Balkanski narode, prihvati praksu cijeloživotnog učenja!

U bivšoj državi, koju poznajem samo kroz teoriju knjiga i praksu roditelja, uvijek se moglo naći nekakav posao. Oni koji bi se školovali za nešto više od „nekakvog posla“ radili bi taj posao dugi niz godina i otišli u mirovinu.
Nije potrebna nekakva pretjerana moć zapažanja da bismo, usporedivši s današnjim svijetom, tu situaciju izbacili iz mogućih opcija. Današnji svijet smo razvili u svakom njegovom aspektu. Razvili smo tehnologiju da nam život bude lagodniji, a često upravo tehnologija ugrožava osiguravanje egzistencije velikog broja obitelji čija je zanimanja bezkompromisno zamijenila.
Savršeno poznavanje engleskog jezika i rada na računalu više nije pozitivan dodatak uobičajenom znanju, već sasvim normalna pojava bez koje se malo što može očekivati od sve zahtjevnijeg tržišta rada. Štoviše, dobro je znati barem dva strana jezika i poznavati rad u nekom zahtjevnijem programu od osnovnog Office paketa.
Mlade generacije odgajaju ljudi koji na ovakve zahtjeve kroz svoj odgoj nisu bili naviknuti odgovarati. Dovoljno je bilo i više nego dovoljno, a svijet u kojem živimo danas traži od nas više nego što možemo zamisliti kako bismo se istaknuli u umreženom svijetu koji proširuje konkurenciju za poslove više nego ikada.
„Kod nas moraš imati dobru štelu da se zaposliš.“ „Lako tako, tata mu je platio sve što mu je trebalo.“ „Pf, aktivist je vladajuće političke stranke, ne trebam se uopće pokušati natjecati.“
Ovakve izgovore svaka osoba koja ima ambicije uspjeti treba u startu odbaciti kao pokrivanje razloga vlastitih neuspjeha. Ne negiram njihovo postojanje, ali tko želi više – taj više i može. Što želim istaknuti jest da prosječan CV sa završenim faksom, pristojnim ocjenama, vozačkom dozvolom, odličnim znanjem engleskog jezika, rada na računalu, internetu… danas ima gotovo svatko.
Način na koji se možete izdvojiti iz te podjednake gomile papira jest da uložite u sebe na druge načine. Razne neformalne edukacije koje su vam pružene na pladnju samo čekaju da ih uzmete. Problem našeg društva je što ponude za najbolje cipele, odjeću, sunčane naočale, traže s nevjerojatnim interesom i nađu nevjerojatnom brzinom, a ponude koje vam mogu pomoći pri zaposlenju, stvaranju iskustva i vlastitog identiteta koji ne će biti jedan u nizu od identiteta koji traže posao – uopće ne pregledavaju.
Onaj tko je sada pomislio „Lako je govoriti, tko će to sve platiti?“ samo mi ide u prilog kada kažem: NIKADA NISTE NI POKUŠALI. Ima jako puno programa koji su izvan ovoga grada i plaćeni su od strane institucija i organizacija koje žele poboljšati ovo društvo i pomoći vam afirmirati se na adekvatan način u „novonastaloj“ situaciji suvremenosti, samo ih treba potražiti i klikniti subscribe te svakodnevno primati mailove o mogućim usavršavanjima.
Vjerovali ili ne, suvremena ekonomska slika daleko je uznapredovala od Kafkinog Procesa. Interaktivni ekonomski odnos koji će uskoro apsolutno zaživjeti i kod nas traži zanimljive individue koje su za vrijeme petogodišnjeg studija bile zainteresirane za još neke stvari. Išle su na seminare i tečajeve, naučile su dodatni jezik, zanimale su se za područje budućeg zaposlenja, radile su preko studentskog u bilo kakvom sektoru, ali su pokazale ambiciju, interes i organizaciju vremena jer su, pored fakulteta, ulagale u sebe kako god su stigle i umjele. Otišle su na razmjenu studenata, pokazale su da mogu raditi u šarolikoj zajednici, da mogu napustiti dom i i dalje funkcionirati bez problema. Pronašle su zanimljiv hobi, osmislile su zanimljiv projekt. Ukratko – zanimljive su osobe kojima bi svaki poslodavac poželio dati priliku.
Kroz sav taj trud i vrijeme takvim se osobama iskristaliziralo i što i gdje žele raditi. Znaju što im ide, a što im ne ide – jer su probale. Znaju što vole, a što ne vole i samim time se mogu smjestiti u određenu okolinu. Takve su osobe daleko ispred prosječne osobe koja u CV-u ima savršene ocjene na faksu, savršenog znanja engleskog jezika, rada na računalu i vozačke dozvole.
Prosječna osobo, svaka čast na savršenim ocjenama, ali živimo u vremenu kada prosjek nije prosjek ocjena, i, makar on bio savršen, i dalje ste prosječna nezanimljiva osoba koja pod hitno treba poraditi na sebi ako želi svoj CV vidjeti istaknutog među potencijalnima na stolu poslodavca, a da niste nužno pripadnik odgovarajuće političke stranke, tatin sin ili što god slično da vam opravda još jedan vlastiti neuspjeh i prokletstvo prokletoga naroda.
Saltho Youth http://www.salto-youth.net/
Agencija za mobilnosti i programe EU http://www.mobilnost.hr/
EC Youth http://ec.europa.eu/youth/index_en.htm
EVS http://ec.europa.eu/youth/youth-in-action-programme/european-voluntary-service_en.htm
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?