FOTO Održana međunarodna vatrogasna vježba K-9 timova
Šire gradsko područje pogodio je razoran potres te ima nestalih osoba u ruševinama, a neke osobe su zbog nastale panike otrčale u nepoznatom smjeru.
Neki očevici tvrde da su čuli glasove u lokalnom šumskom predjelu. Tehničke ekipe su na mjestu događaja, a potrebna im je pomoć K-9 timova kako bi uspjeli locirati zatrpane osobe. Na mjesto događaja vatrogasci dolaze sa svojim potražnim psima kako bi pomogli u pronalasku nestalih osoba.
Nakon nekoliko dana treninga, u subotu 29.10.2016., vatrogasci i K-9 potražni tim održali su Međunarodnu vježbu spašavanja iz šuma i ruševina na Zidinama, povijesnom lokalitetu Kolođvar, na granici dviju općina – Čepina i Antunovca. Na toj su pokaznoj vježbi bili nazočni vatrogasci iz okolnih mjesta i Osijeka te čepinski izviđači, a posebni su gosti članovi tima slovenskih vatrogasaca koji su bili ujedno i evaluatori licenciranja novih potražnih pasa.
U subotnjoj su vježbi sudjelovali potražni psi pasmina belgijski ovčar i labrador, a bilo je i križanaca te chihuahua – maskota opatijskog K9 tima – koji je organizirao ovu višednevnu vježbu. Organizatori su kazali kako su vrlo ugodno iznenađeni dobrodošlicom kojom su im čepinska i antunovačka općinska uprava, na čelu s načelnicima Draženom Tonkovcem i Ivanom Anušićem, pripremile u Kolođvaru i u mjestima gdje su smještene općinske uprave. Rijetko gdje, ustvrdili su, naiđu na ovako dobre domaćine.
Zoran Laslavić, predstojnik Povjerenstva za potražne pse u vatrogastvu, na kraju vježbe pojasnio je što u Slavoniji rade već nekoliko dana sa psima koji se licenciraju za pretraživanje i spašavanje. Pozdravio je s vatrogasnog kamiona s ljestvama nazočne u ime Hrvatske vatrogasne zajednice, istaknuvši kako u prirodi timovi borave od četvrtka na vježbama za koje su im odlično poslužili ambijent s ruševinama.
– Vatrogasci su kao temelj urbane zaštite i spašavanja organizirali ovu vježbu kako bi psi bili licencirani, odnosno sposobni odgovoriti zahtjevnim zadacima koji se pred njih i njihove vodiče postavljaju u kriznim situacijama kada je potrebno spašavati ljude iz ruševina, ili u nekim drugim ekstremnim situacijama kada je naša pomoć prijeko potrebna. Radili smo i danju i noću vježbajući sa psima, simulirajući situacije koje se mogu naći na terenu kada interveniramo, radile su motorne pile, prašilo se, dimilo, agregati su zujali i bučuli, radili reflektori… Unatoč svemu tome, psi su obavili svoj zadatak – ispričao je Zoran Laslavić, predstojnik Povjerenstva za potražne pse u vatrogastvu.
Vatrogasac Vacika Brajdić, administrator web-portala osječkih profesionalnih vatrogasaca (www.vatrogasci-osijek.hr) ocjenuje kako je međunarodna vježba uspjela, a Laslavić je naglasio kako se u Hrvatskoj s potražnim psima radi već šest godina.
Dobrovoljnim vatrogascima iz seoskih i gradskih društava i profesionalcima iz Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Osijek Zoran Laslavić ispričao je šaljivu zgodu s jedne od rasprava koje se često povedu u ovakvim situcijama.
– Pitaju me često je li u spašavanju vatrogasnim timovima u pomoći bolja “motorka” ili pas, a ja odgovaram da je bolji pas. Psa se može nakon obavljenog zadatka podragati, a motorku baš i ne možeš – zaključio je Laslavić i pozvao okupljenu djecu da se poigraju sa psima kojima je jedina, a najčešće i sasvim dovoljna, nagrada za uspješno obavljen posao i spašene ljudske živote tek upućena im iskrena lijepa riječ. Dovoljno ih je samo pomilovati i poigrati se s njima najdražom igračkom – lopticom, do sljedećeg ozbiljnog i zahtijevnog zadatka na koji će hitro i uvijek izići sa svojim najboljim prijateljima – vatrogascima i vodičima.
Hrvatska vatrogasna zajednica na raspolaganju ima i 12 licenciranih timova s potražnim psima, specijaliziranih za spašavanje iz ruševina na urbanim područjima. U ovome trenutku na obuci potražnih pasa u vatrogastvu rade: Primorsko-goranska, Zadarska, Istarska, Osječko-baranjska županijska vatrogasna zajednica, a uključile su se i Međimurska te Splitsko-dalmatinska županija.Potražni psi u vatrogastvu već duže vrijeme zauzimaju ključne pozicije u vatrogasnim postrojbama diljem Europe i svijeta. Postala je uobičajena stvar da vatrogasne postrojbe u svojim sastavima imaju obučene timove za spašavanje ljudi uz pomoć pasa. Ni Hrvatska više ne zaostaje za svojim europskim i svjetskim kolegama jer je Hrvatska vatrogasna zajednica, kao krovna organizacija vatrogastva kod nas, prepoznala važnost ove specijalnosti i njene potrebe, a sve kako bi se sigurnost svih građana i posjetitelja povećala na najveću moguću mjeru.
Obuka spasilačkog tima je zahtjevna i traje minimalno dvije godine. Vatrogasci koji se odluče za taj vid specijalizacije, svjesni su da se do rezultata može doći samo konstantnim radom na različitim lokacijama kako bi se što više scenarija prošlo i pripremilo sebe i psa za sve moguće situacije. Upravo zbog toga vatrogasci idu i na različita spasilačka natjecanja, tabore i vježbe u organizaciji različitih pravnih subjekata u Hrvatskoj i inozemstvu gdje se radi na nepoznatim terenima i s nepoznatim osobama.Kao što policija, vojska, gorska služba spašavanja imaju svoje licence, tako i vatrogasni K-9 timovi moraju proći određeno licenciranje. Licenca se sastoji od teorijskog dijela za vodiča te praktičnog dijela svladavanja prepreka, poslušnosti i traženja nestalih osoba. Ukoliko se zadovolje svi segmenti, tim dobiva licencu koja je obnovljiva i traje dvije godine. Moramo naglasiti da dobivanjem licence ne završava proces obuke i školovanja, već je potrebno konstantno provoditi treninge i vježbe kako bi vatrogasac – vodič i njegov pas, konstantno održavali i poboljšavali postignuti nivo obuke.