DKolektiv – Dobitnici volonterskih nagrada u 2024.
Nagrade su dodijeljene pojedincima i organizacijama koji su svojim djelovanjem pokazali najbolje primjere volontiranja u zajednici
U povodu Međunarodnog dana volontera, 5. prosinca 2024. godine s početkom u 18 sati, u Arheološkom muzeju Osijek organizirana je svečana dodjela godišnjih volonterskih nagrada koju već devetnaestu godinu zaredom dodjeljuje DKolektiv – organizacija za društveni razvoj.
Nagrade su dodijeljene pojedincima i organizacijama koji su svojim djelovanjem pokazali najbolje primjere volontiranja u zajednici. Ove godine dodijeljene su tri nagrade u kategoriji za volonterski angažman pojedinca ili tima volontera, jedna nagrada u kategoriji primjera dobre prakse uključivanja volontera i jedna nagrada u novoj kategoriji za koordinatora/icu volonterskog programa.
Nagrade dobitnicima uručili su pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije, gđa Miranda Glavaš Kul, članovi Upravnog odbora, Savjeta za razvoj volonterstva i predstavnika DKolektiva – organizacije za društveni razvoj.
Volonterski centar Osijek od 2006. godine dodjeljuje godišnje volonterske nagrade s ciljem afirmacije volonterstva kao poželjne društvene vrijednosti kroz vrednovanje doprinosa pojedinaca i organizacija koje djeluju za opće dobro.
U proteklih 19 godina dodijeljeno je 158 nagrada aktivnim pojedincima, organizacijama koje u svoj rad uključuju volontere, obrazovnim ustanovama te poslovnim organizacijama koje promiču volonterstvo.
Informacije o ovogodišnjim dobitnicima volonterskih nagrada nalaze se u nastavku.
Volonterski angažman pojedinca:
Melita Homa
Posljednje tri godine Melita svakog tjedna sa svojom irskom setericom Meggie posjećuje Dom za starije i nemoćne osobe Osijek, pružajući njihovim korisnicima emocionalnu podršku. Ova redovita druženja osobama treće životne dobi vraćaju osmijeh na lica, posebice korisnicima u stacionaru koji su slabopokretni ili nepokretni. Korisnici Doma ističu pozitivne učinke ovog volonterskog angažmana poput smanjenja stresa, ublažavanja osjećaja usamljenosti te prisjećanja na ljubimce koje su nekada imali. Melitin angažman odražava empatiju, solidarnost i uključivost te unosi svježinu u svakodnevni život Doma.
Lucija Trošić
Ova dugogodišnja volonterka Udruge za terapiju i aktivnosti pomoću konja „MOGU“ Osijek, posvetila je svoje vrijeme pružanju podrške djeci i mladima s teškoćama u razvoju te osobama s invaliditetom. Lucija sudjeluje u brojnim aktivnostima udruge, od vođenja konja tijekom terapija, pružanja podrške i sigurnosti korisnicima, do brige o konjima i opremi. Njena empatija, odgovornost i sposobnost izgradnje odnosa povjerenja s korisnicima doprinose stvaranju sigurnog i podržavajućeg okruženja, što pozitivno utječe na socijalni razvoj djece i mladih s teškoćama u razvoju. Svojim primjerom motivira mlade na volontiranje i doprinosi jačanju inkluzije u zajednici.
Lovro Šibalić
Lovro, volonter Udruge Breza, svojim angažmanom značajno doprinosi festivalu Zemlja bez granica kao video snimatelj i montažer. Njegova diskretna prisustnost na radionicama, predstavama i koncertima organiziranima tijekom festivala, omogućuje djeci i mladima da se osjećaju opušteno i prirodno tijekom snimanja, podižući kvalitetu i autentičnost materijala. Kao asistent u medijskoj radionici, nesebično je dijelio svoja znanja, čime je doprinio širenju tehničkih vještina među sudionicima. Svojim video uradcima jača prepoznatljivost samog festivala i pomaže promovirati društveno korisne projekte i kulturne manifestacije.
Primjer dobre prakse uključivanja volontera
HCK Gradsko društvo Crvenog križa Osijek
Volonterski program Gradskog društva Crvenog križa Osijek podiže kvalitetu humanitarnih i socijalnih aktivnosti koje imaju izravan utjecaj na starije, bolesne i teško pokretne osobe, djecu iz socijalno ugroženih obitelji i osobe u riziku od siromaštva. Aktivnosti poput prikupljanja i distribucije pomoći, prijevoza starijih osoba liječniku i podrške u kućanstvu pružaju stalnu i pouzdanu pomoć korisnicima, pridonose dostojanstvenijem životu i omogućuju dulji ostanak starijih u vlastitom domu. Program se ističe inkluzivnošću jer uključuje volontere iz ranjivih skupina, potičući socijalnu uključenost, solidarnost, empatiju i aktivno građanstvo u zajednici.
Koordinator/ica volonterskog programa
Mateja Liška
Kao koordinatorica volonterskog programa Udruge Pannonian od 2016. godine, Mateja iznimno doprinosi uspjehu Pannonian Challengea – međunarodnog festivala urbanog sporta. Njezin angažman doprinosi uspješnoj organizaciji festivala, poboljšava volontersko iskustvo i potiče volontere na ponovni povratak i dugoročnu uključenost. Svojom staloženošću, podrškom i mentorstvom jača samopouzdanje volontera, stvara pozitivnu organizacijsku kulturu i kod volontera razvija osjećaj pripadnosti. Zahvaljujući njezinoj inovativnost proaktivnosti i predanosti ulozi koordinatorice, volonteri su prepoznati kao neizostavni akteri u organizaciji ovog velikog sportskog događaja u Osijeku.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?