Centar kulture tijela Gea savjetuje kako skinuti neželjene naslage s trbuha

Profesorica kineziolgije Bojana Muačević Gal iz Centra kulture tijela Gea u ovotjednom tekstu savjetuje kako skinuti neželjene naslage s trbuha.
Da sam dobila kunu svaki puta kada sam čula pitanje ‘koje vježbe da radim da skinem ove naslage s trbuha?’ sada bih sigurno bila milijunaš.
Mnogo je predrasuda u rekreaciji, krivih stavova i percepcija, a ova je, nažalost, jedna od najčešćih. Odgovor glasi (i nikome se ne sviđa): ne postoje vježbe za skidanje masnih naslaga s trbuha. Klasični trbušnjaci ili bilo koja od inačica vježbi za jačanje trbušnih mišića je upravo to – vježba za jačanje trbušnih mišića.
Masne naslage nakupljene na trbuhu ili bilo kojem drugom dijelu tijela skidaju se treningom koji će aktivirati aerobnu zonu pulsa i energetske procese u kojima se troše zalihe masti i pravilnom prehranom.
Mnogima je, kada se kaže „aerobni trening“ prva pomisao – aerobik, no brojni su načini (jednako dobri, pa i puno bolji od aerobika) na koje se tijelo može dovesti u aerobnu zonu u kojoj će aktivirati potrošnju masnih zaliha.
To može biti i statični trening, bez trčanja i skokova, no dovoljno visokog tempa i intenziteta koji će podići puls do željene zone i tako aktivirati određene procese oslobađanja energije iz masnih zaliha, funkcionalni, kružni ili intervalni trening, koji će kombinirati statične i dinamične vježbe, odnosno izmjenjivati ih u idealnom režimu koji će također potaknuti razgradnju masti.
I još jedan vrlo važan detalj – kada tijelo napokon počne trošiti masne zalihe, ono samo ‘bira’ s kojeg dijela tijela će to biti, što uvelike ovisi o vašoj tjelesnoj građi i genetici. Netko će lako skinuti višak s trbuha, no muku će mučiti sa ostatcma na stražnjici i nogama, dok će netko drugi noge riješiti bez problema, ali će mu najveće muke zadavati upravo trbuh.
Žene često zaziru od vježbi s dodatnim težinama, jer smatraju kako će od njih dobiti mišićnu masu, što je još jedna u nizu neistina i predrasuda kada je vježbanje u pitanju. Mišićna se masa ne dobiva samo tako, naročito ne uz dodatne težine od svega nekoliko kilograma i ne bez pažljivog odabira prehrane i dodatnog unošenja proteina u organizam.
Vježbe s opterećenjem čine tijelo čvrstim i pravilno oblikovanim, intenzivnije ga aktiviraju, a tijelo s boljim mišićnim tonusom bolje i troši masne zalihe, s obzirom da mu je čak i u mirovanju potrebna veća količina kalorija za funkcioniranje.
Tijelo se oblikuje treningom, no kilogrami se skidaju u kuhinji
A kada govorimo o pravilnoj prehrani ulazimo u još uvijek poprilično sivu zonu, s obzirom da se pojam ‘zdrava prehrana’ zloupotrebljava na nebrojene načine, a predrasude o namirnicama koje unosimo u sebe nebrojene su, beskonačne i vrlo često sasvim apsurdne.
I najbolje odrađen trening pasti će u vodu ako se loše hranimo, stoga je za skidanje kilograma pravilna prehrana barem jednako važna, ako ne i važnija od treninga.
Primijetila sam kako mnogi ljudi misle kako je nešto ‘zdravo’ ako sadrži bilo kakve žitarice (kao npr. raznorazne snack i energetske pločice), no (namjerno ili slučajno) zanemaruju činjenicu i kako je ista prepuna šećera ili čokolade. Štoviše, velika većina tih ‘zdravih’ pločica i muesli puna je šećera i aditiva.
Mnogo puta primijetila sam i kako pojam ‘dijetalno’ mnogi potpuno krivo tumače. Dijetalno znači da u određenom proizvodu nema šećera, no često uopće ne znači kako je zbog toga značajno manje kalorična. Proizvodi koji se pak diče niskim udjelom masti, obično su prepuni šećera i tako u krug. No mnogi i dalje smatraju kako se ‘dijetalni’ proizvodi mogu konzumirati u neograničenim količinama bez straha od debljanja… jer, hej, pa dijetalno je!
Problem u europskom načinu prehrane nije toliko klasični junk food i ostala brza hrana, nego ogromne količine ugljikohidrata, odnosno šećera koje se nalaze u velikoj većini prerađenih namirnica, na koje smo navikli i kojima prečesto dajemo prednost pred jednostavnijim ili sirovim namirnicama.
Kako biste skinuli te zloglasne naslage s trbuha ne morate gladovati, ponekad je samo potrebno zatražiti savjet nutricionista i malo se informirati o hrani koju svakodnevno unosite u organizam. I, naravno, nekoliko puta tjedno se dobro uznojiti.
Bojana Muačević Gal, prof. kineziologije
Više savjeta o vježbanju i zdravoj prehrani potražite u Centru kulture tijela Gea www.centargea.com
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?