Ugledni britanski povjesničar: ‘Plenković je dijete komunizma, a Most jedina stranka bez bivših komunista!’
U Hrvatskoj komunizam nikada nije pobijeđen - tvrdi Harris dodajući kako je Hrvatska preživjela ponajviše zbog toga što je većina hrvatske Komunističke partije te većina tajne policije odlučila dati priliku predsjedniku Franji Tuđmanu
Robin Harris britanski je povjesničar, publicist i novinar koji se devedesetih godina, pišući knjigu o Dubrovniku i ratnim stradanjima, zaljubio u Hrvatsku i ovdje doselio nakon što je u Britaniji bio osobni savjetnik premijerke Margaret Thatcher.
Njegovo aktivno uključivanje u političke sfere, što zbilja u ovakvoj zemlji nije teško, često je bio povod i za osvrt na političku situaciju, a jedan uistinu zanimljiv razgovor dao je za britanske medije oko političke situacije u Hrvatskoj.
– U Hrvatskoj komunizam nikada nije pobijeđen – tvrdi Harris dodajući kako je Hrvatska preživjela ponajviše zbog toga što je većina hrvatske Komunističke partije te većina tajne policije odlučila dati priliku predsjedniku Franji Tuđmanu.
Osvrnuo se i na situaciju od prije nekoliko godina i koaliciju HDZ-a i MOST-a.
– Jedina stranka bez pripadnika komunista u svojim redovima, Most – tada dio vladajuće koalicije s HDZ-om – je inzistirao na otvaranju arhiva Komunističke partije i tajnih službi. Ubrzo nakon toga, ne slučajno, HDZ je odlučio prekinuti vezu s Mostom i koalirao sa Hrvatskom narodnom strankom (HNS) koja je također ima svoje bivše komuniste. Tadašnji premijer i predsjednik HDZ-a bio je Andrej Plenković koji će uskoro presjedati pregovorima o izlasku Britanije iz EU – govori Harris.
– Naravno da je bilo protivnika njegovoj politici, no oni su slomljeni. U Hrvatskoj se u 2013. održao referendum koji je definirao brak kao zajednicu muškarca i žene. Plenković je znao da to nije dobar temelj za stvaranje prijatelja u Europi. Odlučio je da toga više neće biti. Referendumske inicijative o Istanbulskoj konvenciji i izbornom sustavu su opstruirane kada je vlast arbitrarno odbila priznati da ima dovoljno prikupljenih potpisa. Nadležni ministar, optužen za korupciju, je kasnije dao ostavku, no odluka je i dalje ostala na snazi. Također, neće dozvoliti ni referendum o planiranom uvođenju eura u Hrvatsku – nastavlja dalje ugledni povjesničar koji ističe kako je jedina stvar Plenkovićeve vlade bila stabilnost dok se kroji njegova sudbina u Europskoj uniji.
– Plenković je sin komunističkih roditelja, kao i većina današnje visoke političke elite koja je uspjela ugrabiti stipendije i unapređenja koja su uskraćivana drugima. On nije ni brutalan ni korumpiran; mogao bi biti osrednji diplomat drugoga reda. No on je sada hrvatski, a uskoro i britanski – problem. Kada su ga spustili iz Europskog parlamenta da preuzme vodstvo, mnogi su mislili kako će preobraziti stranku. No, nakon nekoliko razmirica s vodstvom stranke, koncentrirao se na ono što ga je zaista zanimalo – njegova ambicija za poziciju u vrhu Europske komisije – zaključuje bivši osobni savjetnik premijerke Margaret Thatcher.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?