ŽIVOT

Dijabetičari si više ne mogu priuštiti lijekove

Pojedini lijekovi te inzulini su pred kraj 2020. godine poskupjeli i do 100%

Objavljeno 25.01.2021
Ivona Amidžić

Svjetske procjene govore da 463 milijuna osoba u dobi od 20 do 79 godina živi sa šećernom bolešću. Čak polovica oboljelih ni ne zna da ima razvijene simptome bolesti. Među nešto više od 4 milijuna osoba koje godišnje umru zbog šećerne bolesti, svaka druga osoba mlađa je od 60 godina, piše Radio Osijek.

U Europi od šećerne bolesti boluje 59 milijuna osoba u dobi od 20 do 79 godina. Prema podacima CroDiab Registra osoba sa šećernom bolešću, u Hrvatskoj je u 2019. bilo više od 300 tisuća, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60% oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih blizu 500.000. Šećerna bolest je 4. vodeći uzrok smrti sa udjelom od 5.4% u 2018. godini.

Pacijenti oboljeli od dijabetesa tipa 2 pred kraj godine doživjeli su neugodno iznenađenje kada su odlaskom u ljekarnu doznali da su pojedini lijekovi te inzulini poskupjeli i do 100%.

„Nije sad samo zadnje poskupljenje lijekova. Dijabetičari doživotno koriste lijek. Mi smo posebno rizična skupina ljudi. Dijabetes nije samo jedna bolest nego ju prati niz popratnih bolesti. Stradavaju srce, bubrezi, oči. Većina dijabetičara su umirovljenici s malim mirovinama i ovo poskupljenje bi ih moglo doslovno dotući”, rekao je u programu Radio Osijeka Ivan Klanac, predsjedniku Društva za zaštitu od dijabetesa Osijek, koji je i sam korisnik brojnih lijekova, a među njima i onih koji su poskupjeli.

Samo u Osječko-baranjskoj županiji ima približno 30 tisuća dijabetičara. Brojni od njih više si ne mogu priuštiti poskupljenje.

foto: pixabay

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Dijabetes, treći najveći uzročnik smrti u RH, može se ublažiti pravovremenom reakcijom, individualnim pristupom i promjenom prehrambenih navika

Upravljanje jednom od najsmrtonosnijih bolesti na svijetu u vašim je rukama

Šećerna bolest i njezina preteča, predijabetes, dijagnosticirane su kod više od milijardu ljudi diljem svijeta. Teško prepoznatljivi simptomi glavni su Više…

Povećani rizik od srčanih bolesti javlja se godinama, čak i desetljećima prije dijagnoze dijabetesa. Žene s dijabetesom izložene su većem riziku od srčanog udara ili razvoja zatajenja srca od muškaraca

Provjerite na vrijeme imate li predijabetes ili dijabetes, rizik od bolesti srca i moždanog udara stvarniji je nego što mislite

Šećerna bolest tipa 2, često nazivana globalnom epidemijom, svake godine odnese gotovo 7 milijuna života diljem svijeta, dok brojke u Više…

Za dijabetes, koji trenutno zauzima treće mjesto po uzroku smrtnosti, simptoma nema, no pravovremenom kontrolom i novim načinom života može se spriječiti...

U RH registrirano je čak 327.785 osoba s dijabetesom, uz sigurno još oko 200.000 neotkrivenih slučajeva

Dijabetes (šećerna bolest tipa 2) u današnje vrijeme predstavlja sve ozbiljniju prijetnju za zdravlje i dobrobit sve većeg broja ljudi. Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Hrvatska i Slovenija, obilujući prirodnim ljepotama, kulturnim bogatstvima i gastronomskim čarolijama, nude nebrojeno mnogo načina za stvaranje nezaboravnih trenutaka tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci.

100 najljepših doživljaja proljeće/ljeto 2024.

Građani su na trgu imali priliku provjeriti različite rizične faktore svog zdravlja (tlak, vrijednost šećera u krvi, indeks tjelesne mase i dr.) te se upoznati s aktivnostima udruga u području zaštite zdravlja, socijalne djelatnosti, sporta i drugih srodnih udruga

[FOTO] U Osijeku obilježen Svjetski dan zdravlja

Donosimo lokacije 24-satnog nadzora brzine policije, pogledajte gdje će vas dočekati!

ROADPOL – Akcija prometne policije na području cijele policijske uprave