Mono počinje graditi prvi poslovni objekt u IT parku Osijek!
"Naši su planovi da kostur zgrade bude završen već u ljeto sljedeće godine kada zgradu planiramo i ostakliti"
Kao predvodnici priče o IT parku u Osijeku i njegovi prvi budući stanari, tvrtka Mono objavljuje kako napokon imaju zeleno svjetlo za početak izgradnje novog doma u Gackoj ulici.
Gradilište je prijavljeno, a izvođač građevinskih radova odabran. Sve je spremno za dolazak bagera i radnika, koji će uskoro najpoznatiju osječku livadu poslati u povijest. Vjeruju kako će sve ići prema planu te da će iz sadašnja četiri objekta u novi poslovni prostor useliti već tijekom 2021. godine.
Pet je godina prošlo od pokretanja inicijative Osijek Software City o formiranju IT parka kao regionalnog IT središta. Ovaj će prostor, između ostaloga, uz povoljnije uvjete izgradnje objekata i poslovanja doprinijeti jačanju i rastu cjelokupne industrije i gospodarstva. Tri godine trajali su pregovori. Ugovor o osnivanju i prijenosu prava građenja potpisan je u ožujku.
Građevinska dozvola ishođena je 12. prosinca 2019. godine, a gradilište je prijavljeno već sljedećeg dana, kako bi se moglo krenuti s radovima što prije. Propisani rok, tj. osam dana od prijave, istekao je 23. prosinca i kreće se s pripremnim radnjama vezanima uz operativne poslove i komunalnu infrastrukturu (priprema gradilišta, ishođenje priključka električne energije i vode…).
Ovisno o vremenu i određenim manjim infrastrukturnim problemima koje Grad mora riješiti, još tijekom zime namjeravaju započeti s pravim radovima. U 2020. godini radovi će biti u punom jeku.
“Naši su planovi da kostur zgrade bude završen već u ljeto sljedeće godine kada zgradu planiramo i ostakliti. Nakon toga kreće opremanje. Cilj je da u prvoj polovici 2021. godine uselimo u novi objekt”, pojašnjava direktor Denis Sušac.
Kapacitet objekta
IT park u spomenutoj Gackoj ulici prostire se na oko 25.000 kvadratnih metara i deset parcela. Devet je ponuđeno poduzetnicima za gradnju, a središnja parcela namijenjena je centralnoj zgradi Grada Osijeka – za akceleratorske programe i IT akademiju. Izgradnju objekata u IT parku u potpunosti financiraju same tvrtke.
Nova poslovna zgrada investicija je vrijedna oko dva milijuna eura. Parcela iznosi 1.900 kvadratnih metara, neto površina zgrade je 1.800 kvadratnih metara, a maksimalni projektirani kapacitet 150 zaposlenika.
Navedena kvadratura bit će dovoljna za sadašnje projekcije rasta tvrtke, a koje su u posljednjim mjesecima snažne. Trenutačno je zaposleno 85 osoba, od čega je oko 30 zaposleno samo u protekloj godini, uz napomenu da su kontinuirano otvoreni natječaji za nekoliko tehničkih pozicija.
„Za nekakve srednjoročne projekcije, ovaj je kapacitet dovoljan. Ukoliko to premašimo, onda ćemo graditi još jednu zgradu u IT parku“, uz smijeh kaže Sušac.
Dodaje kako ovim projektom ulaze u program po Zakonu o poticanju ulaganja, a koji je namijenjen upravo za ovakve veće investicije – ulaganje u zgradu i opremu te zapošljavanje.
Zgrada se sastoji od četiri etaže – prizemlja i tri kata.
U prizemlju će se nalaziti nekoliko ureda sa servisnim prostorima, kuhinjom i blagovaonicom te prostorijom za sastanke.
Na prvom i drugom katu smještene su prostorije za zaposlenike te uredi Uprave.
Posljednja etaža sadrži konferencijsku dvoranu, edukativni prostor i prostor za odmor.
Karakteristike zgrade
Idejno rješenje zgrade rad je dugogodišnjeg suradnika tvrtke, osječkog arhitekta Zlatka Paića iz ReForm Studia, i rezultat je dugotrajnog planiranja i komunikacije. Cilj je bio postići racionalno, ali prepoznatljivo te energetski učinkovito i funkcionalno rješenje. Mislimo da smo u tome uspjeli.
“Našim zaposlenicima želimo pružiti komfor i radno okruženje kakvo zaslužuju, na svjetskom nivou. Inzistiralo se na energetskoj učinkovitosti, na obilju svjetla, prostora, prozračnosti i vizualnoj povezanosti prostora u postizanju osjećaja zajedništva”, kaže Sušac.
Zgrada prati obrise parcele, a prostor “radi za ljude”. Završno uređenje fasade još je predmet odluke, i vjerojatno će doživjeti manje izmjene.
„Riječ je o samostojećoj zgradi kompaktnog oblika – jednostavnog, ali nepravilno oblikovanog kubusa, koji smo dobili zahvaljujući obliku parcele. Tlocrt je koncipiran tako da u zadanim gabaritima omogućava što povoljniju orijentaciju prostorija, prirodno osvjetljenje i ventilaciju. Svjetlo dolazi izvana i iznutra te preko krovišta (osvijetljena galerija). Iako je zgrada kompaktnog oblika, svi unutrašnji prostori vizualno su povezani, a u sredini zgrade formirali smo i središnji prostor. Posebna pažnja posvetila se mikroklimi svakoga od ureda i ugodi zaposlenika“, pojašnjava arhitekt Paić.
Značenje IT parka – za zajednicu i grad Osijek
“Mono je mogao graditi objekt na drugim pozicijama u gradu, ali željeli smo napraviti koncept provjeren u cijelome svijetu – jer mislimo da će imati veće značenje za pojedinačne tvrtke, zajednicu i grad Osijek.”
Ovakvi su tehnološki parkovi uobičajen koncept u svim razvijenim sredinama. Lokacija zemljišta je izvrsna, u sredini je grada, u blizini sveučilišnog kampusa, prometnica i svega u pogledu infrastrukture bitnoga za kvalitetno funkcioniranje, ali i daljnje širenje.
IT park će biti okupljalište čitave stručne zajednice – od studentske populacije sve do privrede. Njegova vrijednost kao takvoga, kada zaživi, nemjerljiva je za prepoznatljivost grada Osijeka, koji se želi pozicionirati kao regionalno IT središte. Konačno ćemo imati nešto opipljivo u velikoj priči o jakoj osječkoj IT zajednici.
Uz devet ponuđenih parcela za izgradnju poslovnih prostora, IT park će riješiti probleme infrastrukture za mnoge lokalne poduzetnike, omogućiti otvaranje novih radnih mjesta, privući druge domaće i inozemne tvrtke da svoje poslovanje dovedu u Osijek te zadržati velik broj mladih talenata u Hrvatskoj. S druge strane, otvara se mogućnost za povlačenje sredstava iz europskih fondova, a uz nove izvore prihoda blagodati će itekako osjetiti i gradska blagajna.
“Iznimno nam je važno da Grad realizira svoju središnju zgradu, koja će biti jezgra IT parka i kojom će se kroz najam prostora pružati mogućnost dolaska i nekim drugim tvrtkama, koje još nisu dovoljno jake da same grade vlastiti veći objekt. Naravno, mi riskiramo s početnim problemima. Bez obzira na to, vjerujemo da će se vrlo brzo u priču uključivati i druge tvrtke, kada vide kako smo prebrodili ‘dječje bolesti’, te se nadamo da ćemo uskoro dobiti prve susjede“, zaključuje Sušac.
(Jasenka Pejaković – Mono)
foto: Mono
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?