Zbog neopravdane objave na `listi srama` Osijek Koteks izgubio posao od 200 milijuna kuna

Ministarstvo je ovu listu izradilo kako bi prikazalo poslodavce koji ne isplaćuju plaće i doprinose, no čini se da je u slučaju osječke tvrtke došlo do ozbiljnog propusta.
Zbog navedenog banka je Osijek Koteksu odbila dati jamstvo od 20 milijuna kuna, smatrajući da je poslovanje s takvom tvrtkom rizično. Osijek Koteks je zbog toga izgubio posao vrijedan 200 milijuna kuna.
Uzročno-posljedična veza gubitka posla mogli bi biti otkazi za čak 462 djelatnika Osijek Koteksa, no to su za sada još uvijek samo špekulacije.
Da je Ministarstvo ozbiljno pogriješilo uvrstivši Osijek Koteks na ‘listu srama’ potvrdilo je priopćenje Hrvatske udruge poslodavaca.
Hrvatska udruga poslodavaca u više je navrata ukazivala na probleme javnog objavljivanja liste poslodavaca koji ne isplaćuju plaću, ne zato što želi štiti poslodavce koji ne poštuju zakon, već zato što se objavljivanjem liste može nanijeti velika šteta poslodavcima koji se na istoj nađu bez razloga, a s druge strane vrlo su upitni pozitivni učinci ovakvih javnih objava.
Posljednja lista srama koja je trebala biti popis poslodavaca koji ne isplaćuju plaće puna je pogrešaka, a neopravdanim uvrštavanjem pojedinih tvrtki na listu njima se ugrožava ne samo ugled već i cjelokupno poslovanje.
Takav je primjer i tvrtke Osijek Koteks d.d., jedne od najstarijih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj koja je zbog teškoća pokrenula i uspješno okončala predstečajnu nagodbu. No, tvrtka se našla na tzv. listi srama i to na samom vrhu liste iako za to ne postoje razlozi čime joj je nanesena ogromna, višestruka šteta.
Osijek Koteks uplatio je sve plaće radnicima uključujući i onu za lipanj 2014. što je evidentirano i u nadležnoj Poreznoj upravi. Na zahtjev da im se objasni zašto su se ipak našli na listi dano im pojašnjenje da su na nju dospjeli „temeljem nadzora inspektorata iz 2012. i 2013. godine, a koji je sustav arhivirao tek ove godine.
Prije nego li se nečije ime stavi na listu srama zbog neisplate plaća bilo bi korektno provjeriti koji su razlozi zbog kojih tvrtka ne isplaćuje plaće.
Ako se radi o tome da tvrtka ne može naplatiti odrađene poslove zbog čega je onda u nemogućnosti podmirivati svoje obveze uključujući i plaće onda se tu radi o sramoti nekog drugog, a ne tvrtke koja ne može platiti radnike. – stoji u priopćenju Hrvatske udruge poslodavaca.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?