ŽIVOT

Ako vježbate u isto doba dana imate veće izglede ispuniti zdravstvene ciljeve

“Najbolje vrijeme za vježbanje je ono kad to možete raditi, a ako možete u tome biti dosljedni utoliko bolje”

Objavljeno 21.07.2019
Ivona Amidžić

Ljudi koji uvijek vježbaju u isto doba dana provode ukupno više vremena u vježbanju i imaju veće izglede ostvariti preporučene razine fizičkih aktivnosti tjedno, pokazala je mala američka studija.

Među 375 osoba koje su izgubile na težini i nisu je vratile u idućih najmanje godinu dana, oni koji su vježbali u isto doba svaki dan imali su prosječno 350 minuta tjelovježbe tjedno za razliku od onih koji su vježbali u različita vremena i imali ukupno prosječno 285 minuta aktivnosti tjedno.

Više od dvije trećine sudionika istraživanja vježbalo je u određeno doba dana, najčešće ujutro, navode autori studije u radu objavljenom u časopisu Obesity.

“Prosječno, oni s visokim razinama fizičkih aktivnosti imali su dosljednu naviku, a to je uključivalo pronalazak optimalnog vremena za dnevne vježbe”, kazao je voditelj istraživanja Dale Bond iz bolnice Miriam Hospital i medicinskog fakultet Brown Alpert u Providenceu na Rhode Islandu.

Većina službenih preporuka sadrži najmanje 150 minuta umjerenog do energičnog vježbanja tjedno radi zdravlja i 250 minuta tjedno dugoročno za održavanje nove smanjene tjelesne težine, navode autori studije. Stvaranje navike vježbanja je vjerojatno najbolji način provođenja tih preporuka, navode oni.

“Dobra poruka javnosti je da je najbolje vrijeme za vježbanje ono kad to možete raditi, a ako možete u tome biti dosljedni utoliko bolje”, kaže Bond.

Znanstvenici su istraživanjem obuhvatili osobe iz američkog registra za kontrolu tjelesne težine koje su izgubile najmanje 15 kilograma i to su dugoročno održavale te su se odazvale upitnicima tijekom 2018.

Među pitanjima bila su ona o navikama vježbanja, vrsti vježbi, vremenu provedenom u vježbanju i mjestima na kojima se vježbalo.

Svi su ispitanici najmanje dva puta tjedno umjereno do energično vježbali

Nakon što su podijelili sve ispitanike u 4 grupe ovisno o dobu dana kada su vježbali (rano ujutro, kasnije tijekom prijepodneva, poslije podne i večer)  znanstvenici su utvrdili da su najdosljednije vježbali oni koji su vježbali rano ujutro. Od ukupnog broja ispitanika dosljedno u vježbanju bilo je 68 posto, a gotovo polovica vježbala je svaki dan rano ujutro.

Vrijeme provedeno u vježbanju nije se razlikovalo ovisno o tome u koje se doba dana vježbalo.

Ukupno vrijeme provedeno u vježbanju bilo je veće kod onih koji su vježbali svaki dan u isto vrijeme.

Vježbanje kao režim poput pranja zubi čini se da nailazi na prijem kod nekih ljudi, kaže Bond. “Oni koji to obave kao prvu stvar ujutro, gotovi su s tim prije nego što se život umiješa”.

“Kad se stvore navike one olakšavaju dosljedno vježbanje svaki dan jer se ne mora donositi nova odluka o vježbanju svaki dan nego se ponavlja ono što se radi svakodnevno u to doba”, kaže Amanda Rebar iz sveučilišta Central Queensland u Rockhamptonu u Australiji koja nije bila uključena u studiju.

“Pronađite doba dana za vježbanje i držite se toga”, kaže Rebar. “S vremenom će biti lakše”.

(Hina)

foto: pixabay (ilustracija)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Kao Partner u provedbi projekta, GD Osijek – Žito organizirat će u Sokol Centru besplatne treninge rekreacije za osječke umirovljenike koji će se provoditi od prosinca do veljače 2022. godine

Projekt „Zlatne godine“ – Besplatne treninge za osječke umirovljenike

Zahvaljujući partnerstvu Udruge Plantaža i Gimnastičkog društva Osijek – Žito, a u sklopu prvedbe projekta „Zlatne godine“, osječki umirovljenici imat Više…

0.5 posto svjetske populacije ima atrijsku fibrilaciju

Prema novim studijama čak i mala čaša vina svaki dan može štetno djelovati na zdravlje srca

Rašireno je vjerovanje da redovito konzumiranje male količine alkohola nije štetno za zdravlje i može čak i zaštititi srce, no Više…

Sudionici istraživanja su kazali da su se češće osjećali uplašeni, obeshrabreni i tužni

Istraživači: Lockdown ostavlja negativne posljedice na zdravlje, zato vježbajte

Istraživači s Medicinskog fakulteta iz Splita utvrdili su negativne učinke lockdowna na životna ponašanja i promjene raspoloženja, pa su pozivali zdravstvene vlasti da Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Hrvatska i Slovenija, obilujući prirodnim ljepotama, kulturnim bogatstvima i gastronomskim čarolijama, nude nebrojeno mnogo načina za stvaranje nezaboravnih trenutaka tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci.

100 najljepših doživljaja proljeće/ljeto 2024.

Građani su na trgu imali priliku provjeriti različite rizične faktore svog zdravlja (tlak, vrijednost šećera u krvi, indeks tjelesne mase i dr.) te se upoznati s aktivnostima udruga u području zaštite zdravlja, socijalne djelatnosti, sporta i drugih srodnih udruga

[FOTO] U Osijeku obilježen Svjetski dan zdravlja

Donosimo lokacije 24-satnog nadzora brzine policije, pogledajte gdje će vas dočekati!

ROADPOL – Akcija prometne policije na području cijele policijske uprave