ŽIVOT

(VIDEO) Za blagdane darujte ljubav, poljupce i zagrljaje

Znate li kako je izgledao tradicionalni Božić u Hrvata? :D

Objavljeno 25.12.2019
Ivona Amidžić

Hrvatski božićni običaji dio su hrvatske tradicije. Uz slavlje Božića razvili su se brojni običaji poput kićenja božićnog drvca na Badnjak, odlaska na misu polnoćku, pjevanja božićnih pjesama i darivanja. Prije Božića, vrijeme je priprave, koje traje oko mjesec dana od početka došašća. Predvladavaju osjećaji iščekivanja, nade i čežnje.

Na Božić se često odlazilo na tri mise, za početak na polnoćku na sam Badnjak na kojoj bi se dočekao Božić, zatim na ranojutarnju misu zornicu, tzv. malu misu gdje se obično pričešćivalo, a na poldanicu, danju ili velu misu odlazilo se po danu. Na mise su djevojke često odlazile u različitim svečanim haljinama i svečanim narodnim nošnjama.

Žene su dan prije pripremile bogati božićni jelovnik, a ručak je bio svečan i bogat te je za stolom okupljao cijelu obitelj. Jelo se: juhu, meso – razne pečenke s povrćem, hladetinu, sarmu, pirjani kiseli kupus, kiselu repu, krumpir, razne vrste kruha (božićna pogača, česnica, krsnica, božićnjak, križnica), peciva, voće i brojna druga jela. Od slastica jedu se: torte, orehnjače, makovnjače, kolači od oraha, rogača, sira, suhi sitni kolači, paprenjaci, smokvenjaci, medenjaci, muškaconi, prace i sl.

Na prvi dan Božića, obično se ostajalo kod kuće, a drugi dan Božića ide se u posjet rođacima i susjedima. Koledanje ili čestitarenje činilo se pjevajući tradicionalne božićne pjesme, a čestitare bi se često darivalo.

Mladići su djevojkama često kao tradicionalni božićni dar darivali tzv. božićnicu, ukrašenu jabuku. Prvi posjetitelj koji bi posjetio kuću na Božić, tzv. polaznik ili položar, trebao bi biti zdrav, krepak, veseo što bi domu donijelo sreću, a često su se unaprijed domovi dogovarali o “slučajnom” posjetitelju, da se ne bi izazvalo nesreću. Ako bi pak na Božić padala kiša, vjerovalo se, da će uroditi sve što se okopava motikom.

Sretan Božić želi Vam i OsijekNews!

foto: pioxabay (ilustracija)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Sajam je bio prilika za predstavljanje bogatstva uskrsnih običaja, a posebnu pažnju posjetitelja privukla su šarena, ručno ukrašena jaja – simboli Uskrsa i proljetnog buđenja

Uskrsni sajam na Trgu Ante Starčevića: Slavlje tradicije i zajedništva u Osijeku

Na osječkom Trgu Ante Starčevića ove je subote održan Uskrsni sajam, koji je i ove godine privukao brojne građane, udruge Više…

Ovaj vikend Portoš se voza u Božićnom tramvaju a tu su i susreti s Portošem Božićnjakom. Ova nedjelja, 15. prosinca u Portanovi je radna.

Portoševa Božićna avantura u Božićnom tramvaju

Advent u Portanovi je u punom je jeku! Ovih blagdana, vaš omiljeni trgovački centar pretvorio se u pravo mjesto zimskih Više…

Ilok – grad koji će od 19. do 22. siječnja 2024. ugostiti više od 3500 posjetitelja tih će siječanjskih dana posebno živjeti svoju dugogodišnju tradiciju.

Tijekom siječnja jedan gradić na istoku Hrvatske postaje prava zimska destinacija za sve vinoljupce – saznajte koji

Nakon što se ugase sve blagdanske lampice i polako izblijedi sva božićno-novogodišnja čarolija i tek kada pomislimo da nam slijedi Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

U potrazi za savršenim darom, sve više težimo vječnosti – poklonu koji će ostati dragocjena uspomena

Znamo koji poklon će obilježiti sezonu proljetnih svečanosti

"10. sezona najvećeg afterwork druženja u Hrvatskoj se približava, a predivni Osijek otvara sezonu u četvrtak, 8. svibnja. I ne samo to, ove godine se družimo na novoj lokaciji i novoj stazi"

B2Run 2025: Osijek prvi puta otvara sezonu i to na novoj stazi

Svečanost preimenovanja održana je u ponedjeljak, uz brojne uzvanike i emotivna prisjećanja na doprinos ove brigade u obrani domovine

Gacka ulica u Osijeku službeno postala Ulica 3. gardijske brigade “Kune”