ŽIVOT

Djeca se vraćaju u škole. Ovo su nova pravila

Školske ustanove uskladit će svoje interne dokumente (kućni red školske ustanove, interni protokoli o postupanju u slučaju kriznih situacija i sl.) s ovim novim Protokolom

Objavljeno 06.01.2025
Darija Kovačić

SUTRA u osnovnim i srednjim školama u cijeloj Hrvatskoj počinje drugo polugodište. Međutim, mnogo će toga biti drugačije nego 20. prosinca kad su djeca zadnji put sjela u školske klupe.

Podsjetimo, tog dana je 19-godišnji napadač u Osnovnoj školi Prečko nožem ubio sedmogodišnjeg učenika te ranio još troje učenika i učiteljicu. Narednih je dana, osim tuge, vladao bijes jer država nije uspjela zaštiti one najranjivije. 23. prosinca je u nizu gradova održan mimohod “Za sigurnu školu”. Brojni građani s lampionima su prošetali centrom Zagreba kako bi ukazali na važnost sigurnosti u školama.

Izvanredan sastanak Plenkovića i Tomaševića

Predsjednik Vlade Andrej Plenković i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević već su na dan napada održali izvanredan sastanak kako bi dogovorili mjere kojima će se podići sigurnost u školama. Usuglasili su se da se tijekom praznika podigne razina sigurnosti, ne samo u zagrebačkim, nego i u svim hrvatskim školama.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je prošlog tjedna Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama. Protokol je izrađen s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, odnosno osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima, zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama te prevencije mogućih situacija povećanog rizika.

Školske ustanove uskladit će svoje interne dokumente (kućni red školske ustanove, interni protokoli o postupanju u slučaju kriznih situacija i sl.) s ovim Protokolom.

Ako škola djeluje na više lokacija i/ili dijeli prostor sa subjektima kao što su fakulteti ili druge institucije, upravljanje sigurnošću ulaza i izlaza zahtijeva dodatnu koordinaciju i prilagodbu koja će omogućiti dosljedno i sigurno provođenje protokola na svim lokacijama i u specifičnim situacijama.

Protokol je dostavljen svim školskim ustanovama.

Ključne promjene su:

  • Zaključavanje svih ulaza tijekom radnog vremena uz strožu kontrolu pristupa.
  • Sigurnosni pregledi učenika i posjetitelja (odjeća, torbe i dr.) kao obvezna mjera.
  • Identifikacija posjetitelja putem dokumenata s fotografijom.
  • Strože procedure za roditelje – najava dolaska i pridržavanje rasporeda.
  • Formiranje sigurnosnih timova u školama radi kontinuirane procjene i nadzora sigurnosnih mjera.
  • Suradnja s policijom i drugim tijelima radi pravovremenog prepoznavanja i rješavanja prijetnji.

Zaključavanje i nadzor ulaza

Ulazna vrata škole ostaju zaključana tijekom cijelog radnog vremena, osim u specifičnim okolnostima odobrenima od strane ravnatelja.

Vrata se otvaraju samo 30 minuta prije početka nastave i 15 minuta nakon završetka nastave.

Dežurni radnici obavezni su pratiti ulaze i odmah prijaviti neuobičajena ponašanja ravnatelju ili policiji.

Ulazak roditelja i posjetitelja

Roditelji i posjetitelji smiju ući samo uz prethodnu najavu ili na poziv škole.

Identitet se provjerava osobnom iskaznicom ili dokumentom s fotografijom. Odbijanje provjere identiteta onemogućava ulazak.

Posjetitelji se evidentiraju i moraju biti u pratnji radnika škole.

Roditelji na informativne razgovore dolaze prema unaprijed definiranom rasporedu. Razrednici ih dočekuju na ulazu i prate do učionice.

Pregledi osoba i predmeta

Pregledi se provode radi sigurnosti, uključujući:

  • Učenike: Odjeća, torbe i drugi predmeti mogu se pregledavati.
  • Posjetitelje: Pregled torba i osobnih predmeta.

Preglede mogu provoditi dežurni radnici na ulazu, kao i odgojno-obrazovni radnici tijekom nastave.

Pronađeni opasni predmeti (npr. predmeti pogodni za nanošenje ozljeda) privremeno se zadržavaju, a ravnatelj, stručne službe, roditelji i policija se obavještavaju prema potrebi.

Osobe koje odbiju pregled neće moći ući u školu.

Edukacija i informiranje

Svi učenici, radnici i roditelji moraju biti upoznati s pravilima protokola.

Škole provode simulacije evakuacije i kriznih situacija najmanje dva puta godišnje.

Roditelji se potiču na sudjelovanje u radionicama o sigurnosnim procedurama.

Sigurnosni tim

Formira se sigurnosni tim na razini svake škole koji uključuje: ravnatelja, pedagoge/psihologe, učitelje/nastavnike, predstavnike roditelja.

Tim analizira sigurnosne prijetnje i evaluira mjere, a na sastanke mogu biti pozvani predstavnici policije, civilne zaštite, zdravstva i drugih relevantnih tijela.

Ostalo

Još se u Protokolu navodi da je suradnja s lokalnom policijom ključna za prevenciju nasilja i brzo djelovanje u kriznim situacijama, kao i da se održavaju redoviti sastanci s lokalnim timovima za sprječavanje nasilja.

U roku od 90 dana škole moraju provesti analizu rizika i izraditi Plan sigurnosti, a sigurnosne mjere redovito se revidiraju temeljem povratnih informacija i novih okolnosti.

Dodatne mjere, poput angažiranja zaštitara, videonadzora ili elektromagnetskih brava, uvode se po potrebi.

Mjere se odnose na sve osobe u školskim prostorima, uključujući ugovorne korisnike (npr. sportske udruge, škole stranih jezika).

Cijeli Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama možete pogledati na ovom linku.

Na ulazu zagrebačkih škola profesionalni zaštitari

Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Danijela Dolenec objavila je prošlog tjedna da će zagrebačke osnovne škole u drugom polugodištu na ulazu imati profesionalne zaštitare.

“Grad Zagreb kao osnivač pokriva troškove angažmana zaštitarskih tvrtki do kraja školske godine, tijekom kojeg razdoblja će Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih obučiti i u školama zaposliti osobe zadužene za sigurnost”, rekla je.

“Grad Zagreb školama kojima je osnivač pruža podršku u svim navedenim zadacima za drugo polugodište, koji se odnose kako na tehničke prilagodbe, izmjenu brava i izvedbu potrebnih radova, kao i na provođenje Protokola. U tom svjetlu vidimo i ovaj privremeni angažman zaštitara, kao stručne osobe zadužene za sigurnost, čime olakšavamo školama organizaciju rada i povećavamo sigurnost svih do trenutka kada će škole imati zaposlene osobe zadužene za sigurnost”, dodala je.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Škola medijske kulture "Dr. Ante Peterlić" uspješno je zaključila svoje prvo osječko izdanje, koje je održano od 23. do 27. listopada 2024.

Uspješno završeno prvo osječko izdanje Škole medijske kulture “Dr. Ante Peterlić”

Svečano zatvaranje održano je u prostorima Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, čime je zaokruženo ovogodišnje putovanje Škole kroz Više…

Bojati će se klupe, žardinjere i koševe za smeće te će urediti dvorišta škole. U ovoj aktivnost sudjelovati će i dvije studentice Indiana University iz Amerike

Volonterska akcija “Uljepšajmo Ruđericu”

Želiš učiniti nešto korisno za zajednicu i pritom upoznati druge mlade? Pridruži nam se u volonterskoj akciji koja će se Više…

Drastično se smanjuje koncentracija svih spojeva čiju smo prisutnost detektirali u zraku na svim mjernim postajama. Radi se o spojevima kao što su formaldehid, benzen, etilbenzen, toluen, stiren, fenol i dioksini

Učenici se od sutra u Osijeku i okolnim mjestima vraćaju u školske klupe, kvaliteta zraka se popravlja

U ponedjeljak je u Osijeku održana sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije nakon koje su javnosti na konferenciji za novinare Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Jubilarno deseto izdanje sajma vina, delicija i ugodnog življenja donijet će dosad najviše izlagača te ponuditi puno poslovnih prilika izlagačima i puno zabave nazočnim posjetiteljima

Sve je spremno za deseti WineOS

Bez naručivanja mnoge žene tako dolaze k njima kako bi sredile svoje obrve, trepavice, našminkale se ili pak dotjerale svoje nokte

Hrvatski brend izašao iz okvira Lijepe Naše! Isplati li se riskirati u poslovanje izvan Hrvatske?

Govoriti o bilo kojem vremenu, pa tako i nadolazećem, znači imati u fokusu činjenice da je najveća imovina svakog čovjeka njegovo zdravlje, najveći resurs vrijeme, a najjači alat za ostvarenje željenih ciljeva znanje i volja

Što donosi 2025? Pod teretom konzumerizma gubimo sebe i svoju slobodu, hoće li se tako nastaviti i u 2025?