ŽIVOT

Čingi lingi čarda nam sljedeće godine otvara vrata – Pričali smo s investitoricom o vraćanju ove legende

Pričali smo s Ines Šobotom jednom od Investitorica u ovom sigurni smo zanimljivom projektu za koji su se baš sada stvari poklopile i krenulo se u izgradnju

Objavljeno 13.12.2019
Mihael Šilac

Čingi lingi čarda, objekt koji je uništen još početkom rata i okupacije Baranje ponovno se obnavlja. Investitori su naši Osječani koji upravljaju s više ugostiteljsko turističkih objekata u osječkoj Tvrđi od kojih je i jedan hotel, noćni klub i kafić u Tvrđi. Pričali smo s Ines Šobotom jednom od Investitorica u ovom sigurni smo zanimljivom projektu za koji su se baš sada stvari poklopile i krenulo se u izgradnju.

Čingi Lingi Čarda je apsolutno legendarno mjesto vezano uz sami grad Osijek ali i širu okolicu. No s obzirom na vrijeme koje prolazi, mnogi koji su tamo izlazili više nisu s nama, a priča i sama legenda čini nam se, kao da se polako gasi. I vi kao i prošli potencijalni investitori dugo već planirate ovaj projekt. Što vi mislite o tome i jeste li uzbuđeni oko ovog projekta?

Naravno da smo uzbuđeni! Čingi Lingi Čarda nije samo legendarno mjesto, nego je i brend. Svi su barem u nekom trenutku čuli za Čingi Lingi Čardu. Upravo zbog toga prepoznali smo potencijal koje samo mjesto ima, željeli smo ga sačuvati od zaborava i omogućiti mlađim generacijama Osječana, ali i gostima koji dolaze u ove krajeve da dožive užitak bogate gastronomske ponude i posebnoga ambijenta.

Dobili ste suglasnost općine Bilje za izgradnju i počeli graditi. Za kada predviđate završetke radova izgradnje Čingi Lingi Čarde?

Završetak radova te otvorenje restorana predviđeno je za jesen 2020.

Ovo vam nije prvi ugostiteljsko/turistički projekt, neki naši čitatelji očekuju možda istu Čingi Lingi Čardu kakva je i bila, koliko ćete zadržati onaj stari “štih” i tradiciju, a koliko će to biti modernije ugostiteljstvo?

Vremena se mijenjaju, tehnologija ide naprijed i moramo ići u skladu s novim trendovima i propisima u ugostiteljstvu. Pri tome ne smijemo zaboraviti da je stari objekt uništen u razdoblju Domovinskoga rata, a tome ima već skoro 30 godina. Ipak, u novom projektu zadržat će se prepoznatljivi elementi, poput velikih terasa iznad jezera po kojima je stara Čarda bila poznata, a ostalo neka za sada ostane neotkriveno… U svakom slučaju, trudit ćemo se napraviti mjesto u kojemu će se dobro osjećati pripadnici svih generacija, od djece pa do umirovljenika.

Čingi lingi čarda

Čingi Lingi Čarda se nalazi na samoj staroj Dravi, blizu Kopačkog Rita, hoćete li imati popratnih sadržaja tipa veslanja na Dravi u kajak/kanuima, team building pakete i slično?

Potrudit ćemo se osigurati kvalitetnu i bogatu ponudu za naše goste, odnosno iskoristiti mogućnosti koje nam pruža lokacija restorana i omogućiti gostima sve što je potrebno za ugodan boravak i potaknuti ih na ponovne dolaske. Konkretno, htjeli bismo oživjeti lijevu stranu jezera, za što planiramo osigurati čamce.

Kakvu hranu mogu očekivati gosti Čingi lingi Čarde?
Naši gosti mogu očekivati tradicionalnu lokalnu kuhinju uz mnoga iznenađenja za koja smo sigurni da će se svidjeti svima.

Moramo pitati ono što sve sigurno jako zanima, kada otvarate? 🙂
– U jesen 2020. godine. Detaljnije i konkretnije informacije o datumu imat ćemo prije ljeta 2020. do tada  molimo sve buduće goste da imaju još malo strpljenja. 🙂

Čingi lingi čarda

“Čingi-lingi čarda, Osijek, Bilje, Darda”, riječi su stare pjesme u koju se, za sada, ne uklapa samo prvo odredište. Ne uklapa se zbog jednostavnog razloga – popularnog i legendarnog baranjskog “Čingoša”, smještenog na samoj obali stare Drave, više nema, a za njim su ostale samo uspomene brojnih Osječana, Baranjaca i putnika namjernika još iz davnih vremena. Od kultnog, gotovo boemskog mjesta, sa izvrsnom gastronomskom ponudom i još boljim tamburašima, nakon posljednjeg rata ostale su samo ruševine, a vlasnici tih ruševina mijenjali su se u nekoliko navrata.
Inače u staroj čardi raslo je drvo koje je probijalo krov a na drvetu je visilo zvono koje najavljivalo dolazak poštanske kočije (diližanse) koja je prometovala između Osijeka i Budimpešte. Zvono je zvonilo čingi-lingi, čingi-lingi… i tako je nastalo kažu ime ove legendarne drumske birtije ili na mađarskom čarde.
Specijalitetima i zabavnom programu čuvenog Čingoša nisu mogli odoljeti ni poznati glumci, književnici, političari onoga vremena, a među njima nezaobilazna figura je svakako bio drug Tito koji je, kažu u Čingoš često navraćao…
Dragomir Novaković Facebook stranica Osijek – Kakav je nekada bio
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Potreba za ključnim kompetencijama u kreativnosti i inovacijama, potreba za učinkovitim alatima za motiviranje za daljnje učenje i potreba za stvaranjem promjena u školama ključne su teme kojima se projekt bavi

OŠ BIlje bila domaćin u Erasmus+ projektu

U razdoblju od 25.4.-29.4.2022 osnovnu školu Bilje posjetili su nastavnici iz partnerskih škola Erasmus + projekta „Out of the Box“ Više…

Mario Romulić: “Ako se želim zdravo hraniti, jedini način je da hranu proizvodim sam”

Poznati fotograf vlasnik je samoodrživog eko imanja Čudesna šuma nedaleko od Bilja

Mario Romulić hrvatski je fotograf koji je postao prepoznatljiv po svojim “wildlife” fotografijama, a zbog nevjerojatnih kadrova koje je snimio Više…

Time je ujedno završen Projekt „Biciklističko-pješačka staza Biljska cesta“, čija je ukupna vrijednost 9,28 milijuna kuna

Biciklistička staza koja povezuje ljude i područja, privlači turiste i štiti prirodu

Prigodnim presijecanjem vrpce, danas (22. listopada 2021. godine) i službeno je otvorena rekonstruirana i modernizirana biciklističko-pješačka staza između Osijeka i Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Motociklisti će se okupiti u caffe baru B.M.W. (Vukovarska cesta 152) od 8, 30 sati, a polazak za Aljmaš organiziranom defileu je predviđen u 10,00 sati.

Blagoslov motora i vozača Aljmaš 2024.

Bogat izbor ornamentalnih i tropskih biljaka, proizvoda i opreme za hortikulturu i florikulturu, cvijeće, ukrasno bilje, vrtne sadnice, med i slično tome kao i zanimljive radionice i gastro ponuda vas očekuju na Proljetnom festivalu u Čepinu

[NAJAVA] Proljetni festival u Čepinu

Informirani, zainteresirani i aktivni građani mogu imati ključnu ulogu u poboljšanju sustava gospodarenja otpadom, donoseći pozitivne promjene u svojim zajednicama

Participacija građana kao ključ ekološki održivog upravljanja otpadom: Primjer iz Osijeka