GOSPODARSTVO

Borzan: Konačno jednostavnija prodaja “ružnog” voća i povrća te doniranje proizvoda s greškom na etiketi

Sve države članice EU bi do 2030. trebale prepoloviti količine bačene hrane, s time da će polazna količina za Hrvatsku biti 286.379 tona otpada od hrane godišnje ili 71 kilogram po stanovniku, koliko je izmjereno 2020. godine

    Objavljeno 04.05.2023
    Matija Ivanković

    Europska komisija kreće u izmjene tržišnih standarda po pitanju voća i povrća, što već dugo traži hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan, zadužena za EU strategiju “Od polja do stola”. Nadalje, olakšat će se doniranje hrane koja je da sada zbog raznih problema s etiketama završavala u smeću.

    Ukratko, ovim će se izmjenama europskih pravila voće i povrće, koje estetski, oblikom ili dimenzijama ne odgovara tržišnim standardima, moće lakše plasirati u lokalnu i izravnu prodaju. To će olakšati život europskim i hrvatskim proizvođačima u Hrvatskoj i stoga Borzan, koja je bila i izvjestiteljica Europskog parlamenta za smanjenje bacanja i povećanje doniranja hrane, snažno podržava ovaj potez.

    – Drago mi je što je Europska komisija konačno imala sluha za ono o čemu govorim već godinama!  Novim će se pravilima, s jedne strane, smanjiti bacanje i rasipanje hrane koja je sigurna za potrošače, a s druge strane pomoći lokalnim proizvođačima da takve svježe proizvode prodaju direktno kupcima ili u lokalnim trgovinama. Velike količine potpuno jestivog voća i povrća naših OPG-ova zbog estetskih razloga, poput mrlje na jabuci, ili ne bi stigle na tržište, ili bi se prodavale kao jeftinije sekundarne sirovine. Ovime će se našim poljoprivrednicima više isplatiti trud koji su uložili da bi to voće i povrće završilo kod kupaca – ističe Borzan

    Nadalje, Europska komisija izuzima proizvode namijenjene donacijama od glavnih zahtjeva o sadržaju etiketa i deklaracija. Novim pravilima će se smanjiti birokracija pri doniranju, što je uvelike sprječavalo trgovce da doniraju proizvode.

    – Nažalost, do sada su velike količine jestive hrane bacane jer je pravna procedura oko označavanja otežavala njihovo doniranje. Događalo se da hrvatski proizvođači namirnice koje su namijenjene za tržište neke druge zemlje, zbog npr. etikete na jeziku te zemlje, ne bi mogli donirati u Hrvatskoj. Ako bi neki proizvod bio namijenjen za francusko tržište, ne bi se mogao donirati u Hrvatskoj jer je imao etiketu na francuskom jeziku! Sada se konačno i to mijenja, pa će sigurna i jestiva hrana, umjesto u smeću, lakše doći do onih potrebitih – zaključuje Borzan.

    Podsjećamo, sve države članice EU bi do 2030. trebale prepoloviti količine bačene hrane, s time da će polazna količina za Hrvatsku biti 286.379 tona otpada od hrane godišnje ili 71 kilogram po stanovniku, koliko je izmjereno 2020. godine.

    Europska komisija:

    https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_23_2366

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Cilj ovog projekta je educirati hrvatske građane o važnosti i načinima smanjenja bacanja hrane u svakodnevnom životu. Naime, segment kućanstava u Hrvatskoj generira čak 76% ukupnog otpada od hrane

    Godišnjica projekta “Hrana se ne baca” – Dukat predstavlja edukativni i nagradni online natječaj “Do posljednje mrvice!”

    Za kraj godine Dukat najavljuje i novu seriju besplatnih filmskih projekcija za građane, ovog puta dokumentarnog filma „Wasted! The Story Više…

    Borzan: Rezultati doniranja u ovim kriznim vremenima pokazuju izuzetnu društvenu odgovornost i osviještenost hrvatskih tvrtki u doniranju hrane

    Konzum, Kaufland i Sana Delikatese dobitnici 6. godišnje nagrade “Najdonator”!

    Hrvatske tvrtke koje su donirale najviše hrane u prošloj godini su Konzum, Kaufland i Sana Delikatese. Za svoje humanitarno djelovanje Više…

    Prije svega, traži označavanje proizvoda koji su količinski manji, a cijena im je ostala ista, te bolju kontrolu sastojaka

    Borzan traži da se označe proizvodi koji su se smanjili zbog inflacije

    Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan je poslala zahtjev Europskoj komisiji da pomogne građanima u borbi protiv inflacije. Prije svega, traži označavanje Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Nismo se ni oporavili od Black Friday-a, a već stižu novi popusti

    Adventska Portastična srijeda sutra u Portanovi

    Uoči sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem dodijeljeno je 67 ugovora ukupne vrijednosti 67,8 milijuna eura

    OBŽ prednjači u povlačenju europskih sredstava