GOSPODARSTVO

Aviokompanije odbijaju vratiti putnicima novac zbog otkazanih letova

Borzan: Apsolutno je neprihvatljivo da se građane "dere" kako bi se spasilo velike igrače

    Objavljeno 01.05.2020
    Ivona Amidžić

    Čak je 12 država u srijedu nakon sastanka Vijeća ministara EU zaduženih za promet objavilo zajedničku izjavu kojom traže da se suspendira pravo koje putnici imaju na povrat novca za letove koji su zbog pandemije koronavirusa otkazani. Te države su Francuska i Nizozemska, koje su i pokrenule inicijativu, a slijedile su ih Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Grčka, Irska, Latvija, Malta, Poljska i Portugal.

    Biljana Borzan, potpredsjednica Europskih socijalista nije stajala po strani na takve “apsolutno neprihatljive” izjave tvrdeći kako je nezamislivo da se traži rješenje za avioprijevoznike koje će se prelomiti preko leđa građana.

    “Procjena je kako je oko 87 posto letova u EU otkazano zbog korona virusa. Europski zakon o pravima putnika u zračnom prometu je predvidio ovakve situacije i premda se neka prava suspendiraju, pravo na refundaciju putnicima u slučaju otkazivanja leta je i dalje na snazi”, rekla je Borzan.

    Postavila je logično pitanje koji je smisao europskih pravila, ako će se prvom prilikom, u situaciji zbog koje su ona i donesena, ukinuti.

    Dodaje kako je već pisala povjereniku Europske komisije za zaštitu potrošača Reyndersu da osigura provođenje europskih zakona, jer su neke aviokompanije od samog početka krize odbijale građanima vratiti njihov novac, a što je još gore, prema nekim su procjenama aviokompanije u ovom trenu već dužne putnicima 32,3 milijarde eura refundacija.

    Europski potrošački centri bilježe povećanje upita potrošača za trećinu u odnosu na prošlu godinu. Čak 44 posto upita vezano je za prava putnika u zračnom prometu.

    “Prema zadnjim podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj se godišnje ostvari oko 330 tisuća putovanja avionom, a taj broj se svake godine značajno povećava. U Hrvatskoj je to povećanje čak veće od europskog prosjeka. Naši građani nisu ti koji trebaju snositi trošak krize velikih avioprijevoznika”, zaključuje Borzan.

    Veliki dio država pomaže svoje prijevoznike financijski, a razmišlja se i o uspostavi europskog fonda. Borzan ističe i kako se velika većina građana jednako tako nalazi u financijskim problemima, a uslijed povećanja nezaposlenosti izazvane krizom.

    “Apsolutno je neprihvatljivo da se građane ‘dere’ kako bi se spasilo velike igrače”, rekla je Borzan.

    foto: pixabay

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Borzan: Rezultati doniranja u ovim kriznim vremenima pokazuju izuzetnu društvenu odgovornost i osviještenost hrvatskih tvrtki u doniranju hrane

    Konzum, Kaufland i Sana Delikatese dobitnici 6. godišnje nagrade “Najdonator”!

    Hrvatske tvrtke koje su donirale najviše hrane u prošloj godini su Konzum, Kaufland i Sana Delikatese. Za svoje humanitarno djelovanje Više…

    Prije svega, traži označavanje proizvoda koji su količinski manji, a cijena im je ostala ista, te bolju kontrolu sastojaka

    Borzan traži da se označe proizvodi koji su se smanjili zbog inflacije

    Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan je poslala zahtjev Europskoj komisiji da pomogne građanima u borbi protiv inflacije. Prije svega, traži označavanje Više…

    Potrošač će tako pri  kupnji znati koliko je lako popraviti proizvod u slučaju kvara. Za ostale kategorije proizvoda pobrinula se naša europarlamentarka Biljana Borzan

    Borzan: Mobiteli i tableti će prvi imati oznake popravljivosti

    Europska komisija je predstavila oznake popravljivosti tj. repair score za mobitele i tablete. To je prva kategorija proizvoda koja će Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Cijelo ovo desetljeće obilježeno je glavnim velikim temama, klimatskim promjenama, tehnološkom napretku i zelenom održivijem gospodarstvu EU i Hrvatske

    Green Matrix Summit održava se u Gospodarskom centru u Osijeku 28. i 29. studenoga. Tramišak: Zelene politike put su prema izgradnji održivog društva

    Jeste li znali da pomoću pametnih ugovora možete drastično promijeniti način poslovanja?

    Smart contracts: Kako pametni ugovori mijenjaju način poslovanja?

    Kao rezultat sporazuma, Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Varaždin će dobiti smjernice za širenje društvenih i pristupačnih stambenih rješenja, prilagođene lokalnim potrebama

    Grad Osijek sklopio sporazum s Europskom investicijskom bankom za podršku razvoju priuštivog stanovanja