Izaći van ili ostati u kući? Kome stiže zaštitna oprema te nazire li se kraj epidemiji?
Građani imaju mnoga pitanja i dileme, a na neke od njih odgovor je jučer dao ministar Beroš...
U razgovoru s novinarima ministar Vili Beroš jučer je objasnio situacije koje su zadnjih dana zbunjivale hrvatsku javnost. Radilo se u prvom planu o donacijama zaštitne opreme ključne za nastavak borbe protiv koronavirusa.
Tako je objasnio da iako su donacije uvijek dobrodošle, pošiljka opreme koja je stigla u Hrvatsku nije u potpunosti donacija. Objasnio je kako su ovom kupovinom nastojali osigurati količine na tržištu zaštitne opreme te da je u ovome izravno sudjelovao predsjednik Vlade.
Također, naglasio je kako u Hrvatsku stiže još jedna pošiljka i to od 10 tona zaštitne opreme. Ona će u prvim redovima biti osigurana zdravstvenim djelatnicima koji su nam prva linija obrane, a ako nakon toga ostane još opreme ona će biti stavljena u slobodnu prodaju tako da ju mogu kupiti svi građani koji ju trebaju.
Bitno je slušati upute
Ministar Beroš je istaknuo kako krivulja rasta zaraze u Hrvatskoj nije eksponencijalna što je veoma dobro. Jedan dio uspjeha krije se u veoma brzoj reakciji izoliranja kontakata zaraženih osoba te odgovornost građana, koja ima veliku ulogu.
Situacija u Hrvatskoj nije eskalirala, a to su zaslužni i građani koji slušaju upute, ne izlaze van, starije osobe koje se izoliraju i slično.
Dvosmislene poruke – izaći van i ostati u kući
U jednom trenutku iz Stožera poručuju kako je ključno da svi ostanemo u kućama, a u drugom objašnjavaju zašto treba izaći na zrak. Ministar Beroš je objasnio i o čemu je tu riječ. Naime, moguće je poštovati i jedno i drugo.
Radi se o poštivanju upute o neokupljanju i održavanju razmaka. Na zrak se može izaći i na balkon, terasu ili dvorište, a ako to nije moguće šetnja je logična opcija, ako pazimo da se uz nas nitko ne nalazi. Vrijeme je divno i mnogo ljudi izlazi van, ali ako ih je na jednom mjestu previše moramo se pouzdati u njihovu odgovornost da će to prepoznati i otići.
Neki su zdravstveni djelatnici zaraženi, a neki u samoizolaciji, rekao je ministar Beroš, ali naglašava kako je situacija i dalje pod kontrolom i da nema opasnosti za funkcioniranje zdravstvenog sustava.
Naglasio je i kako zaista postoje još strože mjere u pripremi ako se građani ne budu držali ograničenja ili ako se zbog neodgovornosti epidemiološka slika još pogorša.
Dva faktora u trajanju epidemije: ponašanje virusa i naše ponašanje
Ministar Beroš je istaknuo kako su dva najvažnija faktora koja određuju način i duljinu trajanja epidemije, a jedan ovisi upravo o nama. Istaknuo je kako je na nama najveća odgovornost i kako će daljnji tijek situacije ovisiti o tome hoćemo li poštivati mjere ograničenja kretanja, samoizolacije te ostalih mjera. O tome će ovisiti broj oboljelih i trajanje cijele epidemije.
Drugi faktor je onaj na koji ne možemo utjecati, a to je ponašanje virusa. Ako se virus bude ponašao sezonski, štoo većina epidemiologa upravo i očekuje, sve se može smiriti kroz nekoliko mjeseci. Iako, u slučaju drugog scenarija, ministar je naglasio kako su spremni i za to.
foto: youtube (screenshot)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?