sebi na pustom otoku, kada se granice civilizacije izbrišu, a preživljavanje postane jedini zakon? Premijera o kojoj će se pričati...

Zavirite u svijet Goldingovog “Gospodara muha”

Što se događa kada skupina dječaka ostane prepuštena sama sebi na pustom otoku, kada se granice civilizacije izbrišu, a preživljavanje Više…

Nakon 127 godina od praizvedbe, te ujedno i jedine izvedbe baleta "Jela", grad Osijek zahvaljujući općini Čepin ima novu premijeru na svojim kazališnim daskama

Prvi nacionalni balet “Jela” oduševio osječku publiku

Nakon 127 godina od praizvedbe, te ujedno i jedine izvedbe baleta “Jela”, Osijek ima novu premijeru na svojim kazališnim daskama. Više…

Maestro Piskunov: "Ovo je bio raj za rad" - Slavonska, čepinska i osječka priča – sve to u jednom nova je premijera HNK-a u Osijeku: balet Jela Bele pl. Adamovicha Čepinskog

Koprodukcija Općine Čepin i HNK-a u Osijeku – Balet Jela premijerno 14. veljače

Slavonska, čepinska i osječka priča – sve to u jednom nova je premijera HNK-a u Osijeku: balet Jela Bele pl. Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Osijek je već odavno i nadaleko poznat kao grad zborova, a sada dobiva i svoj prvi Osječki zborski maraton

Preko 300 zborskih pjevača u 10 koncertnih nastupa na 1. Osječkom zborskom maratonu!

Predavanje je otvoreno za javnost te će se održati u Maloj svečanoj dvorani (P39) Filozofskog fakulteta u Osijeku (Lorenza Jägera 9), a prenosit će se i na Youtube-kanalu

Najava predavanja – Umjetnost i društveno-političke okolnosti u Francuskoj u drugoj polovici 19. stoljeća

Festival "Zaiskri pričom" nije samo kulturna manifestacija – on je prostor susreta, učenja, zajedništva i stvaranja. U vremenu ubrzane komunikacije i digitalnih sadržaja, pripovijedanje nas vraća temeljnim vrijednostima – slušanju, empatiji i pažnji

Zaiskri pričom ponovo rasplamsao maštu u Josipovcu