Bježančević: Zadaća države u suzbijanju nasilja nad ženama u Hrvatskoj je sustavna edukacija od najranije dobi s ciljem uklanjanja predrasuda i stereotipa
Nasilje nad ženama duboko je ukorijenjeno u patrijarhalnim društvima u kojima žene nisu nikada tretirane ravnopravno, a osim na žene žrtve, nasilje ima razoran utjecaj i na društvo u cjelini čija je obaveza stvaranje okruženja koje ne tolerira nasilje, a nasilnike kažnjava
“Nasilje nad ženama predstavlja najzastupljeniji oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava i najgori oblik kriminaliteta u Hrvatskoj, a Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama prilika je da još jednom naglasimo obavezu dosljedne borbe protiv svih oblika nasilja, tjelesnog, psihičkog, ekonomskog, seksualnog, koji utječe na opću dobrobit žena i njihovo ravnopravno sudjelovanje u društvu. Nasilje nad ženama duboko je ukorijenjeno u patrijarhalnim društvima u kojima žene nisu nikada tretirane ravnopravno, a osim na žene žrtve, nasilje ima razoran utjecaj i na društvo u cjelini čija je obaveza stvaranje okruženja koje ne tolerira nasilje, a nasilnike kažnjava.
Statistika kaže da je svaka treća žena u Europskoj uniji doživjela fizičko ili seksualno nasilje, svaka druga spolno je uznemiravana, svaka druga doživjela je online nasilje, a svaka dvadeseta preživjela je silovanje. Nasilje nad ženama strukturalna je pojava koja briše društvene i ekonomske granice, sudski postupci protiv počinitelja takvog nasilja su malobrojni, još manje je osuđenih nasilnika, a strah i sram nerijetko sprječavaju žene da potraže adekvatnu pomoć. Ponekad tu šutnju žene plaćaju svojim životima, a takve primjere nažalost nerijetko imamo i u našem okruženju.
Uz razvoj normativnog okvira koji štiti žene, Hrvatskoj nedostaje dosljedna provedba istog, ali i adekvatna pomoć žrtvama nasilja što podrazumijeva i dostatnost u osiguranju financijskih sredstava. Kao osnovna zadaća države u suzbijanju nasilja nad ženama u Hrvatskoj izostaje sustavna edukacija od najranije dobi s ciljem uklanjanja predrasuda i stereotipa, kao i edukacija stručnjaka koji rade sa žrtvama nasilja, ali i poticanje razvoja i suradnje civilnog društva usmjerenog na borbu protiv nasilja nad ženama. Preduvjet provedbe ovih aktivnosti i stvaranja tolerantnog društva u kojemu žene i muškarci žive stvarnu, a ne formalnu jednakost, politička je volja. Suzbijanje nasilja nad ženama mora biti politički cilj svake buduće vlade”, izjavila je u svom obraćanju Sanja Bježančević, Predsjednica Županijske organizacija SDP-a OBŽ.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?