ŽIVOT

Danas se obilježava svjetski dan komaraca

Možda nas danas malo puste na miru... ;)

Objavljeno 20.08.2019
Ivona Amidžić

Svjetski dan komaraca obilježava se 20. kolovoza, u spomen otkrića engleskog doktora Ronalda Rossa, koji je 1897. utvrdio kako su ženke komarca Anopheles vektor za parazita iz roda Plasmodium, odgovornim za bolest malariju te ga prenose među ljudima. Od 1930-ih godina svake se godine na taj datum održavaju događanja u Londonskoj Školi higijene i tropske medicine.

Sposobnost prijenosa zaraznih bolesti komarce svrstava među najsmrtonosnije životinje na svijetu, s višemilijunskim smrtnim ishodima svake godine. U današnje vrijeme rasta temperatura, urbanizacije, globalizacije te povećanja populacije, kako ljudske tako i komaraca, važno je istaknuti komarce kao potencijalne vektore za prijenos zaraznih bolesti i izbijanje epidemija. Na globalnoj razini prvenstveno se radi o bolestima poput malarije, chikunguye, zika virusne infekcije, dengue i groznice zapadnog Nila.

Na području Hrvatske pronađena je 51 vrsta komaraca, no samo je manji broj onih koje mogu biti vektori za pojavu epidemija arbovirusnih infekcija. Procesi globalizacije kao što su intenzivirana migracija ljudi i transporta roba te klimatske promjene rezultirale su porastom oboljelih od bolesti koje prenose komarci.

Hrvatska ima dugogodišnju tradiciju suzbijanja komaraca. Suzbijanje komaraca podrazumijeva složene, pažljivo planirane cjelovite mjere uništavanja komaraca, odnosno kombinaciju preventivnih i kurativnih mjera s konačnim ciljem postizanja smanjenja, zaustavljanja rasta i razmnožavanja ili potpunog uklanjanja prisustva komaraca.

Više je mjera koje je moguće poduzeti u svrhu sprječavanja širenja navedenih bolesti. U Republici Hrvatskoj suzbijanje komaraca dobro je pravno uređeno te se uredno provodi od strane nadležnih institucija. Dio mjera se, s druge strane, odnosi i na odgovorno ponašanje pojedinaca.

Tri koraka u osobnoj zaštiti od uboda komaraca su:

  • Zaštitite prozore i vrata mrežama protiv insekata, odnosno boravite u klimatiziranim prostorima.
  • Nosite svijetlu odjeću dugih rukava i nogavica na području s puno komaraca.
  • Upotrebljavajte sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente i koristite ih strogo prema uputama proizvođača.

Mjere zaštite u suzbijanju komaraca, pogotovo na močvarnim područjima i uz rijeke:

Voda je stanište neophodno za razvoj komaraca, stoga je najbolji način u borbi protiv komaraca u razdoblju od travnja do listopada uklanjanje svih izvora vode koji im omogućuju razmnožavanje. Uloga svakog pojedinog građanina u provođenju mjera za smanjenje uvjeta za razvoj komaraca je izuzetno značajna, jer svojim savjesnim, odgovornim ponašanjem i aktivnim uključivanjem sudjeluje u sprečavanju širenja invazivnih vrsta komaraca.

Preporuke za smanjenje uvjeta za razvoj komaraca:

  • Potrebno je redovito kositi travu da bi se izbjegla pojava visoke trave kao staništa za odrasle jedinke komaraca.
  • Potrebno je uklanjati vegetaciju koja stvara hlad oko vodenih staništa i unijeti predatore, npr. ribe, vodozemce i kukce u bare i vrtna jezerca radi prirodnog smanjenja brojnosti ličinki.
  • Potrebno je redovito uklanjati krupni otpad (gume, bačve).
  • Sve ostale materijale (npr. plastične folije, tende, cerade) treba odlagati tako da se izbjegne nakupljanje kišnice.
  • Spremnike za vodu kao što su kade, bačve i posude za zalijevanje vrtova treba pokriti pokrovima od plastike ili sličnog nepromočivog materijala ili mrežom protiv komaraca.
  • U vrtovima i dvorištima treba pregledavati mjesta gdje se nakuplja kišnica, a posude u kojima se nakuplja voda kao npr. tanjurići ispod vaza za cvijeće, posude iz kojih životinje (domaći ljubimci) piju vodu i dr. treba periodički prazniti i čistiti svakih sedam dana.
  • Unutar groblja, gdje nema vode tretirane larvicidnim sredstvima, vaze za cvijeće treba puniti vlažnim pijeskom ili vodu za vazu pri svakoj zamjeni cvijeća tretirati nekim larvicidnim proizvodom.
  • Kad se upotrebljava umjetno cvijeće, vaza koja je na otvorenom mora i dalje biti napunjena vlažnim pijeskom.
  • Vlasnici svih radionica i objekata koji u sklopu posla skladište gume trebaju prazniti vodu iz guma, složiti gume u oblik piramide i zaštititi ih nepropusnom folijom te ukloniti gume koje se ne koriste i provoditi dezinsekciju nepokrivenih guma svakih sedam dana.
  • Na gradilištima treba sprečavati nakupljanje vode u spremnicima i žljebovima kao i svim drugim potencijalnim mjestima pogodnim za nastanak legla komaraca.
  • Potrebno je obratiti pozornost na septičke jame, koje mogu postati veliko leglo komaraca; poklopac septičke jame treba držati hermetički zatvorenim, a ako to nije moguće, treba je zatrpati pijeskom ili zemljom.

(HZJZ)

foto: pixabay (screenshot)

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Učinkovitost larvicidnih tretmana bila je od 70 do 100 posto, što je rezultiralo značajnim smanjenjem broja komaraca

U Osijeku uspješno završena sezona suzbijanja komaraca 2024. godine

Monitoringom Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije obavljenim 15. listopada 2024. utvrđeno je da je aktivnost komaraca smanjena te Više…

Dok je pažnja javnosti bila usmjerena na visoke vodostaje i obranu od poplava koje su pogodile dunavski sliv diljem Europe, u pozadini se odvijala još jedna borba

U Kopačkom ritu uz pomoć dronova broj ličinki komaraca smanjen u prosjeku za 85 posto

Nakon što su tijekom ljetnih mjeseci provedeni brojni larvicidni tretmani na području grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, u posljednjem tjednu Više…

8. listopada 2024. godine iz Kanade polijeće novi zrakoplov tvrtke Air Tractor i kreće prema Slavoniji točnije Osijeku. Namjena ovog zrakoplova između ostalog je tretiranje komaraca iz zraka

Za borbu protiv komaraca spremni! Novi zrakoplov dolazi u tvrtku Air tractor

Val najezde komaraca odavno je prošao, no pripreme za sljedeću godinu su u punom jeku. Dana 8. listopada 2024. godine Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Predavanje je otvoreno za javnost te će se održati u Maloj svečanoj dvorani (P39) Filozofskog fakulteta u Osijeku (Lorenza Jägera 9), a prenosit će se i na Youtube-kanalu

Najava predavanja – Umjetnost i društveno-političke okolnosti u Francuskoj u drugoj polovici 19. stoljeća

Proteklog vikenda Portanova je bila domaćin Velike potrage za pisanicama, koja je privukla više od 200 mališana s roditeljima. Maleni tragači s oduševljenjem su sudjelovali u zabavnoj potrazi, a trud im se itekako isplatio – podijeljeno je preko 200 nagrada!

[FOTO] Kad je i zeko u dilemi – Portanova nudi rješenje

Zoom Zoom travel za svibanj priprema čitav niz pažljivo osmišljenih putovanja – od planinskih krajolika do povijesnih gradova i romantičnih jezera. U nastavku izdvajamo neke od najatraktivnijih ponuda. Rezervirajte svoje mjesto za putovanje na vrijeme!

Svibanj donosi priliku za čak dva produžena vikenda – jeste li već isplanirali svoje vikende?