Đelo od Gisko predstavlja nove naslove u Knjižnici, vol. 4
Slijedom navedenog, Đelo od Gisko predstavit će vam dio novopristiglih naslova u Knjižnicu, a na vama je da procijenite jesu li one dobro ili loše napisane. Ostale preporuke i obavijesti možete svakodnevno pratiti na Facebook i Twitter profilima. Potražite nas pod nazivom: Gisko Knjižnica.
Današnju preporuku započinjemo drevnim proročanstvom koje je podijelilo blizanke. Osim što su naglo ostale siročad, njih dvije postaju i neprijateljice. Jedna dobra, druga zla, obje se nađu upletene u misterij koji započinje neobičnim znakom na koži, a govori o smrti njihovih roditelja i životu prepunom tajni. Lia i Alice Milthorpe ne znaju u koga mogu imati povjerenja. Znaju jedino da ga ne mogu imati jedna u drugu. Jedna ima moć vratiti Sotonu na ovaj svijet, druga mora spriječiti sestru da to i učini. ”Sestrinsko proročanstvo”, Michele Zing, mračna je i sablasna priča o drevnoj borbi između živih i mrtvih, koja će se svidjeti svima koji vole horor priče.
”Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu”, Ransoma Riggsa, zabavno je i ekscentrično, mračno ali snažno, napeto i dirljivo te nadasve neobično štivo. Roman je to s pomno razvijenim likovima i vrlo jezivim čudovištima. Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu najoštroumnije je djelo koje ćete ove godine moći pročitati, dok su s druge strane posebnost knjige i ilustracije čudnovatih starih fotografija. Nevidljivi dječak, blizanke koje razgovaraju bez riječi, djevojčica koja hoda, a da stopalima ne dodiruje tlo samo su neki od likova ovoga neobičnog romana.
Povijesna literarna fikcija koja vrvi stvarnim ličnostima, od Dickensa pa do legendarnog utemeljitelja današnjeg izdavačkog diva Harpera Collinsa, oduševit će vas na svim čitalačkim razinama. ”Posljednji Dickens”, Matthewa Pearla, zabavan je roman, vrvi anegdotama i informacijama proizišlim iz ozbiljnog istraživanja, a struka mu je dodijelila najviše moguće ocjene. Godina je 1870. i spisateljska ikona, tadašnji pravi književni ”celebrity”, Charles Dickens iznenada je preminuo ne dovršivši svoj posljednji roman, Tajna Edwina Drooda. Kada vijest o njegovoj smrti napokon preplovi ocean, Dickensov američki izdavač James Osgood, suvlasnik male prestižne izdavačke kuće koja se jedva nosi s jakom konkurencijom velikih izdavača, naći će se pred velikim problemima. Njihovo jedino oružje jest kvaliteta autora, a bez najveće zvijezde izdavačkog programa nemoguće je opstati na nemilosrdnom tržištu. Upravo u tim trenucima, u bostonsku luku stiže posljednji, neobjavljeni nastavak Dickensova romana…
Uz izvrsnu filmsku verziju koju svakako trebate pogledati, ne propustite priliku pročitati novo izdanje špijunskog književnog klasika ”Dečko, dama, kralj, špijun”, najvećeg majstora špijunskih trilera. John le Carre, jedan je od rijetkih pisaca koji je u svojim špijunskim romanima realistično prikazao međunarodnu špijunažu, čiji je protagonist bio i sam. Malo tko je poput njega spojio savršenu špijunsku priču s kafkijanskom atmosferom Hladnog rata, koja nam ponovno sve više prožima; i kosti i dušu. Prerađeno djelo koje je proslavilo autora donosi špijunske krtice, podzemne labirinte, zamke, britanske i sovjetske tajne službe, tajne, junake i brojne izdajnike. Sve u svemu izvrstan kriminalistički roman koji nikako ne bi svakako trebalo pročitati.
Još jedan kriminalistički roman u izdanju biblioteke Lumen, ‘Misterij Mrtvog mora’ potpisuje majstor trilera Adam Blake. Već nakon prvih rečenica romana, shvatit ćete da je pred vama štivo koje se čita do ranih jutarnjih sati. Od spektakularne avionske nesreće u američkoj pustinji, preko brutalnih ubojstava na Londonskom sveučilištu pa do fantomskoga grada u Meksiku, Misterij Mrtvog mora najnapetiji je i najintrigantniji konspirativni triler još od Da Vincijevog koda. Istražujući zašto je tim mrtvih paleografa proučavao stari srednjovjekovni rukopis, Heather udružuje snage s bivšim plaćenikom Leom Tillmanom te zajedno s njim kreće tragom tajanstvene organizacije koja stoji iza kobnih događaja. Uskoro će oboje postati metom fanatičnih ubojica koji vjeruju da su potomci Judina plemena i ne prezaju ni od čega kako bi zaštitili tajnu skrivena gnostičkog evanđelja koja, prema njihovoj predaji, može promijeniti svijet.
Pitoreskne likove, uz iznimnu maštu u priči o ljudskim čežnjama i njihovim posljedicama, donosi nam Amy Tan u gotovo magičnoj pustolovini koja, stranicu po stranicu, postaje metaforom ljudskih odnosa pod nazivom ”Spasiti ribu od utapanja”. Bibi Chen, pokroviteljica umjetnosti iz San Francisca, osmislila je ‘duhovno i osjetilno putovanje’ glasovitom Burmanskom cestom za jedanaestero sretnih prijatelja. No nakon tajnovite smrti, Bibi sa svoje onostrane prečke promatra kako putnici s planiranog smjera skreću na stazu popločanu kulturalnim nesmotrenostima i plemenskim kletvama, budističkim iluzijama i romantičnim željama.
Još jednu životnu priču donosi nam Nicci French u romanu ”Olovni ponedjeljak”. Petogodišnji Matthew Faraday nestaje na povratku iz škole. Javnost je zgrožena, policija i roditelji očajni. Spletom slučajnosti u istragu se uključuje karizmatična psihijatrica Frieda Klein. Mračni i uznemirujući snovi njezina pacijenta prvo su svjetlo u ovom slučaju i jedini trag. Frieda otkriva povezanost između Matthewova nestanka i davno zaboravljenog zločina. Riskirajući sve, sve je bliže hladnokrvnom psihopatu i otkrivanju strašne tajne. Hoće li uspjeti spasiti dječačića i samu sebe, neizvjesno je do samoga kraja.
U ‘Dublincima’, zbirci od petnaest vrsno napisanih novela o građanima irske prijestolnice, James Joyce piše o zebnjama i iskustvima, zabavama i porocima, krizi savjesti i svijesti glavnoga irskog grada Dublina. Zbirka je objavljena 1914. godine i trebalo je više od osam godina da ugleda svjetlo dana. Sam Joyce tvrdi kako je želio napisati ”poglavlje o moralnoj povijesti svoje zemlje”. Njegovi stanovnici slikom su i prilikom egoističnosti, samoživosti, opsjednutosti materijalnim probitcima, onesposobljenosti za veće ili samostalne čine. Novele su posvećene građanima Dublina, a njihovi portreti opisani su različitim načinima; od naturalizma do simbolizma, a autorova pozornost uvijek je usmjerena na duhovnu paralizu malograđanštine i zaokupljenosti trivijalnom svakidašnjicom.
Predstavljanje novih naslova završavamo knjigom o nezaobilaznoj društvenoj mreži Facebooku i njegovu tvorcu Marku Zuckerbergu. ”Facebook efekt” Davida Kirkpatricka govori o 19-godišnjem harvardskom studentu koji je od novotarije nastale u studentskoj sobi, stvorio tvrtku s 500 milijuna korisnika: jedna je od najbrže rastućih tvrtki u povijesti gospodarstva i ključan dio života, ne samo tinejdžera, nego i stotina milijuna odraslih. Izmijenio je društveni život na Zemlji, bio ključnim elementom velikih političkih prosvjeda, postao sveprisutan u svijetu marketinga, izmijenio politiku, gospodarstvo, čak i način na koji pristupamo vlastitu identitetu. To je Facebook efekt.
Čitajte s nama. GISKO uvijek uz vas! Vaš Đelo od Gisko.
#Vezani članci:
Đelo od Gisko predstavlja nove naslove u Knjižnici, vol. 3
Đelo od Gisko predstavlja nove naslove u Knjižnici, vol. 2
Đelo od Gisko predstavlja nove naslove u Knjižnici, vol. 1
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?