Satiričan i ‘otrovan’ pogled na reality show i odličan jazz u trinaestoj večeri Osječkog ljeta kulture 2014.

U produkciji zagrebačkog Teatra Rugantino glumci Mirela Videk, Iskra Jirsak, Mia Biondić, Ivan Bošnjak i Miran Kurspahić donose vrlo aktualnu i suvremenu priču. “Živimo u vremenu kad je gotovo svaki segment našeg djelovanja temeljito estradiziran. Lavina reality projekata, retardiranih kvizova, Big Brothera, Farmi, Story supernova ultra điha-điha multitalent show-ova, hrvatska traži zvijezdu, hrvatska traži sebe, hrvatska traži smisao postojanja emisija koje u svojoj bazi imaju selektivni ili eliminacijski koncept, odavno je već preplavila Lijepu našu i ostavila trajne posljedice. Ostavila je pogubnu ideju instant slave, ideju koja je posve neprimjetno, ali istovremeno perfidno izmijenila sustav vrijednosti i razvila kult površnosti. Pristajemo li svjesno na manipulaciju? Pristajemo li na dijaboličnu igru „How low can we(you) go“?
Upravo iz ovih premisa rađa se ideja o dijaboličnom castingu za fiktivnu emisiju u kojoj bi se do krajnjih granica testirao očaj i spremnost odabranih da učine sve što se zahtjeva od njih. I sve to uz publiku u živo, koja i sama u jednome trenutku dolazi u poziciju moći, poziciju u kojoj se jasno ocrtava njihova glad za spektaklom, njihova spremnost za kontroliranim sadizmom. A igra manipulacije je promjenjiva, i dok se u jednome trenutku percipira određena pozicija, već u sljedećem slijedi kopernikanski obrat i promjena uloga. Empatija, ako se i pojavi, slučajna je i prolazna.
Kroz likove triju djevojaka različitih životnih puteva i sudbina, otvara se prostor za preispitivanje zdravlja jednog društva. Njihove priče, posve različite u početku, u jednom se trenu presijecaju u zajedničkoj točki –na audiciji, u potrazi za angažmanom. Njih tri dijele istu profesiju, naime sve su glumice i istu sudbinu – nezaposlene su, nešto s čime se uistinu mnogi mogu poistovjetiti. I unatoč fasadi koju svaka od njih u početku nosi, ubrzo se naziru pukotine iza kojih izbija očaj koji ih gura u nemilosrdnu borbu za egzistenciju. A orvelijanski „Veliki Brat“ koji upravlja, nadzire i vodi čitavu priču do krajnjih granica, pa i preko njih, odvodi audiciju u domenu apsurda, koristeći spremnost njih, ali i publike da udovolji svakom produkcijskom hiru. Jer okrutno društvo zahtjeva okrutne forme i nema mjesta za slabe i bezvoljne. Beskrupulozni i odvažni s obje strane bit će nagrađeni pljeskom i lovorikama. Kolika je cijena dostojanstva? Koliko smo se spremni podati za malo slave i pristojan život? Ne brinite, nije ni važno, dokle god dovoljno glasno plješćemo budućnost je svijetla. Odgojili smo društvo promatrača, a ne igrača i vrijeme je da žanjemo plodove”, kažu u Teatru Rugantino. Izvedba počinje u 21 sat, a . za ovu predstavu još ima ulaznica. Mogu se kupiti po simboličnoj cijeni od 10 kuna na pretprodajnim mjestima – u prostorijama agencije Luminis (Županijska 1) i Turističkom informativnom centru (TIC) na Trgu sv. Trojstva 5 u Tvrđi.
Koncert izvrsne jazz glazbe pak odigrat će se u lijepoj atmosferi dvorišta Kazamata, s početkom u 22 sata. Članovi Jazzy Nyul Projecta – Ferdinand Buhanec (bas), Robert Jambrušić (bubnjevi), Davor Dedić (klavir) i Vedran Zec (gitara) – prezentirat će okupljenima svoj vlastiti (autorski) izričaj. Godine 2012. objavljuje istoimeni album na kojem gostuju i renomirani hrvatski jazz glazbenici Matija Dedić (klavir) i Velimir Šegon (tenor sax), a 2013. biva predložen za nominacije za Hrvatsku diskografsku nagradu PORIN u četiri kategorije: najbolji hrvatski jazz album, najbolju instrumentalnu jazz skladbu, najbolju instrumentalnu jazz izvedbu i za najbolje grafičko rješenje albuma. Važno je reći da u sastavu djeluju i dva priznata osječka jazz glazbenika (Vedran Zec, Davor Dedić), a kao gosti će im se pridružiti Mila Bauković, poznata osječka jazz pjevačica i Velimir Šegon (tenor & altsax) Ulaz na koncert je slobodan.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?