Blagdan svetog Stjepana – zašto danas ne radimo?
Prema Svetom pismu, a njegovo mučeništvo zabilježeno je u novozavjetnoj knjizi "Djela apostolska", Stjepana su židovske starješine lažno optužile da je uvredljivo govorio protiv Mojsija i Boga. Nakon što se on počeo braniti, vijećnici su ga izveli izvan grada i pogubili ga kamenovanjem
Drugog dana Božića, katolici širom svijeta slave blagdan Svetog Stjepana Prvomučenika (Stipanovo, Stipanjdan, Štefanje, Stjepanje). Sveti Stjepan, prvi kršćanski mučenik, bio je jedan od sedmorice đakona u počecima Crkve.
Prema Svetom pismu, a njegovo mučeništvo zabilježeno je u novozavjetnoj knjizi “Djela apostolska”, Stjepana su židovske starješine lažno optužile da je uvredljivo govorio protiv Mojsija i Boga. Nakon što se on počeo braniti, vijećnici su ga izveli izvan grada i pogubili ga kamenovanjem.
Njegovo ime na grčkome jeziku znači “kruna, vijenac”. Prema tradiciji iz 5. stoljeća, stefanos je grčki ekvivalent aramejskog kelil (sirsko kelila, “kruna”).
Sveto pismo prenosi njegove posljednje riječi koje je klicao dok je umirao: Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh.
Prema običajima, na današnji se dan ide u posjet rodbini, susjedima i prijateljima, a mnogi roditelji s djecom odlaze u crkvu gledati jaslice.
Ikonografija prikazuje Stjepana kao mladića odjevena u đakonsku dalmatiku, s mučeničkom palmom u jednoj ruci, a s kamenom, znakom “oruđa” kojim je ubijen, u drugoj.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?