ŽIVOT

Ekonomska integracija izbjeglica kroz socijalno poduzetništvo

Projekt je vrijedan 3,12 milijuna eura, a provodi se u šest zemalja Jadransko-jonske regije: Sloveniji, Italiji, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Srbiji te u Republici Hrvatskoj

    Objavljeno 17.03.2021
    Darija Kovačić

    Na poziv Ministarstva ekonomije Slovenije, Grad Osijek uključio se u projekt „Ekonomska integracija izbjeglica kroz socijalno poduzetništvo“ koji se provodi u okviru Jadransko-jonskog programa transnacionalne suradnje – ADRION. Riječ je o projektu kojemu je glavni cilj povećati mogućnosti izbjeglica da postanu aktivni gospodarski akteri i agenti vlastite integracije u pojedinom domaćinskom društvu te time, a kroz stvaranje radnih mjesta i podržavanje osnutka novih poduzeća, doprinesu gospodarskome razvoju toga društva.

    Projekt je vrijedan 3,12 milijuna eura, a provodi se u šest zemalja Jadransko-jonske regije: Sloveniji, Italiji, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Srbiji te u Republici Hrvatskoj. Na taj način stvara se transnacionalno partnerstvo koje će okupiti nacionalne, regionalne i lokalne vlasti, vladina tijela, nevladine organizacije, socijalne poduzetnike, akademike i izbjeglice u jedan zajednički program – prvi takve vrste u ADRION regiji.

    U vrijeme povećanih migracijskih tokova, ekonomska integracija izbjeglica kroz socijalno poduzetništvo prepoznata je kao jedno od glavnih pitanja u prevladavanju izbjegličke krize. Ovim će se projektom, stoga, istražiti postojeće mogućnosti integracije izbjeglica kroz njihovo uključivanje u socijalno poduzetništvo te analizirati praktično iskustvo različitih institucionalnih, nevladinih i gospodarskih čimbenika u svim zemljama sudionicama. Osim toga, ispitat će se postojeće dobre prakse u zemljama Europske unije te ocijeniti mogućnosti njihove primjene u zemljama ADRION regije.

    Nositelj projekta je Znanstveno-istraživački centar Koper iz Slovenije, a partneri u projektu su Primorski tehnološki park (Slovenija), talijansko Sveučilište Alma Mater Studiorum – Universita’ di Bologna, Općina Brindisi (Italija), Helensko otvoreno sveučilište (Grčka), Regionalna razvojna agencija Srem (Srbija), Javna ustanova „Razvojna agencija Unsko–sanskog kantona“ (Bosna i Hercegovina) te Grad Osijek.

    Uz glavne partnere, projektu su se pridružili i Ministarstvo ekonomije Slovenije, koje je ujedno i prijavitelj projekta, Vladin ured za integraciju migranata Slovenije, Glavni ured za migrantske politike regije Apulia (Italija), Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb regije Emilia Romagna (Italija), Pokrajinski sekretarijat za demografiju i ravnopravnost spolova Srbija, Grad Bihać (BiH), Ministarstvo rada i socijalne politike BiH, Ministarstvo rada i socijalnih usluga (Grčka), Grčka razvojna agencija te Osječko–baranjska županija.

    Projekt će obuhvatiti 80 izbjeglica – tražitelja azila, zatim 48 predstavnika lokalne uprave, 24 predstavnika regionalne uprave, 12 predstavnika pružatelja javnih usluga, 24 predstavnika interesnih skupina – uključujući i civilni sektor, 18 predstavnika visokoškolskih ustanova te 48 predstavnika malog i srednjeg poduzetništva.

    ADRION regija inače predstavlja jednu od najbogatijih regija u Europi u kontekstu kulturne raznolikosti, s izrazitim bogatstvom različitih tradicija, jezika, religija i arhitektonske baštine, a u okviru ovoga projekta doprinijet će se i stvaranju povoljnog okružja za društvene inovacije u regiji, kako bi se prihvatili novi izazovi u kontekstu socijalne uključenosti, borbe protiv siromaštva, integracije migranata u društvo i na tržište rada te ostalih demografskih promjena.

    Trajanje projekta je 24 mjeseca, a provodi se od  1. veljače 2021. do 31. siječnja 2023. godine.

    Foto: arhiva

     

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Suradnja u sprječavanju krijumčarenja osoba, roba i opojnih droga u zaštiti državne granice, sprječavanje nezakonitog lova i ribolova, kao i ostalih nezakonitih radnji na području JUPP Kopački rit.

    Suradnjom policijskih službenika i djelatnika parka prirode protiv svih oblika kažnjivih djela

    Policijski službenici Postaje granične policije Beli Manastir u suradnji s djelatnicima Službe čuvara prirode Javne ustanove parka prirode Kopački rit, Više…

    Ovaj je projekt kroz infrastrukturne radove, zapošljavanje stručnog kadra i nabavku potrebne opreme osigurao izvaninstitucijsku podršku djeci i mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi, unaprijedio proces deinstitucionalizacije, razvoj socijalnih usluga, podršku u zajednici djeci i mladima bez odgovarajuće roditeljske skrbi

    Centar Klasje – održana završna konferencija projekta “Zaslužujemo najbolje”

    Centar za pružanje usluga u zajednici Klasje danas je u 11:00 sati održao završnu konferenciju projekta Zaslužujemo najbolje (KK.08.1.3.04.0015) vrijednog Više…

    Od danas do 22. siječnja u Osijeku u prostoru Zajednice tehničke kulture Osječko-baranjske županije u Tvrđi traje prva trodnevna edukacija za rad terenskih jedinica CK-a

    Projekt “POMOZI” Crvenog križa

    Formalnim i neformalnim načinom, polaznici će učiti o funkcioniranju Crvenog križa, posebno u kriznim situacijama, zbrinjavanju unesrećenih i potreba zajednice Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    U nedjelju će netko iz Portanove otići bogatiji za 3.000 eura A čeka nas i kiša balona s nagradama. Portanova u nedjelju radi po redovnom radnom vremenu.

    Danas u Portanovi magic show i torta za djecu, a sutra stiže mirror crew – ljudi od ogledala!

    Projektom su razvijena četiri edukativna programa s temama prilagodbe klimatskim promjenama kroz mjere očuvanja zdravih ekosustava u istočnoj Hrvatskoj

    Generacija prilagodbe: Mladi istočne Hrvatske na čelu klimatske adaptacije

    Ovaj događaj namijenjen je širokom spektru sudionika - od odgojitelja, učitelja, pedagoga i psihologa do sportskih djelatnika i roditelja, kao i svima onima koji se bave odgojem i edukacijom djece

    [NAJAVA] Svjetski priznati stručnjak dr. Ranko Rajović ponovno u Osijeku (dijelimo kotizaciju)