ŽIVOT

Boris Piližota – Vraćanje života i gospodarstva u normalu

Što učiniti s restoranima i kafićima u gradu, mjerama za poduzetnike, javnim prijevozom, porezima i pokretanjem gospodarstva u razgovoru s Borisom Piližotom

Objavljeno 23.04.2020
Petar Tauković

Zadnjih mjesec dana je bilo zaista turbulentno u gradu Osijeku, situacija je i sada teška, možda najviše u gospodarstvu ali i u cijelom društvu. Koronavirus, odnosno bolest Covid-19 je promijenila naše živote, našu stvarnost, navike i prioritete. Iako je još uvijek većina mjera na snazi, a epidemiolozi su oprezni, gradska uprava na mnoge načine ublažava ovu situaciju. Razgovarali smo sa zamjenikom gradonačelnika grada Osijeka, Borisom Piližotom.

Kako se grad Osijek nosi s pandemijom, što čini gradska uprava?

Stava sam da se Grad Osijek, a to potvrđuju i podaci o vrlo malom broju zaraženih, iznimno dobro nosi s epidemijom COVID-a 19. Organizirali smo se na efikasan način – Stožer civilne zaštite Grada Osijeka na raspolaganju je građanima; od rješavanja konkretnih zahtjeva za propusnice koje u ovom trenutku više nisu potrebne za migracije na području županije, do kontrole kritičnih mjesta na kojima se očekivalo ili prijavljivalo okupljanje većeg broja građana. Osim toga, željeli smo poslati i poruku da vodimo brigu o svim onim djelatnicima gradskih službi i operativnim snagama Stožera civilne zaštite Grada Osijeka podjelom dezinfekcijskih sredstava, maski, zaštitnih rukavica koje smo dobili donacijama različitih pojedinaca i tvrtki. U ime Stožera čiji sam načelnik, ali i svoje osobno ime, zahvaljujem svima koji su nam pomagali ili nam još uvijek pomažu u ovim složenim okolnostima.

Boris Piližota

Hoće li se oporaviti gospodarstvo u Osijeku, što je s restoranima i kafićima, kako pomažete poduzetnicima?

Poduzetnici i obrtnici izuzetno su nam važni jer smo svjesni da su oni kotač koji pokreće gospodarstvo našega grada i cijele regije. Upravo zbog toga, izašli smo s prvim mjerama koje smo predstavili prije otprilike tri tjedna i s novim paketom mjera koje smo prezentirali prije nekoliko dana. Podsjetit ću, prvi paket mjera vrijedan je preko 18 milijuna kuna i obuhvaća:
potpuno oslobađanje obveze plaćanja komunalne naknade OPG-ova, obrtnika, pravnih osoba i osoba koje obavljaju samostalnu djelatnost za poslovne prostore i građevinska zemljišta koja služe za obavljanje poslovne djelatnosti tijekom travnja, svibnja i lipnja
izdvajamo 5,5 milijuna kuna za one poslovne subjekte koji mogu dokazati probleme u poslovanju izazvane epidemijom kroz javni poziv gdje ćemo po svakom zaposleniku uplatiti 1.000 kn
oslobađanje plaćanja zakupa javnih površina i poslovnih prostora za travanj s mogućnošću produljenja
oslobađanje plaćanja produljenog boravka za učenike osnovnih škola
oslobađanje plaćanja boravka u vrtiću za roditelje koji ne dovode djecu od 19. ožujka do 15. svibnja
oslobađanje gospodarstvenika od plaćanja spomeničke rente od 20. ožujka do 20. svibnja
 zaustavljanje prisilne naplate potraživanja
Grad Osijek te trgovačka društva i ustanove u vlasništvu Grada obvezni su provesti maksimalne mjere štednje u skladu s općom društvenom situacijom

Poljoprivreda je značajna za Osijek i okolicu, hoće li se pomoći poljoprivrednicima, poticati ih na više aktivnosti?

Nakon toga, krenuli smo s inicijativom za otvaranje vanjskog dijela tržnica na kojem stotinu OPG-ovaca i malih privrednika svakodnevno imaju priliku za plasman svojih proizvoda. Drago mi je da je rad tržnica prepoznat kao važan dio lokalnog gospodarstva i da smo uz sve propisane higijenske i epidemiološke mjere prije Uskrsa omogućili otvaranje “trbuha grada”. Za konkretniju pomoć našim poljoprivrednicima ključnu ulogu mora odigrati država, odnosno Vlada RH. Jedinice lokalne samouprave raspolažu samo sa namjenskim sredstvima od prihoda od poljoprivredna zemljišta kao što su zakup, prodaja, prodaja izravnom pogodbom i davanje na korištenje izravnom pogodbom poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, a raspolaganje tim prihodima strogo je propisano Zakonom o poljoprivrednom zemljištu i mi kao Grad tu nemamo pravne mogućnosti za pomoć poljoprivrednicima. Ovdje treba uzeti u obzir i da je Osijek urbano središte županije, a da je poljoprivreda najviše raširena u okolici grada i po ruralnim sredinama županije.

Mjere koje smo predstavili ovoga tjedna odnose se na Javni poziv u vrijednosti 5,5 milijuna kuna namijenjenih poduzetnicima čije je poslovanje ugroženo krizom.
Dakle sva mikro, mala i srednja trgovačka društva, obrti, slobodna zanimanja i zadruge koje su u cijelosti u privatnome vlasništvu sa sjedištem na području grada Osijeka i čije su prijave na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje pozitivno ocjenjene mogu se prijaviti i ostvariti jednokratnu i bespovratnu financijsku pomoć u iznosu od 1000 kuna po zaposleniku.
Kriteriji koji se moraju zadovoljiti su:
pad prometa veći od 20 posto
otkazivanje rezervacija, manifestacija, kongresa, seminara i slično
otkazivanje ugovornih poslova i narudžbi
nemogućnost isporuke gotovih proizvoda ili ugovorenih i plaćenih sirovina, repromaterijala, strojeva, alata i slično te nemogućnost novih narudžbi sirovina, repromaterijala, alata i strojeva neophodnih za rad.

Posebne mjere za ugostitelje? A što je s porezima može li se tu što učiniti?

Ovdje svakako nećemo stati, dapače, pripremamo i posebnu mjeru namijenjenu u prvom redu ugostiteljima koju ćemo predložiti već početkom svibnja. Na idućoj sjednici GV-a jedna od točki dnevnog reda će biti izmjena gradskih poreza. Tim prijedlogom želimo postići sljedeće: ukidanje poreza na korištenje javnih površina od 10% s primjenom od 01. lipnja. Ovdje želim jasno reći kako su ugostitelji jedna od najzastupljenijih skupina malih poduzetnika u našem gradu. Predložene mjere koje su počele kolati u javnosti, a tiču se odjeljivanja stolova pleksiglasom, posebna osoba zadužena za posluživanje, a posebna za naplatu računa, stalna dezinfekcija ugostiteljskog prostora i sl. mi se ne čini kao dobro pogođen balans između epidemioloških mjera i izvedivosti u realnim okolnostima. Prema onome što vidimo, ove predložene mjere većinu bi ugostitelja mogle koštati toliko da im neće biti isplativo razmišljati o ponovnom pokretanju posla, posebice ako se kapaciteti objekata smanje za ogroman postotak. Smatram da je zaštita zdravlja u svakom slučaju na prvom mjestu, a mišljenje epidemiološke struke najmeritornije, međutim, potrebno je razmišljati i o tome koliko su određene mjere provedive u stvarnom životu.

Kada možemo očekivati vraćanje javnog prijevoza?

Vraćanje u upotrebu javnog prijevoza očekujemo kao jednu od prvih mjera popuštanja koje je najavljeno iz Nacionalnog stožera civilne zaštite. Spremni smo u najkraćem mogućem roku osigurati uspostavu javnog prijevoza, u skladu s propisima koji će biti definirani. Pokretanje javnog prijevoza od ključnog je značaja za povratak normalnom tijeka života u gradu, osiguravanju dnevnih migracija i ostalih potreba urbanog stanovništva. Drugim riječima, uspostavljanje redovnog javnog prijevoza od izravnog je utjecaja i na ponovno pokretanje gospodarstva.

Za kraj bih htio podvući crtu i naglasiti kako se zahvaljujem građanima na savjesnom pridržavanju epidemioloških mjera i svih ostalih mjera koje su na snazi već više od mjesec dana. Tijekom procesa povratka “u normalu”, situacija će iziskivati odgovornost svih uključenih. Ovdje u prvom redu mislim na političare koji bi se trebali suzdržati od prikupljanja jeftinih političkih poena i politiziranja koje građanima apsolutno ništa ne znači. Trebamo se osloniti na struku i zdrav razum koji su osnova vraćanju života u neke realne okvire.

osječka ljetna noć

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Tradicionalno podneblje Hrvatske prožeto je većom potrebom za uzajamnošću, povezivanjem, druženjem, pripadnošću, koje će se u tolikoj mjeri u 2024 godini rastočiti, da ćemo se moći slobodno nazivati državom individualaca kakva su već izgrađena na primjer u državama Skandinavije

Futurološki pregled 2024 – Izostanak empatije, samodostatnost i individualizam iduće godine dovest će nas do velike sebičnosti i rastakanja društva

Izostanak empatije, samodostatnost života te ubrzana erozija onoga što nas najviše karakterizira upravo ljudima – a to je naše društveno Više…

Većina proizvođača kojima su životinje eutanazirane zbog ove opake bolesti više neće imati mogućnost pokrenuti proizvodnju s obzirom da svinjogojstvo nije motor koji se upali ili ugasi

SDP: Svinjogojska apokalipsa u Slavoniji!

“Afrička svinjska kuga zapečatila je sudbinu svinjogojstva u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na dvije najistočnije županije. Oko 450 svinjogojaca u Više…

Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja određenih mjera zaštite, s obzirom na to da virus i dalje egzistira među pučanstvom, donosit će Ministarstvo zdravstva

Vlada proglasila kraj epidemije, Capak i Beroš objavili što se sve mijenja

Vlada je na današnjoj sjednici proglasila kraj epidemije koronavirusa. Stožer prestaje s radom, a odluke vezane uz eventualnu potrebu pridržavanja Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Portanova ne radi na Uskrs i uskrsni ponedjeljak ali sve do petka 29. ožujka u Portanovi popularni Zecoš koji u periodu od 17 do 19 sati vrijeme provodi u šetnji Portanovom i druženju s najmlađim posjetiteljima.

Uskršnja kupovina u Portanovi

Među prvima u svijetu: Istraži putovanje budućnosti i pridruži se testiranju DTC-a uz podršku MUP-a i AKD-a

Putuj svijetom uz putovnicu u mobitelu

Na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi Majstori kotlića Slavonije i Baranje za građane će pripremati 2000 porcija fiš-paprikaša

Na Veliki petak tradicionalna podjela fiš paprikaša