Ako vrijeme nastavi ‘ludovati’, ugrozit ćemo si zdravlje?!
Nestabilnog vremena već su svjesne i ptice na grani, a o njegovim utjecajima na zdravlje piše se još iz doba Hipokrata... Donosimo vam načine kako se izboriti protiv tegoba koje ono donosi
Red kiše, red sunca, čas kišobrani, čas planiranje kupaćih kostima – stanje je koje nas ovih dana ne prestaje obilježavati. Nestabilnog vremena već su svjesne i ptice na grani, a o njegovim utjecajima na zdravlje piše se još iz doba Hipokrata, oca medicine.
Upravo iz tog razloga upozoravamo vas na moguće posljedice koje ono donosi. Uz to, u nastavku pročitajte i neke od načina kako se izboriti protiv toga i očuvati svoje zdravlje.
Za početak, najvažnije je spomenuti stres koji kako psihički, pa tako i fizički iznimno utječe na naše zdravlje. Nagli porasti i padovi temperatura dovode organizam do stresnog stanja jer se nikako ne može prilagoditi promjeni. Samim tim stres dovodi do pada imuniteta i postaje pravo ”ljepilo” za bakterije i viruse.
Alergičarima je također izuzetno teško boriti se s promjenama vremena. Već dugi niz godina utvđen je raniji početak i kraj cvatnje kod vrsta kao što su brijest, breza, ambrozija i slične korovne biljke. Vremenske neprilike utječu i na dinamiku peludi u zraku, a zatopljenja na koncentraciju alergena u biljkama.
Meteoropatija naziva se bolesti modernog doba. Osim boli u kostima i ožiljcima od operacija – ona se danas osjeti u puno većem broju simptoma. Najčešći simptomi su glavobolja, povećanje krvnog pritiska, razdražljivost i tjeskoba.
KAKO OČUVATI ZDRAVLJE
Da ne govorimo samo o negativnim utjecajima i teškoćama, donosimo vam načine kako si olakšati ovo ”teško” vrijeme.
Provođenje vremena na svježem zraku izuzetno je važno jer stvara organizmu sposobnost prilagodbe novonastalim vremenskim uvjetima. Preporučljivo bi bilo i obavljati fizičku aktivnost – šetnja od pola sata na svježem zraku bit će sasvim dovoljna za zdravo tijelo i zdrav duh.
Cigarete i alkohol ne dolaze u obzir jer sužavaju krvne žile i remete krvni tlak, a remete ga i vremenske neprilike što čini užasnu kombinaciju.
Prehrana je također ključan faktor. Važno je unositi sve potrebne nutrijente kako bi sačuvali zdravlje. Od velike važnosti su vitamini i minerali koji podižu imunitet i zdrave masti (npr. orašasti plodovi) daju energiju. Uz voće, povrće, bijelu ribu i cjelovite žitarice – ne zaboravite unositi i dovoljno tekućine.
Na tekućinu posebice pazite kad nam se (napokon) u potpunosti vrate ljetne temperature.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?