Centar kulture tijela Gea predstavlja vježbe s tanjurićima iz kućne radinosti

Bučice, fitness sprave, lopta i brojni drugi klasični rekviziti za vježbanje odlična su pomoć u rekreaciji, kako u dvorani tako i u vašem domu, no većina je ovih vježbi već bezbroj puta pokazana, opisana, modificirana i prožvakana.
Osim toga, mnogi ljudi ih još uvijek nemaju u svojoj kućnoj zbirci, zbog čega se ovih dana dotičemo nekih drugačijih, alternativnih, financijski dostupnijih, a svakako i zabavnijih rekvizita iz kućne radinosti.
O plastičnim tanjurićima kao priručnom rekvizitu za vježbu već je bilo govora u jednom od ranijih tekstova (stojeći položaj). U ovom članku pokazat ćemo vam nekoliko novih vježbi za cijelo tijelo, koje možete napraviti s ovim praktičnim pomagalima.
Plastični tanjurići, kao i oni kartonski, odlično se kližu i po tepihu ili tepisonu i s njima se može napraviti puno korisnih i zanimljivih vježbi, stoga nikako ne bacajte one koje niste iskoristili za prošli prvi maj ili rođendan.
Vježbate li na glatkoj podlozi (parketu, pločicama ili laminatu), osim tanjurića možete upotrijebiti i krpu, ručnik ili najlon vrećicu, bilo što što će umanjiti trenje između vaših stopala i podloge.
Ove vježbe odlično aktiviraju čitavo tijelo, s naglaskom na mišiće prednje strane trupa, nogu te ruku i ramenog pojasa. S obzirom da se izvode u položaju planka, tj. upora, nadamo se da ste i ovaj položaj već svladali vježbajući s nama, budući je i o njemu već bilo (poprilično detaljnog) govora.
Privlačenje koljena
Postavite se u položaj planka/upora – dlanovi su točno ispod ramena, laktovi ravni, kukovi u visini ramena, trup u vodoravnom položaju, koljena ravna, a stopala okomita na pod i postavljena na plastične tanjuriće (ili neko drugo klizno pomagalo koje ste odabrali).
Dok izdišete polako povucite koljeno na prsa, klizeći tanjurićem po podu. Ovaj će pokret dodatno aktivirati mišiće trbuha i natkoljenice. Pazite da pritom zdjelica ne propadne niže od početnog položaja i da ostane potpuno mirna. Privlačiti koljeno možete ravno, prema ramenu na istoj strani trupa, ili dijagonalno, prema suprotnom ramenu.
Vježbu možete započeti u nešto sporijem tempu, a kasnije dodatno podići puls ubrzavajući pokrete. U naprednijoj i još intenzivnijoj inačici noge privlačite naizmjenično, maksimalnom brzinom kao da trčite u visokom skipu.
Odmicanje nogu
Iz početnog položaja jednakog kao u prvoj vježbi, nogu ćemo (ravnu u koljenu) odmaknuti u stranu, na taj način dodatno aktivirajući mišiće abduktore/ odmicače nogu.
Kuk neka ostane zatvoren, u jednakoj visini lijevi i desni, a prsti stopala i koljena neka ostanu usmjereni ka podu, ne u stranu, također u zatvorenom položaju.
Vježbu izvodite naizmjenično desnom i lijevom nogom, udah u odmicanju, izdah u primicanju. Želite li ju dodatno intenzivirati, pokušajte u stranu odmaknuti obje noge istovremeno. Ova je varijanta znatno teža od prethodne, budući se puno više težine prenosi na trup, ramena i ruke, zato počnite s manjim brojem ponavljanja, što će vam tijelo zasigurno i samo sugerirati.
Tekst: Bojana Muačević Gal, prof. kineziologije
Centar kulture tijela Gea, www.centargea.com
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?