Potvrđeni drugi slučaj zaraze koronavirusom u Hrvatskoj
Vili Beroš: "Ovo je bolest na razini gripe, nema mjesta panici"
Potvrđen je i drugi slučaj zaraze koronavirusom u Hrvatskoj, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš za Hrvatski radio. Zaražen je brat mladića kojemu je jučer dijagnosticiran koronavirus nakon što se vratio iz Milana gdje je s djevojkom bio na nogometnoj utakmici Lige prvaka.
“To je bilo i očekivano, naime brat prvog pozitivnog bolesnika također je pozitivan, također ima lakšu kliničku sliku. Dok je dobro da je njegova djevojka negativna, ona je zadržana i dalje na promatranju, pa će se pratiti njeno stanje, rekao je ministar, koji je sinoć je doputovao iz Rima, za koji kaže da ‘tamo ima nešto slučajeva, ali nema znatnijeg širenja epidemije’. Svi dosadašnji bolesnici koji su pozitivni na koronavirus su iznimno dobrog stanja bez značajnijih znakova bolesti. Simptomi su poput gripe”, rekao je ministar Beroš.
Jedna od osoba kod koje je potvrđena zaraza koronavirusom zaposlenik je s radnim mjestom na lokaciji sjedišta HEP grupe u Zagrebu.
“Taj zaposlenik već jučer nije bio na poslu, a danas je 15-ak zaposlenika za koje se pretpostavlja da su bili u bliskom kontaktu sa zaraženim, obaviješteno da ne dolaze na posao ili su vraćeni s posla. Na čitavoj lokaciji u Ulici grada Vukovara 37, poduzete su i nadalje se poduzimanju mjere u cilju zaštite sigurnosti i zdravlja zasposlenika HEP-a i službenih posjetitelja, a prema uputama Nacionalnog kriznog stožera. Ovlaštene službe HEP-a osiguravaju uvjete za integritet radnih procesa u HEP-u od važnosti za funcioniranje elektroenergetskog sustava RH te su u kontaktu s Nacionalnim kriznim stožerom u cilju pravodobnog izvješćivanja o razvoju situacije i eventualnog donošenja novih mjera”, priopćili su iz HEP-a.
Nema mjesta panici!
“Ovo je bolest na razini gripe, nema mjesta panici, naše zdravstvo može reagirati na takvu prijetnju. Obranu smo temeljili na kontroli rizika. Svi građani koji pokazuju simptome koronavirusa i bili su u Italiji ili Kini, njih molimo da se bez odgode jave epidemiološkoj službi ili da dođu u Kliniku za infektivne bolesti. Nije opravdano da svi dolaze u Kliniku za infektivne bolesti, a nisu bili u području sjevera Italije”, ističe Beroš.
Beroš ističe kako je ministarstvo zdravstva povuklo sve iz zaliha što se tiče zaštitnog materijala, postoji određeni robni mehanizam i stožer zdravstva. “Nedostatak zaštitne opreme uzrokovalo je širenje virusa u Kini”, zaključuje Beroš.
foto: pixabay (ilustracija)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?