OSJEČANI

Erasmus avantura – učenici i djelatnici OŠ Jagode Truhelke posjetili prijatelje u Poljskoj

Petero učenika 8. razreda i troje zaposlenika Osnovne škole Jagode Truhelke iz Osijeka boravilo je od 6. do 11. travnja 2025. godine u Racibórzu, u Poljskoj

Objavljeno 26.04.2025
Darija Kovačić

Petero učenika 8. razreda i troje zaposlenika Osnovne škole Jagode Truhelke iz Osijeka boravilo je od 6. do 11. travnja 2025. godine u Racibórzu, u Poljskoj. Posjetili su osnovnu školu Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudniku, u selu Rudnik, nedaleko Racibórza, a posjet je bio organiziran u sklopu Erasmus akreditacije koju škola posjeduje. Ravnateljica i dvije zaposlenice te poljske škole prije dvije godine sudjelovale su u Erasmus mobilnosti u Osijeku pa su s veseljem ugostile osječke posjetitelje.

Ciljevi ove mobilnosti uključivali su razvoj životnih vještina, podizanje svijesti o mentalnom zdravlju, poticanje tjelesne aktivnosti na otvorenom te unapređenje tehnoloških kompetencija. Prije dolaska u Racibórz, osječki učenici i djelatnici; učitelj povijesti Benjamin Lamza, učiteljica Jelena Kišosondi i pedagoginja Anu Vukojević, posjetili su rudnik soli Wieliczka. Ovaj rudnik, koji je na UNESCOV-om popisu svjetske baštine, datira iz 13. stoljeća i pruža jedinstven doživljaj podzemnog grada.

Tijekom posjeta, sudionici su doznali o povijesti rudnika, okušali su se u lizanju zidova i pijenju rudničke vode. Fascinirani su bili kapelom svete Kinge, najvećom podzemnom crkvom na svijetu, izgrađenom u gotičkom stilu, gdje se održavaju mise i koncerti. Nakon razgledavanja rudnika, umorni, ali s osmjesima na licima nastavili su put do Racibórza.

Prvog dana posjeta poljskoj osnovnoj školi u Rudniku, domaćini su osječkim učenicima i djelatnicima pripremili vrlo srdačan doček uz bogat program dobrodošlice i svečanu priredbu u impresivnoj školskoj dvorani. Učenici iz Poljske i Osnovne škole Jagode Truhelke pripremili su prezentacije o svojim zemljama, regijama i kulturi kako bi se bolje upoznali. Posebno emotivan trenutak bio je kada su poljski učenici otpjevali hrvatsku pjesmu “Kome bi šumilo more moje sinje”, a Osječani su im uzvratili pjesmom “Hej Sokoły” na poljskom jeziku. Na kraju je slijedilo međusobno darivanje i uručivanje poklona. Nogometni klub Osijek vrlo se rado odazvao pozivu na suradnju i dodijelio je 15 Premium paketa za poljske učitelje. Učenici u Rudniku dobili su šalice, naljepnice, narukvice i privjeske najdražeg kluba gostiju, NK Osijeka. Nakon razmjene poklona, domaćini su gostima pokazali školu, koja je opremljena modernim nastavnim sredstvima. Učenici u Rudniku nemaju domaće zadaće, što je bilo zanimljivo Osječanima.

Prva radionica, “Čarobni tepih”, ostavila je snažan dojam, a uključivala je igre poput nogometa i golfa uz pomoć interaktivnog projektora. Tijekom posjeta, učenici su sudjelovali na satu Tjelesne i zdravstvene kulture, a na satu Engleskog jezika poboljšavali su svoje komunikacijske vještine kroz igre i grupne aktivnosti. Za ručak je pripremljeno slatko jelo što je običaj ponedjeljkom u školi. Gosti su tako probali tradicionalno poljsko jelo pierogi, tijesto nalik knedlama, punjeno, ovaj puta slatkim, nadjevom. Popodnevni sati bili su posvećeni obilasku grada Racibórza, gdje su gosti upoznali povijest i znamenitosti grada. Dan je završio zajedničkom večerom u pizzeriji, gdje su se nastavila prijateljska druženja i razmjena pozitivnih dojmova zahvaljujući gostoljubivosti poljskih domaćina.

U utorak, 8. travnja, posjetitelji su obišli općinski ured u Rudniku gdje su se susreli s načelnikom općine. Upoznali su se s poviješću i značajkama općine Rudnik, a susret je završio ugodnim razgovorom uz tradicionalne šleske kolače i slastice. Nakon posjeta uredu, uputili su se u javnu knjižnicu, gdje su razgledali sobu tradicije i sudjelovali u radionicama koje je vodila ravnateljica knjižnice Mariola Brachman. Okušali su se u lokalnim zanatima, poput izrade maslaca, kojeg su kasnije i degustirali. Sudjelovali su i u izradi tradicionalnih uskršnjih palmi, šarenih buketa od grančica i cvijeća, koji su važan dio poljske uskršnje tradicije.

U školskoj dvorani održana je košarkaška utakmica između osječkih i poljskih učenika šestih razreda. Osječani su pobijedili rezultatom 18:7, na radost svih, posebno učenika Antonija koji je predvodio ekipu do pobjede. Učiteljica Bożena našalila se kako je njezina ekipa pustila gostima da pobijede. Nakon ručka i kratkog odmora, gosti su posjetili znanstveni centar Sowa u Racibórzu. Centar potiče aktivno učenje kroz istraživanje i eksperimentiranje, a učenici su proširivali svoje znanje i tražili rješenja za razne izazovne i zanimljive zadatke.

Treći dan bio je prepun zanimljivih aktivnosti i iskustava. Počeo je kreativnim radionicama u školskoj knjižnici, gdje su učenici, podijeljeni u grupe, sudjelovali u maštovitim zadacima pod vodstvom knjižničarke Małgorzate Grzeszek-Kulige. Kroz suradnju su razvijali kreativnost i životne vještine, sastavljajući različite predmete od lego kockica. Djelatnici škole natjecali su se s učenicima u izradi najvišeg tornja od papira i bili su uspješniji u toj aktivnosti. Učiteljica Katarzyna Pawlik oduševila je goste svojim vještinama šminkanja i izrade specijalnih efekata. Poslijepodne su domaćini poveli goste u muzej u Racibórzu, gdje su učenici istraživali bogatu povijest regije. Povijest Racibórza, isprepletena poljskim, njemačkim, češkim i židovskim utjecajima, bila je komplicirana. Grad je u više navrata spaljen i uništen, pogođen najezdama neprijateljskih vojski, poplavama i pošastima, ali se uvijek oporavljao od svih nedaća. Posjetitelji su mogli vidjeti unutrašnjost srednjovjekovnih podzemnih grobnica, izložbu povijesnih fotografija i različitu srednjovjekovnu ratnu opremu, ali i onu iz Drugog svjetskog rata. Najveća atrakcija bila je egipatska mumija, dar baruna Rothschilda. Nakon muzeja, učenici su posjetili dvorac Piast, gdje su kroz multimedijalne izložbe i edukativne igre istraživali srednjovjekovnu Šlesku. Posebno je bilo dirljivo vidjeti učenike kako kroz zajedničke igre pokazuju pravo prijateljstvo i timski rad. Dječak Luka je tako na kraju aktivnosti gradnje gotičkog svoda ushićeno izjavio: „Pravo prijateljstvo pobjeđuje!“.

U četvrtak, 10. travnja, posjetitelji su započeli svoj dan obilaskom prekrasne crkve sv. Katarine Aleksandrijske u Rudniku, izgrađene u neogotičkom stilu. U Rudničkoj knjižnici koja se nalazi pokraj crkve sudjelovali su u opuštajućoj aktivnosti motanja papira (quilling) i izradi uskršnjih čestitki. Radionice je vodila knjižničarka Mariola Brachman, potičući sudionike na kreativno izražavanje i rad rukama. Nakon toga, gosti su se uputili na informatičku radionicu u školi, gdje su zajedno s poljskim učenicima 7. razreda izrađivali modele i programirali robote koristeći Lego Spike kockice. Za vrijeme ručka, djelatnici i učenici Osnovne škole Jagode Truhelke uživali su u tradicionalnom poljskom jelu kluski, koje se sastoji od tijesta nalik knedlama, mesa i kuhanog kupusa. Psihologinja Magdalena Kiersztyn organizirala je zabavnu igru Bingo prijateljstva, koja je pomogla poljskim i hrvatskim učenicima da se bolje upoznaju i zbliže. Sunčano poslijepodne iskorišteno je za posjet impozantnoj poplavnoj brani i rezervoaru Racibórz Dolny, najvećem u Poljskoj. Gosti su uživali i na vidikovcu u mjestu Pogrzebień, s kojeg se pruža očaravajući pogled na prirodu. Obišli su i arboretum Moravska vrata, gdje su istraživali bogatu floru i faunu, divili se edukativnim uvećanim skulpturama insekata i posjetili mini zoološki vrt. Posebno ih je oduševio Začarani vrt, najbajkovitiji dio arboretuma u obliku labirinta. Dan je završio u ugodnoj atmosferi uz zajedničku večeru na gradskom trgu.

U petak, 11. travnja, u školi u Rudniku održan je završni susret uz svečanu dodjelu potvrda o mobilnosti. Rastanak je bio ispunjen emocijama, no djelatnici obje škole dogovorili su nastavak suradnje i buduće susrete. Poljski domaćini ostavili su snažan dojam na osječke učenike i djelatnike, koji su se oprostili od svojih Erasmus prijatelja sa suzama u očima. Zahvalni za ovo izvanredno iskustvo i gostoprimstvo, Osječani su nastavili put prema koncentracijskom logoru Auschwitz. Posjet Auschwitzu bio je duboko dirljiv i potresan. Učenici i djelatnici bili su preplavljeni emocijama promatrajući unutrašnjost baraka u kojima su žrtve boravile. Uvjeti u kojima su zatočenici živjeli i radili bili su užasavajući i iznimno okrutni. U jednoj baraci odjednom je bilo smješteno oko 700 muškaraca, a u jednom krevetu i do 10 osoba. Od oko 400 izgrađenih baraka, ostalo ih je četrdesetak. Prolazak kroz plinsku komoru i krematorij u prvom dijelu Auschwitza bio je zastrašujući. Vodičica Lidia posjetiteljima je dala nevjerojatne informacije. Nacisti su prije zatvaranja kampa uništili četiri od pet plinskih komora. U ovim komorama ubijeno je 900.000 ljudi, a 200.000 umrlo je zbog gladi, bolesti i užasnih uvjeta. Od 800 ljudi koji su pokušali pobjeći, samo njih 100 uspjelo je u tome. Pesticid ciklon B korišten je za trovanje zatočenika, a brojne prazne limenke tog otrova pronađene 1945. godine još uvijek se mogu vidjeti u jednoj od prostorija. Posjetitelji su također vidjeli osobne stvari žrtava, poput cipela, naočala i kofera. Posebno potresna bila je soba puna ženske kose od koje su nacisti izrađivali tkanine. S tugom i suosjećanjem prema žrtvama, učenici i djelatnici Osnovne škole Jagode Truhelke napustili su Auschwitz. Nakon 80 godina od oslobođenja Auschwitza ostaje nada da se takvo što više nikada neće ponoviti, a kako i sam natpis u jednoj od baraka upozorava; povijest se ne smije zaboraviti jer oni koji se ne sjećaju prošlosti, osuđeni su da ju ponavljaju.

Ovo Erasmus putovanje ostavilo je dubok trag na učenike i djelatnike, koji su neizmjerno zahvalni poljskim prijateljima na gostoprimstvu i srdačnosti. Sudjelovanje u Erasmus projektima zaista obogaćuje živote, širi vidike i poučava najvećim ljudskim vrijednostima: ljubavi, dobroti i prijateljstvu.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Na natjecanje je pristiglo 55 prijava iz 40 škola i 23 grada Hrvatske, a u finale je prošlo samo deset najboljih projekata. Iako to nije bio uvjet za prijavu, čak osam od deset finalista već je razvilo prototip svoje poslovne ideje, odnosno minimal viable product (MVP)

Osječki učenici među najboljima u Hrvatskoj – i pozvani u Bruxelles!

“Javljamo se s ponosom kako bismo podijelili uspjeh naših učenika s nacionalnog natjecanja “Ideja godine 2025″. Tim učenika Ekonomske i Više…

Sloganom Fondovog  natječaja „Budi razlika da se smanji plastika“ djecu i mlade se želi potaknuti na promjene koje svatko od njih može napraviti prvo u svom domu, zatim i u široj zajednici, a sve kako bi očuvali okoliš u kojem živimo

Nagradni eko natječaj Fond za zaštitu okoliša za učenike osnovnih i srednjih škola

Nagradni eko natječaj Fond za zaštitu okoliša za učenike osnovnih i srednjih škola Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Više…

U sklopu Erasmus+ projekta  šest učenika i četiri učiteljice Osnovne škole „Grigor Vitez“, Osijek posjetili su Osnovnu školu Alfonso Garcia Lopez u Puriasu

Mobilnost učenika osnovne škole “Grigor Vitez” u Španjolsku

U sklopu Erasmus+ projekta  šest učenika i četiri učiteljice Osnovne škole „Grigor Vitez“, Osijek posjetili su Osnovnu školu Alfonso Garcia Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Inicijativa Student uz studenta izražava najiskreniju zahvalu svim sugrađanima i sugrađankama koji su neumorno čekali maratonce, donirali potrepštine i osigurali najtopliju dobrodošlicu studentima koji trče za pravdu i istinu.

Osječani dočekali srpske maratonce na najljepši način: “I drug je lega!”

Na natjecanje je pristiglo 55 prijava iz 40 škola i 23 grada Hrvatske, a u finale je prošlo samo deset najboljih projekata. Iako to nije bio uvjet za prijavu, čak osam od deset finalista već je razvilo prototip svoje poslovne ideje, odnosno minimal viable product (MVP)

Osječki učenici među najboljima u Hrvatskoj – i pozvani u Bruxelles!

Sloganom Fondovog  natječaja „Budi razlika da se smanji plastika“ djecu i mlade se želi potaknuti na promjene koje svatko od njih može napraviti prvo u svom domu, zatim i u široj zajednici, a sve kako bi očuvali okoliš u kojem živimo

Nagradni eko natječaj Fond za zaštitu okoliša za učenike osnovnih i srednjih škola