Studenti PRAVOS-a prosvjeduju za uvođenje diplomskog studija Socijalni rad
Prosvjedom će studenti iskazati nezadovoljstvo dosadašnjim razvojem Studija i želju za uvođenjem diplomskog studija Socijalni rad
Studenti preddiplomskog sveučilišnog studija Socijalni rad s Pravnog fakulteta u Osijeku organiziraju prosvjed. Održat će ga u srijedu, 18. prosinca u 9,30 sati ispred Rektorata, kada je najavljena i sjednica Senata.
Prosvjedom studenti iskazuju nezadovoljstvo dosadašnjim razvojem Studija, ali i zabrinutost za budućnost studenata socijalnog rada u okviru Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Naime, već nekoliko mjeseci pokušavaju kontaktirati nadležne osobe i službe Fakulteta i Sveučilišta kako bi dobili jasne i konkretne odgovore na pitanje uvođenja diplomskog studija socijalnog rada.
Osnivanje diplomskog studija najavljeno je još prije tri godine, kada je otvoren preddiplomski studij Socijalni rad, ali od tada se po tom pitanju ništa ne poduzima. „Do danas nismo od nikoga dobili konkretne odgovore za budućnost, nego diplomatsko prebacivanje nadležnosti”, stoji u priopćenju studenata Fakulteta.
Upiti su, kako tvrde, poslani na nekoliko adresa: rektoratu osječkog Sveučilišta, rektoru Sveučilišta, prof. dr. sc. Vladi Gubercu, upravi Pravnog fakulteta u Osijeku, Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Županijskom uredu Osječko-baranjske županije, gradu Osijeku, gradonačelniku grada Osijeka, Ivanu Vrkiću, zamjenici gradonačelnika Žani Gamoš te tadašnjoj dekanici Pravnog fakulteta Osijek, prof. dr. sc. Renati Perić.
Umorni od traženja rješenja i nekoga da im pomogne, organizirali su spomenuti prosvjed u nadi da će se nešto promijeniti i da će netko čuti njihov glas. U slučaju da se ne uvede diplomski studij Socijalnog rada, studenti će biti primorani nastaviti studiranje u Zagrebu, Orašju ili Sloveniji. Naime, jedan od velikih problema je činjenica da prvostupnici/ce socijalnog rada ne mogu biti zaposleni u državnim institucijama, već samo u nevladinim organizacijama koje se također suočavaju s različitim financijskim problemima.
„Suočeni smo s brojnim izazovima poput iseljavanja mladih i sve većeg siromaštva, a iako ovo nisu problemi koji su izraženi samo u područjima Slavonije, Baranje i Srijema već gotovo cijele Hrvatske, istraživanja pokazuju kako je nedostatak stručnog kadra na ovom području velik. Upravo to je i jedan od razloga osnivanja studija”, zaključuju studenti studija Socijalni rad Pravnog fakulteta u Osijeku.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?