ŽIVOT

Ekonomska integracija izbjeglica kroz socijalno poduzetništvo

Projekt je vrijedan 3,12 milijuna eura, a provodi se u šest zemalja Jadransko-jonske regije: Sloveniji, Italiji, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Srbiji te u Republici Hrvatskoj

    Objavljeno 17.03.2021
    Darija Kovačić

    Na poziv Ministarstva ekonomije Slovenije, Grad Osijek uključio se u projekt „Ekonomska integracija izbjeglica kroz socijalno poduzetništvo“ koji se provodi u okviru Jadransko-jonskog programa transnacionalne suradnje – ADRION. Riječ je o projektu kojemu je glavni cilj povećati mogućnosti izbjeglica da postanu aktivni gospodarski akteri i agenti vlastite integracije u pojedinom domaćinskom društvu te time, a kroz stvaranje radnih mjesta i podržavanje osnutka novih poduzeća, doprinesu gospodarskome razvoju toga društva.

    Projekt je vrijedan 3,12 milijuna eura, a provodi se u šest zemalja Jadransko-jonske regije: Sloveniji, Italiji, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Srbiji te u Republici Hrvatskoj. Na taj način stvara se transnacionalno partnerstvo koje će okupiti nacionalne, regionalne i lokalne vlasti, vladina tijela, nevladine organizacije, socijalne poduzetnike, akademike i izbjeglice u jedan zajednički program – prvi takve vrste u ADRION regiji.

    U vrijeme povećanih migracijskih tokova, ekonomska integracija izbjeglica kroz socijalno poduzetništvo prepoznata je kao jedno od glavnih pitanja u prevladavanju izbjegličke krize. Ovim će se projektom, stoga, istražiti postojeće mogućnosti integracije izbjeglica kroz njihovo uključivanje u socijalno poduzetništvo te analizirati praktično iskustvo različitih institucionalnih, nevladinih i gospodarskih čimbenika u svim zemljama sudionicama. Osim toga, ispitat će se postojeće dobre prakse u zemljama Europske unije te ocijeniti mogućnosti njihove primjene u zemljama ADRION regije.

    Nositelj projekta je Znanstveno-istraživački centar Koper iz Slovenije, a partneri u projektu su Primorski tehnološki park (Slovenija), talijansko Sveučilište Alma Mater Studiorum – Universita’ di Bologna, Općina Brindisi (Italija), Helensko otvoreno sveučilište (Grčka), Regionalna razvojna agencija Srem (Srbija), Javna ustanova „Razvojna agencija Unsko–sanskog kantona“ (Bosna i Hercegovina) te Grad Osijek.

    Uz glavne partnere, projektu su se pridružili i Ministarstvo ekonomije Slovenije, koje je ujedno i prijavitelj projekta, Vladin ured za integraciju migranata Slovenije, Glavni ured za migrantske politike regije Apulia (Italija), Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb regije Emilia Romagna (Italija), Pokrajinski sekretarijat za demografiju i ravnopravnost spolova Srbija, Grad Bihać (BiH), Ministarstvo rada i socijalne politike BiH, Ministarstvo rada i socijalnih usluga (Grčka), Grčka razvojna agencija te Osječko–baranjska županija.

    Projekt će obuhvatiti 80 izbjeglica – tražitelja azila, zatim 48 predstavnika lokalne uprave, 24 predstavnika regionalne uprave, 12 predstavnika pružatelja javnih usluga, 24 predstavnika interesnih skupina – uključujući i civilni sektor, 18 predstavnika visokoškolskih ustanova te 48 predstavnika malog i srednjeg poduzetništva.

    ADRION regija inače predstavlja jednu od najbogatijih regija u Europi u kontekstu kulturne raznolikosti, s izrazitim bogatstvom različitih tradicija, jezika, religija i arhitektonske baštine, a u okviru ovoga projekta doprinijet će se i stvaranju povoljnog okružja za društvene inovacije u regiji, kako bi se prihvatili novi izazovi u kontekstu socijalne uključenosti, borbe protiv siromaštva, integracije migranata u društvo i na tržište rada te ostalih demografskih promjena.

    Trajanje projekta je 24 mjeseca, a provodi se od  1. veljače 2021. do 31. siječnja 2023. godine.

    Foto: arhiva

     

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Tijekom stručnih praksi studenti imaju priliku raditi u renomiranim poduzećima, čime razvijaju ključne vještine za svoj profesionalni razvoj, šire mrežu poslovnih kontakata i time dodatno jačaju svoju poziciju na tržištu rada

    Suradnja OTP banke i Ekonomskog fakulteta u Osijeku

    OTP banka kontinuirano ulaže u razvoj suradnje s akademskom zajednicom, prepoznajući važnost povezivanja obrazovanja i gospodarstva. Kroz podršku studentskim projektima, Više…

    Cilj konferencije bio je informirati i osnažiti izbjeglice iz Ukrajine koje borave u Hrvatskoj te im pružiti konkretne smjernice i podršku u procesu zapošljavanja

    Izbjeglice iz Ukrajine u Osijeku dobit će podršku pri (samo)zapošljavanju, projekt REII izazvao veliki interes

    Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u suradnji s Udrugom SVOJA i Udrugom PUKS – podrška u kriznim situacijama, uz Više…

    Cilj konferencije je informirati i osnažiti ukrajinske izbjeglice koje borave u Hrvatskoj te im pružiti konkretne smjernice i podršku u procesu zapošljavanja i poduzetništva

    Dnevni Centar za raseljene osobe iz Ukrajine organizira konferenciju o zapošljavanju Ukrajinaca u Hrvatskoj

    Centar za nestalu i zlostavljanu djecu u suradnji s Udrugom SVOJA i Udrugom PUKS – podrška u kriznim situacijama, uz Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Sudionici treninga će se u 16 sati od središta Čepina uputiti na promotivnu vožnju motociklima po ulicama Osijeka, kako bi pravovremeno podsjetili građane da dolaskom lijepog vremena imamo veliku prisutnost motociklista na našim prometnicama

    Godišnji trening sigurne vožnje policijskih službenika – prometnih motociklista u Naselju prijateljstva u Čepinu

    Ako trenutno imate osjećaj da ne znate kako isplivati iz gomile nedovršenih zadataka, a imati slobodno vrijeme vam se čini kao iluzija, ovo je radionica za vas!

    Radionica Pokreni se u 5 minuta

    Tema ovogodišnje konferencije, koju već sedam godina organiziraju studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku, bila je “Kardiologija i kardiokirurgija”

    Međunarodni kongres studenata i mladih liječnika OSCON 2025 počeo u Osijeku