Muzejski četvrtak o slavenskoj mitologiji (31.10. u 19sati) PREDAVANJE
Ima li bolje prilike nego za Halloween ili uoči Dana Svih svetih čuti o našim precima, o tome kome su se molili, čega su se bojali i kako su tumačili svijet i prirodu?
Od 19. stoljeća pa do danas stara slavenska i hrvatska mitologija obuzimaju pažnju i maštu ljudi. U protekla dva stoljeća pokušavalo se različitim znanstvenim metodama rekonstruirati staru slavensku i hrvatsku pretkršćansku vjeru, saznati više o božanstvima koja su se štovala, kao i i mitskim bićima koja su okruživala čovjeka. Vile, vodena bića, duhovi, bogovi Perun, Veles i Mokoš, te njihova djeca Jarilo i Morana te brojni drugi preživljavali su pod svojim ili tuđim imenima u narodnoj pjesmi, predaji, basni, bajci, narodnim vjerovanjima i običajima, objašnjavajući kakav je svijet bio nekad, ali i kakav svijet uvijek jest – u svojoj svevremenosti.
Stari mitološki oblici našli su svoj put i u književnosti, ali i u godišnjim običajima i blagdanima poput Božića, Poklada, Jurjeva, Ivanja i drugih.
“Ima li bolje prilike nego što je to o Halloweenu, ili više bliže našoj kulturi, o Noći Predaka, uoči Dana Svih svetih, čuti o našim precima i o tome kome su se molili, čega su se bojali i kako su tumačili svoj svijet i prirodu u kojoj su živjeli i koje su bili dio? Posjetite Muzej Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6, u Osijeku, u četvrtak 31. listopada 2019. od 19.00 sati i poslušajte predavanje na temu ‘Slavenska mitologija – nekad i danas'”, pozivaju organizatori.
Predavač Deniver Vukelić diplomirao je povijest i hrvatski jezik i književnost s temom “Svjetovna suđenja i progoni zbog čarobnjaštva i hereze te progoni vještica u Zagrebu i okolici tijekom ranog novog vijeka”, a doktorirao s temom “Utjecaj magijskih predodžaba na oblikovanje hrvatskoga kulturnoga identiteta”. Bavi se proučavanjem progona vještica, magijskih vjerovanja i praksi na hrvatskom povijesnom prostoru, starovjerja, slavenske i hrvatske mitologije, novovjerja i rodnovjerja. Radi kao stručni urednik za povijest u nakladničkoj kući Školska knjiga.
Ulaz na događaj je BESPLATAN!
Kontaktirati organizatore ili više detalja o samom događaju saznajte na službenoj Facebook stranici.
foto: facebook (screenshot)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?