ŽIVOT

Što se fino kuha na Badnjak? Mi vam donosimo recept za najbolji riblji fiš paprikaš!

Ima li boljeg specijaliteta od pravog, slavonskog, dobrog, starog fiš paprikaša? Nikad nam neće dosaditi, a kod nas u Slavoniji je tradicija da se priprema za Badnjak... Evo recepta!

Objavljeno 24.12.2018
Antonela Verković

Badnjak nam je pokucao na vrata. Uz Badnjak, dakako, povezano je i okupljanje oko obiteljskog stola, pripremanje hrane i uživanje u raznim delicijama.

Uživate li vi u tradicionalnim receptima, ili pak pripremate nešto drugačije i u modernijem stilu?

Ukoliko se držite stare, dobre tradicije – evo recepta koji je već godinama ustaljena tradicija u našoj Slavoniji i Baranji. Pitate se o čemu je riječ? To je, naravno, dobar, stari fiš paprikaš!

SLAVONSKA TRADICIJA

Badnji dan započinje svečano već na doručku uz mednu rakiju i posna jela. Stari običaj je bio da se ne jede ništa do večere koja je obilna i posna, a najčešće se priprema fiš paprikaš. Osim fiša, na meniju se mogu naći biranije slatkovodne vrste poput pastrve, soma ili šarana. Jedno od čuvenijih i slasnijih slavonskih ribljih specijaliteta je šaran s rašlja.

RECEPT ZA NAJBOLJI RIBLJI FIŠ PAPRIKAŠ

Najvažnije kod fiša iliti ribljeg paprikaša je svježa riba i dobra mljevena paprika – u tome leži ”sva mudrost”. 😉

Sastojci:

  • 1,5L vode
  • 0,250 kg miksanog crvenog luka
  • 0,800kg ribe (šaran, som, štuka)
  • 2,5 žlice paprike slatke
  • 1/3 žlice ljute paprike
  • 0,3dcl kuhanog domaćeg paradajza (jedna puna čašica za rakiju)
  • 0,5dcl bijelog vina žlica soli

Priprema:

U kotlić na živu vatru staviti vodu, tri vrste ribe i luk Minutu prije nego zakuha staviti slatku, ljutu papriku i sol Nakon 10 minuta vrenja staviti sok od paradajza, domaće vino, mlječ i ikru.

Kuhati sve ukupno 20 do 22 minute, ne duže – da se riba ne počne raspadati.

Uz to poslužiti domaće rezance.

Pravite li domaću tjesteninu?

Tijesto je vrlo slično kao za mlince. Ne smijete ih valjati tanko kao za juhu, treba biti malo deblje. Nema neke filozofije samo se držite recepta, malo brašna, jaja i voda. Bitno je da se ništa ne lijepi.

Dodatni savjeti

Kaže se da riba pliva tri puta; prvi put u Dunavu, zatim u kotliću pa u vinu.

Ono što morate znati kad radite fiš je da ga baš nikad ne miješate, riba će vam se u tom slučaju raspasti  i zato kotlić treba samo lagano protresti ili „zavrtjeti“.

Kažu da pravi znalci ne bacaju mliječ već je dodaju 15 minuta prije kraja kuhanja za dodatan gušt.

Poslužite ga uz graševinu i u slast!

Ostavite mjesta i za božićne delicije koje vas čekaju samo dan kasnije… 😉

FOTO: Youtube (screenshot)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Radi se o aktualnom serijalu koji dokumentiraju i objavljuju na YouTube kanalu. Izašlo je oko 15 videa i bit će ih još jako puno kako kažu

[VIDEO] Mladi par iz Splita putuje fićom “Luigi” po Hrvatskoj i zemljama balkana

Nakon mukotrpne restauracije jedne stare Zastave 750, popularnog Fiće, koja se odužila na čak dvije godine, mladi par iz Splita Više…

U opuštenoj atmosferi domaće radinosti, gosti će imati priliku probati jela poput čipsa od šarana, fiš paprikaša, perkelta od soma s domaćom tjesteninom, šarana na rašljama, uz neograničenu ponudu lokalnih vina Gerštmajer

“Večera kod Stipe” u Villi Stipino: Autentično Baranjsko Iskustvo

Villa Stipino u Čemincu uskoro otvara svoja vrata za “Večeru kod Stipe”, jedinstven gastronomski doživljaj koji nudi ljubiteljima hrane priliku Više…

Svaki korak po slavonskoj zemlji priča priču o ljubavi prema nasljeđu koje se pažljivo prenosi s koljena na koljeno. Nećeš ostati ravnodušan na pejzaže i okuse, na gostoljubive domaćine spremne na toplu dobrodošlicu

[VIDEO] Slavonija u kampanji HTZ-a “POsjeti me”

Nakon prekrasnih prizora Dugog otoka i Šibenika sa zaleđem, objavljenih kroz kampanju „POsjeti me“ koju Hrvatska turistička zajednica provodi na domaćem Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Riječ je o sadnji u okviru projekata ozelenjivanja urbanih i periurbanih površina, odnosno gradskih i prigradskih naselja, kako bi se povećala otpornost urbanih sredina na klimatske promjene, ali i povećala bioraznolikost

U Osijeku krenula prva velika sadnja po europskim standardima čak 1700 stabala

Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva

Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh

Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena

Srce za promjenu – Poziv mladima