Zašto je koronavirus opasan i što napada u ljudskom tijelu?
Hrvatski zavod za javno zdravstvo savjetuje što poduzeti kako biste se bolje zaštitili
Objavljeno 04.02.2020
Ivona Amidžić
Hrvatski zavod za javno zdravstvo navodi da iako nisu u potpunosti razjašnjeni putovi prijenosa ovog novog virusa, svi dostupni podaci upućuju na to da je za prijenos s čovjeka na čovjeka potreban bliski kontakt, poput obiteljskog kontakta (njegovanje oboljeloga) ili manipuliranje s bolesnikom u zdravstvenoj ustanovi.
Svi do danas poznati koronavirusi, uključujući virus koji je prije 18 godina uzrokovao SARS i virus koji unazad sedam godina uzrokuje MERS, prenose se izravnim bliskim kontaktom (kapljičnim putem) i vrlo su osjetljivi na atmosferske uvjete (vrlo kratko zadržavaju infektivnost izvan ljudskog tijela) te za ni jedan od njih nije utvrđen prijenos putem poštanskih pošiljki.
Pročitajte: Mogu li pošiljke i paketi iz Kine biti zaraženi koronavirusom?
Bolest je karakterizirana povišenom tjelesnom temperaturom i kašljem, a u težim slučajevima razvija se upala pluća s otežanim disanjem i nedostatkom zraka.
Više od 20 tisuća je potvrđenih slučajeva bolesti, oko petina oboljelih ima tešku kliničku sliku, a umrlih u trenutku pisanja ovog teksta ima 427. Uglavnom, broj oboljelih, udio oboljelih s teškom kliničkom slikom i broj umrlih mijenja se iz dana u dan, a sve možete pratiti ovdje.
Zašto je koronavirus opasan?
Koronavirus se razlikuje od ostalih zaraza jer se prenosi i dok je u stanju inkubacije. To znači da je virus moguće prenijeti i širiti dok se simptomi u bolesniku još nisu pokazali i dok osoba ne zna da je bolesna. Specifičan je i po tome što se ne širi samo zrakom (kašljanjem, kihanjem i kapljičnim putem kroz zrak) već i probavnim traktom, tj. gutanjem virusa (nedovoljna higijena ruku, zaraženo meso, neoprano povrće).
Znanstvenici su odredili kako je vrijeme inkubacije maksimalno 14 dana. Simptomi se mogu javiti u prvih nekoliko dana, ali mogu se pojaviti i za dva tjedna. Ako se nakon 14 dana simptomi ne razviju, bolest se neće razviti.
Simptomi koronavirusa različiti su, pa se javljaju problemi s disanjem, bolovi u mišićima, osjećaj slabosti, visoka temperatura, probavni problemi i proljev.
Koronavirus primarno napada dišni sustav, što mnogi uspoređuju s gripom, ali postoji bitna razlika. Kod gripe ugrožen je gornji dišni sustav (nos, paranazalni sinusi, ždrijelo i grkljan) i upala pluća je tek posljedica bolesti, dok koronavirus napada donji dišni sustav (dušnik i pluća) i sam po sebi izaziva upalu pluća.
Put prijenosa i način širenja i zaštite
Točan način na koji je novi virus ušao u ljudsku populaciju i načini širenja s čovjeka na čovjeka nisu još sa sigurnošću utvrđeni. Zasad se ne može reći jesu li ljudi zaraženi alimentarnim putem (konzumacijom neadekvatno termički obrađenih namirnica životinjskog porijekla), respiratornim putem (udisanjem aerosola koji nastaje pri manipuliranju životinjama i obradi mesa i ostalih proizvoda životinjskog porijekla), izravnim kontaktom (unosom infektivnog materijala, izlučevina ili krvi životinja putem sluznice ili oštećene kože) ili nekim drugim putem.
Pretpostavlja se da je izvor virusa za prvooboljele osobe životinja, moguće koja se ilegalno prodavala na tržnici. Kineske zdravstvene vlasti su zatvorile tržnicu s kojom se povezuju prvi bolesnici i u tijeku je ispitivanje uzoraka životinja kojima se trgovalo, navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Put prijenosa s čovjeka na čovjeka također nije sa sigurnošću utvrđen, a vrlo vjerojatno se prenosi kapljičnim putem (izravan kontakt s izlučevinama bolesnika) i inhalatorno (udisanjem aerosola koji nastaje pri medicinskim zahvatima u zdravstvenim ustanovama).
Savjetuje se pridržavanje uobičajenih mjera opreza, kao što se inače savjetuje radi smanjenja rizika od drugih bolesti na putovanjima:
- izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koji imaju akutnu respiratornu infekciju
- često pranje ruku, posebno nakon izravnog kontakta s bolesnim ljudima ili njihovom okolinom, ako kontakt s bolesnom osobom nije moguće izbjeći, koristiti kiruršku masku za prekrivanje usta i nosa, ne dodirivati oči usta i nos nakon dodirivanja bolesnika i obavezno pranje ili dezinfekcija ruku nakon kontakta s bolesnikom
- konzumiranje pravilno termički obrađenih namirnica, po mogućnosti neposredno nakon pripreme
- izbjegavanja dijeljenje pribora za injektiranje lijekova (ili ilegalnih opojnih sredstava) s drugim osobama
Brojeve pripravnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za pojedine županije u slučaju sumnje na virus ili potvrde virusa pogledajte ovdje.
(www.hzjz.hr)
foto: pixabay (ilustracija)
VEZANE VIJESTI
Na području Osijeka 19. srpnja zabilježen jedan slučaj virusa Zapadnog Nila, no situacija nije nimalo alarmantna jer je brojnost komaraca niska, a odrađena je i dezinsekcija čitavog područja i okolice
Na području Osijeka nema evidentiranih slučajeva virusa Zapadnog Nila
U borbi protiv komaraca Grad Osijek dosad je proveo 133 preporuke, a danas će na području Sarvaša biti provedena i Više…
Policijska službenica Policijske uprave osječko-baranjske pridružila se gledateljima i navijačima kako bi provela preventivne projekte „Budi navijač, a ne razbijač“ i „Zajedno protiv govora mržnje“.
Policija preventivno – utakmica između NK Osijeka i HNK Gorica
Na osječkom stadionu Opus Arena jučer je odigrana nogometna utakmica 5. kola Supersport Hrvatske nogometne lige između NK Osijek i Više…
Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva
Vlada proglasila kraj epidemije, Capak i Beroš objavili što se sve mijenja
Vlada je na današnjoj sjednici proglasila kraj epidemije koronavirusa. Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja Više…
VIŠE IZ KATEGORIJE
Smijeh ima snažnu moć širenja pozitivne energije, zašto ove jeseni ne bismo poklonili upravo to? Pokloniti osmijeh nije tek beznačajan čin – to je dar koji ima trajan učinak, a još je ljepše ako dolazi u obliku nezaboravnog iskustva
Pokloni zadivljujuće jesensko iskustvo, pokloni osmijeh
Radionica je namijenjena mladima koji žele steći nova znanja, inspirirati se i aktivno sudjelovati u stvaranju pozitivnih promjena
Srce za promjenu – Poziv mladima
Ova neobična pekarska delicija, koja je već neko vrijeme glavna zvijezda svjetskih društvenih mreža, nije samo oku privlačna, već obećava i pravu eksploziju okusa
Probali smo cube kroasan: Viralni hit koji je osvojio svijet, stigao je u Mlinar!
Slavonija Digital medijska grupa
Tagovi
Pretraži stranicu
Slavonija Digital medijska grupa