ŽIVOT

FOTO: Osječko-baranjska županija obiluje zanimljivim EU projektima

Danas se u organizaciji Savjeta mladih Osječko-baranjske županije i Javne ustanove županijske razvojne agencije OBŽ održao obilazak EU projekata...

Objavljeno 19.10.2022
Iven Jurić

Savjet mladih osječko-baranjske županije i Javna ustanova županijske razvojne agencija Osječko-baranjske županije danas su organizirali obilazak EU projekata na relaciji Osijek-Antunovac-Valpovo-Belišćezajedno sa EUROPE DIRECT Osijekom, centrom koji djeluje u sklopu Javne ustanove, obišli su se:

  • Regionalni distribucijski centar za voće i povrće
  • „Poduzetnički inkubator i akcelerator Antunovac“
  • Zgrada 1. Gospodarskog centra u Osijeku
  • Projekt “Priča o kulturnoj baštini Matije Petra Katančića” u Valpovu
  • Projekt „Učim, radim, pomažem Slavoniji III.“ LAG-a Karašica
  • Projekt „List do lista, industrijska baština Belišća“

Polazak je bio u 9 sati s Autobusnog kolodvora Osijek, a sve je završilo zajedničkim ručkom u Belišću te povratkom u Osijek.

Regionalni distribucijski centar za voće i povrće

Kompleks je koji će se koristiti za distribuciju voća i povrća na područje Županije, ali i ostatka Hrvatske, okupljeni su imali priliku prošetati proizvodnim pogonima i upoznati se s komorama u koje će stati 150 tona voća i povrća na paletama, vlasnik Centra je Županija, ali je registriran kao d.o.o. te ima funkciju samostalnog djelovanja. Direktor će biti Alen Mamić koji je ujedno i sudjelovao kao voditelj današnjeg obilaska, najavio je kako je samo jedna zgrada gotova te imaju još dva komada zemlje na kojima planiraju napraviti još dva objekta. Jedan kat poslužit će i za proizvodnju soka od jabuke, ali i ostalih varijacija koje se mogu dobiti od ovoga voća. Njegova vrijednost je 2.132.611,25 kuna, od čega 85% financira Osječko-baranjska županija.

Poduzetnički inkubator i akcelerator Antunovac

Obilazak smo nastavili Poduzetničkom inkubatoru i akceleratoru Antunovac koji je otvoren u kolovozu 2019. godine gdje smo imali priliku vidjeti kako izgleda proces 3D printanja modela za automobili te smo također posjetili unutrašnjost zgrade koja se sastoji konferencijske dvorane koja se može iznajmiti, 32 ureda u kojima su smještene različite tvrtke, 2 proizvodna pogona i 2 sale za sastanke.

Gospodarski centar Osijek 1. zgrada

Zbog nepredviđenih radova na asfaltiranju ceste nismo bili u mogućnost posjetiti gradilište 1. zgrade Gospodarskog centra Osijek, iako su organizatori dobili dozvolu od Grada. Centar će biti kompleks od sedam zgrada, od kojih je prva tek u izgradnji i trebala bi biti gotova do kraja godine, vrijednost projekta je 65 milijuna kuna, a sufinancira ga Ministarstvo regionalnog razvoja, dok ITU mehanizam (integrirana teritorijalna ulaganja). Sajamski prostor koji se još uvijek nalazi u prostoru Streljane Pampas trebao bi preseliti u prvu zgradu kada bude završena, jer Pampas nije primjereno mjesto za ovu aktivnost. Izgradnju su zajedničkim snagama pokrenuli Grad Osijek i Osječko-baranjska županija.

Projekt Kulturna ostavština Matije Petra Katančića

Iduća postaja, Grad Valpovo upoznao nas je s projektom “Kulturna ostavština Matije Petra Katančića” u suradnji Grada, Valpovačkog poduzetničkog centra d.o.o. i turističke zajednice Grada Valpova, osim što je bio odličan književnik također je bio i numizmatičar te je prvi preveo i otisnuo Bibliju s latinskog na hrvatski jezik, iako se prema povjesničarima zasluge za prvi prijevod daju Bartolu Kašiću, no njegova verzija nikad nije sačuvana. Katančić je također rođeni Valpovčanin te stoga nema boljeg mjesta za odavanje počasti, u sklopu projekta djeluje Memorijalni centar, u ovom prvom sačuvana je njegova Biblija, dok je drugi više zamišljen kao neka vrsta Muzeja, ali prostora gdje će se moći građane educirati o životu ove lokalne figure. Također je obnovljen i trg koji nosi njegovo ime i koji sadrži interaktivne panele koji pričaju povijest Grada Valpova i Katančića, također nude i AR/VR šetnje povijesnim Valpovom uz njegovo vodstvo, uređaji nažalost nisu bili uključeni te nismo imali priliku doživjeti šetnju.

LAG Karašica

Kratkom šetnjom Trgom Matije Petra Katančića došli smo do prostora Lokalne akcijske grupe Karašica gdje je nas pozdravio voditelj Ivan Vrbanić koji nam je ukratko predstavio što je to LAG, osnovani su 2009. godine kao rezultat projekta «Inicijativa za ruralni razvoj» Hrvatskog instituta za lokalnu samoupravu (HILS) iz Osijeka, pod svojim vodstvom imaju 15 jedinica lokalne samouprave, projekti “Učim,radim, pomažem Slavoniji III” i “Želim” usmjereni su na skrb o obiteljima koji su u potrebi (čišćenje, kuhanje, odlazak doktoru), u suradnji sa Saponijom svakoj njegovateljici osigurana su sredstva za čišćenje, također surađuju s općinama Punitovci i Donja Motičina te provode projekt Naše domaće gdje dodjeljuju regionalnu markicu Golden Panonian Quality za poljoprivrednike i OPG-ove, trenutno imaju 24 OPG-a koji proizvode 55 vrsta proizvoda, kako bi odredili smjernice za dodjelu surađivali su s Prehrambenim fakultetom koji im je pomogao u sastavljanju, ponosni su i na suradnju s LAG-om Neretva koji su im donirali mandarine.

„List do lista, industrijska baština Belišća“

Zadnja postaja našeg obilaska bio je Grad Belišće gdje smo posjetili Palaču Gutmann i parnu lokomotivu koja je također pripadala Gutmannovima i koja je restaurirana prekograničnom suradnjom Belišća s mađarskim gradom Barcsom i Lučkom upravom Osijek u sklopu projekta VICINaD. Nasuprot nje se nalazi i tvornica koja proizvodi trake na kojima se prave guma za bolide Formule 1, tvornica radi sa svim većim proizvođačima guma no još im samo treba Bridgestone. Palača Gutmann izgrađena je 1905. godine i kompletno je obložena drvom zbog toga što je Belišće bilo poznato po drvnoj industriji, jedno vrijeme je bila u vlasništvu tvornice i kombinata, a za vrijeme Svjetskih ratova u njenom podrumu nalazila se bolnica. Nancy Gutmann koja je potomak i doktorica znanosti koja živi i radi u kanadskom Vancouveru, bila je u posjeti Palači prije par godina te je zatražila da prođe kroz prostorije kako bi se mogli sjetiti djetinjstva, strop krasi predivan vitraj koji je uništen u Domovinskome ratu 1992. godine te je zamijenjen novim. U sklopu Palače će biti i tri prostorije koje će poslužiti kao knjižnica, dok će drugi kat i potkrovlje biti rezervirani za učionice glazbene škole.

 

 

 

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Pripadnici 25. naraštaja Ratne Škole "Ban Josip Jelačić" danas je bilo u nastavnom posjetu Županiji i Gradu, ugostili su ih Dragan Vulin i Mato Lukić...

FOTO: Pripadnici Ratne škole Ban Josip Jelačić stigli su u posjetu Županiji i Gradu

U okviru redovnog Plana i programa izobrazbe u 2022./2023. godini na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđmanˮ, pripadnici 25. naraštaja Više…

Danas je na Pampasu održana press konferencija povodom nadolazećeg 25. izdanja Osječkog jesenskog sajma koji će se održati ovaj vikend...

FOTO: Najavljeno 25. izdanje Osječkog jesenskog sajma na press konferenciji na Pampasu

Danas se s početkom u 11 sati na Pampasu održala press konferencija povodom nadolazećeg 25. Osječkog jesenskog sajama koji će Više…

Osječko-baranjska županija raspisuje foto natječaj na temu: "Najljepši prizori Osječko-baranjske županije", rok je 11. listopada...

Traže se “Najbolji foto prizori OBŽ”

Osječko-baranjska županija raspisuje foto natječaj na temu “Najljepši prizori Osječko-baranjske županije”, cilj natječaja je pokazati svu ljepotu i jedinstvenu raznolikost Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Iločke zidine su najveći i najbolje očuvan fortifikacijski kompleks u kontinentalnoj Hrvatskoj. Obilazak obnovljenih zidina, radionice za djecu, izložbu u Muzeju grada Iloka i otvorena vrata iločkih vinarija, posjetitelji se od 17 sati u petak, subotu i nedjelju mogu i besplatno voziti turističkim vlakićem na ruti Stari podrum – Principovac – Stari podrum

[FOTO] Dobra ideja za izlet – Iločke zidine otvorene, posjetitelje do nedjelje očekuje bogat program

Iz Udruge kažu da će biti još šareniji, veseliji nego travanjski, a da ćete moći pronaći odlične stvari za sebe ili sebi drage osobe - odjeću, obuću, knjige, ploče, nakit...

Posh store – svibanjsko izdanje!

Cipelcugom po osječkim storytelling turama. Ima ih ukupno četiri u šest izvedbi. Na ovaj način se promovira kultura grada Osijeka ali i šetanje po našem lijepom gradu

Cipelcugom po Osijeku u svibnju