ŽIVOT

Nevjerojatne zdravstvene koristi jedenja sjemenki lubenice

Svi uvijek poludimo za osvježavajućim crvenim mesom, ali griješimo kad bacamo njene koštice! Pogledajte zašto

Objavljeno 22.08.2019
Ivona Amidžić

Jedno od najpopularnijeg ljetnog voća je lubenica. Zapravo, ovo sočno voće ne treba predstavljati, a lako je dostupno svugdje na tržištu.

Lubenica je nevjerojatno hidrirajuće voće jer sadrži oko 92% vode, a obogaćena je s puno esencijalnih minerala i vitamina. Također sadrži puno sjemenki koje obično ne konzumiramo. Ali jeste li znali da su te male crne sjemenke zaista bogate hranjivim tvarima? Sitne sjemenke unutar ogromnog ploda imaju neka zaista čarobna svojstva.

Zdravstvene koristi sjemenki lubenice:

Imaju malo kalorija i nude niz mikronutrijenata poput bakra, cinka, kalija, magnezija, željeza, folne kiseline, itd., koje imaju razne zdravstvene koristi za naš organizam. Neke od njih navedene su u nastavku:

Dobre su za srce i imunitet

Sjemenke lubenice povezane su s jačim imunitetom i boljim zdravljem. Zahvaljujući prisutnosti magnezija te sjemenke mogu izliječiti i hipertenziju, što je izravno povezano sa zdravljem srca. Konzumiranje sjemenki lubenice dnevno u umjerenim količinama pomaže vam u jačanju srca i održavanju krvnog tlaka.

Učvršćuju vaše kosti

Sjemenke lubenice imaju visok sadržaj minerala poput bakra, mangana i kalija. Ti minerali zajedno s drugim mikronutrijentima pomažu u zdravlju naših kostiju. Sjemenke su povezane s jačanjem kostiju i poboljšanjem gustoće kostiju.

Pomažu radu metabolizma

Sjemenke lubenice su prepune hranjivih sastojaka poput folne kiseline, željeza, cinka, bakra, magnezija i kalija. Ove se sjemenke smatraju vrlo hranjivima jer su također bogate aminokiselinama, proteinima i vitaminom B. Svi ti hranjivi sastojci zajedno pomažu u jačanju metabolizma vašeg tijela.

Bez nezdravih masnoća

Sadrže određene zdrave masti koje su izuzetno važne za tijelo. Sjemenke lubenice dobar su izvor zdravih masnih kiselina poput oleinske kiseline, linolejske kiseline koja je potrebna za pravilno funkcioniranje tijela.

Dobre su za dijabetičare

Ove crne sjemenke zaista pomažu u kontroli dijabetesa. Poznato je da smanjuje povišenu razinu šećera u krvi, pa može biti dobra opcija za užinu za bolesnike s dijabetesom.

Daju vam blistavu kožu

Ulje sjemenki lubenice široko se koristi kao glavni sastojak kozmetičkih proizvoda koji čine čuda u liječenju akni i ranih znakova starenja. Ove sjemenke imaju antioksidante koji pomažu u sprječavanju ranog starenja kože. Konzumiranje ovih sjemenki može vašoj koži pružiti prirodni sjaj. Dodajte nekoliko sjemenki u svoju dnevnu prehranu kako biste postigli vidno zdravu kožu. Također, zbog prisutnosti masnih kiselina, sprječava suhoću i pruža hidrataciju oštećenoj koži.

Poboljšavaju kvalitetu kose

Sjemenke su ispunjene proteinima i željezom za koje se zna da poboljšavaju teksturu i kvalitetu kose. Pomaže u jačanju vlasi kose, a također potiče obnavljanje kose. S obzirom da imaju visoki udio magnezija čine kosu zdravom i sprječavaju ispadanje i oštećivanje kose.

Kako koristiti sjemenke lubenice u svakodnevnom životu?

Sjemenke neće imati učinka ako ih samo progutate, jer će na taj način samo proći kroz naš organizam netaknute. Potrebno je sažvakati ih ili samljeti: evo nekoliko savjeta!

Osušite sjemenke lubenice i pržite ih u tavi. Možete ih čuvati više dana u hermetički zatvorenim posudama. Ovo može biti zdrava, ali ukusna opcija za užinu za one koji uvijek osjećaju glad! Povećat će vam kvalitetu prehrane, a možete ih dodati i u salate ili mješavinu drugih orašastih plodova koje volite grickati.

Ako ih ne želite jesti u obliku cijelih sjemenki, možete ih samljeti u prah koji ćete posipati po jelima i uživati ​​u istom okusu i blagodatima. Osim u sirovom obliku prah možete i prokuhati, točnije pet žličica samljevenih sjemenki u jednoj litri vode, te tako napraviti čaj ili bazu za neke druge napitke.

srce_lubenica_22082019_osijeknews

foto: pixabay (ilustracija)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Može li se s King shape – om pomoću ultrazvučne kavitacije uistinu skinuti masne naslage bez dijete i vježbe?

Ultrazvučna kavitacija, iznimno tražen tretman prije ljeta za koji smo provjerili “radi” li ili ne

Naša zdravstvena insajderica prikuplja iskustva iz hrvatskih zdravstvenih ustanova, provjerava koje su to mogućnosti dijagnostike i terapije ali iz aspekta Više…

Osijek više od 30 godina sudjeluje u obilježavanju Svjetskog dana zdravlja te da je ove godine sukladno preporukama SZO-a naglasak stavio na mentalno zdravlje djece, mladih i obitelji.

[FOTO] Manifestacijom “Osijek – zdravi grad” na Trgu slobode obilježen Svjetski dan zdravlja

Svjetski dana zdravlja, koji je ove godine posvećen obilježavanju 75. rođendana Svjetske zdravstvene organizacije, Grad Osijek obilježio je u subotu Više…

Povjerenstvo će razmotriti je li stanje s virusom još uvijek ozbiljno. Dok je pandemija očito i dalje ozbiljna, u posljednje tri godine došlo je do značajnog poboljšanja u zaštiti ljudi od virusa, putem brzih antigenskih testova, lijekova i cjepiva

WHO danas proglašava kraj pandemije?

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) danas održava sastanak, 14. otkako se prvi put pojavio koronavirus, a njihov hitni odbor za covid-19 Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Predsjednik Židovske općine Osijek Damir Lajoš, rekao je kako je unatoč sve većoj pojavi antisemitizma koji se ubrzano širi Europom, ozračje u Osijeku dobro.

U Osijeku obilježen Jom Hašoa – Dan sjećanja na žrtve Holokausta

"Osjećate kao da Vas ponekad nitko ne razumije? Pridružite se na prekrasnom druženju povodom Majčinog dana gdje ćete dobiti podršku i razumijevanje drugih majki! Priuštite si vrijeme za osobni razvoj kroz radionicu koja će Vam olakšati izazove roditeljstva! Naučite kako uspješnije komunicirati i osnažiti vezu sa svojom djecom uz pomoć voditeljice radionice - spisateljice za djecu, majke četvero djece i magistre edukacije hrvatskog jezika!

Komunikacijska radionica za majke u povodu Majčinog dana

Lokšice, trganci, rezanci, zavezanci, čikovi, valjušci, taške, tarana… brojne su forme i nazivi tradicionalne šokačke tjestenine koje ćete moći kušati na festivalu na kojem će se okupiti podunavski majstori tista iz Baranje i Bačke.

[NAJAVA] Festival tista vas ponovno zove u srce baranje