GOSPODARSTVO

Brojni posjetitelji na Festivalu bioraznolikosti: Cilj – stvaranje banke sjemena

Kao i svake godine najatraktivniji je svakako šaptač rajčicama Goran Karačić ispred čijeg je štanda red bio najduži

    Objavljeno 26.02.2019
    Antonela Verković

    Pod pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije 23. veljače održao se Festival bioraznolikosti u prostorijama Gradske četvrti Gornji grad. Festival je izazvao veliki interes građana koji su zaljubljenici u vrtlarenje i ekološku poljoprivredu. Gosti sajma bili su udruga ZMAG koji su predstavili projekt ˝Društvena banka sjemena” – klimatske promjene, ekološke katastrofe, nestanak malih proizvođača hrane i razne bolesti predstavljaju najveću prijetnju proizvodnji hrane. Promocija i proizvodnja različitih sorti sjemena jedan su od najvažnijih načina za poboljšanje bioraznolikosti koja će ultimativno utjecati na proizvodnju zdrave hrane – stoji u priopćenju OBŽ.

    Banke sjemena, lokalno upravljane i kontrolirane, neformalne institucije čiji je cilj očuvanje, revitalizacija, jačanje i poboljšanje lokalnog sjemenskog sustava s naglaskom na lokalne tradicijske sorte, postoje već 38 godina diljem svijeta. Nažalost, Hrvatska nema ovakav tip organiziranog sustava očuvanja i proizvodnje sjemena.

    BANKA SJEMENA

    Cilj ovog projekta je stvaranje Društvene banke sjemena u vlasništvu svojih članova, koja će biti otvorena za javnost, za proizvođače hrane, male poljoprivrednike, vrtlare i potrošače, a čije će glavne aktivnosti biti usmjerene na očuvanje i uzgoj lokalnih tradicijskih sorti sjemena koje će se razmnožavati, dijeliti i prenositi budućim generacijama te educiranje, podizanje svijesti, dijeljenje znanja o važnosti očuvanja lokalnih i tradicijskih sorti i obnavljanje izgubljenih sorti.

    Udruga “PLANTaža”- organizirala je radionicu izrade Pokazali su kako uz malo mašte i ponešto strpljenja te koristeći prirodne materijale poput zemlje, kamenčića, mahovine i sličnog se mogu izraditi terariji koji su svojevrsni mikro svjetovi u zatvorenom.

    Kao i svake godine najatraktivniji je svakako šaptač rajčicama Goran Karačić ispred čijeg je štanda red bio najduži, brojni su Osječani čekali na sjeme sočnih autohtonih rajčica iz cijelog svijeta.

    Vlasnici OPG-ova s područja Osječko-baranjske županije također su sudjelovali na sajmu predstavljajući svoje proizvode i sjeme raznih vrsta biljaka. Razmjena sjemena i iskustva vrtlara, eko OPG-ova i udruga – inicijativa je pokrenuta s ciljem očuvanja starih i autohtonih sorti te s ciljem očuvanja bioraznolikosti, a zamišljena je na principu vraćanja dijela sjemena kako bi mreža proizvođača hrane mogla rasti iz godine u godinu.

    FOTO: Službena stranica Osječko-baranjske županije

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    U baranjskom naselju Batina danas su počeli radovi na rekonstrukciji nasipa Gomboš i Batina, riječ o uređenju četiri kilometra nasipa uz Dunav...

    Započela rekonstrukcija nasipa Gomboš i Batina, kraj radova do 2025. godine

    U baranjskom naselju Batina danas su počeli radovi na rekonstrukciji nasipa Gomboš i Batina u vrijednosti od 34,49 milijuna kuna Više…

    Gradonačelnik Ivan Radić i župan Ivan Anušić danas su obišli gradilište buduće središnje zgrade osječkog IT parka, koja će biti za manje tvrtke...

    FOTO: Gradonačelnik Radić i župan Anušić obišli gradilište IT parka

    Gradonačelnik Ivan Radić i župan Ivan Anušić danas su posjetili gradilište središnje zgrade osječkog IT parka, s njima su također Više…

    Mnogi vozači mogli su primijetiti kako je promet u Gradu Osijeku, ali i izvan njega u zadnje vrijeme otežana razlog tome je obnova triju cesta...

    Obnove cesta u vrijednosti od 130 milijuna kuna, Strossmayerova postaje nova zelena avenija

    Hrvatske ceste investicijom od 130 milijuna kuna pomogle su u obnovi triju državnih cesta na području Osijeka, riječ je o Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Jeste li znali da pomoću pametnih ugovora možete drastično promijeniti način poslovanja?

    Smart contracts: Kako pametni ugovori mijenjaju način poslovanja?

    Kao rezultat sporazuma, Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Varaždin će dobiti smjernice za širenje društvenih i pristupačnih stambenih rješenja, prilagođene lokalnim potrebama

    Grad Osijek sklopio sporazum s Europskom investicijskom bankom za podršku razvoju priuštivog stanovanja

    Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa

    Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!