Desalinizator morske vode proizvodit će se u Slavoniji prema projektu osječkog inovatora

Nakon tri godine napornog rada, prikupljanja sredstava i traženja nekoga tko bi desalinizator mogao izraditi, uz ne prevelike troškove, prvi prototip uskoro će ugledati svjetlo dana. Goran i njegova tvrtka Crosalwat već duži period traže investitora i tvrtku koja bi takav uređaj mogla izraditi.
U projekt se uključila Agencija za razvoj OBŽ-a i tvrtka Ladarice d.o.o. iz Osijeka koji su financijski pomogla ovu inovaciju, a prvi prototip upravo se projektira i izrađuje u tvrtki specijaliziranoj za izradu predmeta od inoxa V.A.K. iz Kruševice, u blizini Slavonskog šamca, pod vodstvom iskusnog Antuna Vođinca. Tako će se prvi hrvatski sustav za desalinizaciju morske vode proizvoditi u Slavoniji prema inovaciji osječkog inovatora.
Inače, Goran je nagrađivani inovator, i upravo je desalinizator nagrađen prvim mjestom, odnosno „Grand Prix“ nagradom na prestižnom sajmu inovacija „Agro Arca“ održanom 2010. godine u Slatini. Ideja, bez obzira koliko se jednostavnom činila, došla je sasvim slučajno, a osječki inovator na ovom projektu radi još od 2008. godine.
– Ideja, je kao i sve moje ostale ideje, došla sasvim spontano. Istraživao sam na internetu u vidio kako se stanovništvo u Africi bori s nedostatkom pitke vode, no ne samo ondašnje stanovništvo, nego i stanovništvo naših jadranskih otoka. Stoga sam došao na ideju projektiranja desalinizatora srednje veličine kakvi su zapravo rijetki u svijetu. Naime, postoje veliki desalinizatori koji izdvajaju sol iz morske vode, ali i mali, koji se najčešće nalaze na brodovima. – kaže Goran.
Za desalinizator se raspituju iz Afrike i dalekog istoka
Desalinizator zapravo pomoću solarnih kolektora i isparivača isparava morsku vodu u destiliranu, a sol koja preostaje može se koristiti za kuhanje ili primjerice posipanje cesta. Goranov desalinizator prima i obrađuje deset kubika vode u jednom turnusu koji traje 48 sati. Uređaj je za to vrijeme potpuno samostalan a za energiju koristi isključivo onu dobivenu od Sunca.
Za desalinizator postoje već brojni upiti iz Afrike, bliskog istoka, pa čak i iz Indije: – U suradnji s tvrtkom Ladarice iz Osijeka pokrenuli smo kampanju koja za sada ima jako dobre rezultate. Stižu nam brojni upiti, posebice iz zemalja gdje je problem opskrba pitkom vodom. – kaže Goran.
Nakon dovršetka prototipa, koji će biti u nešto manjem obliku, kako bi se lakše mogao prenositi, u potpunosti će se moći predstaviti kao prozivod nakon čega će se znati pravi interes za slavonski desalinizator morske vode.
>> Bris-protekt – osječka inovacija koja štiti od leda, štedi živce i novac
>> Udruga inovatora OBŽ želi raditi svemirsko istraživanje u suradnji s NASA-om
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?