FOTO Vodenica stigla u grad, pogledajte ekskluzivne fotografije i video izrade Vodenice
Nakon pripremljenog sidrišta na prostoru ispred stare vodovodne centrale na Gornjodravskom šetalištu stigla je i Vodenica. Iako još traju radovi na elektroinstalacijama, uređenju unutrašnjosti i balansu same vodenice, očekivano pokretanja rada je početkom siječnja 2016..
Podsjetimo, u cijelosti je riječ o projektu “Mlinarev put”, u okviru prekograničnog programa IPA Hrvatska – Mađarska, u kojem su uz Grad Osijek još partneri njegova Turistička zajednica, Ekološka udruga Vodenica, Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje, ali i Muzej mlina Orfu nedaleko od mađarskog Pečuha. Ideja o prijavi projekta zapravo je proizišla iz povijesti Osijeka, s obzirom na to da se početkom 20. stoljeća u samom središtu, na prostoru današnje Zimske luke, nalazilo više od 60 mlinova vodenica. Posljednje su vodenice uništene 1945. godine, u savezničkom bombardiranju Osijeka – piše Glas Slavonije.
Trup novog broda replike dimenzija je 16,5 x 15 metara, kućica zauzima oko 70 četvornih metara, a kotač je u promjeru dojmljivih šest metara.
U svakom slučaju, ova mlinica neće biti cjelina sama za sebe, nego se otvorila izvrsna prilika da ona bude i infopult i promotočka i za sve druge nove turističke destinacije u Osijeku, ali i bližoj okolici.
Za izgradnju vodenice je naručena posebna vrsta ariša, koji tesarski tim oblikuje prema zadanim mjerama. Naravno, puno je tu i potrebe za impregnacijom, što je opet zahtijevalo dostatno vremena za sušenje nanesenih slojeva. Ne treba zanemariti činjenicu da je cijeli trup potopljen u vodi. On nosi kućicu s mlinom i, naravno, kao najatraktivniji i vizualno najprepoznatljiviji dio – mlinski kotač. Trup je dimenzija 16,5 x 15 metara, kućica zauzima oko 50 četvornih metara, a kotač u promjeru dojmljivih šest metara.
Obrađeno je 70 kubika drveta, potom osušeno, lijepljeno. Proces je to koji se ne može prekočiti niti ubrzavati ako se želi stvoriti osjećaj starine i davnih vremena.
U unutrašnjosti vodenice nalazit se mlinski kamen, koji će moći mljeti žitarice, kao pokazno postrojenje kako se nekada mljelo, a posjetitelji će moći vidjeti cijeli proces prerade.
Ponovno će ovaj tradicijski objekt biti u službi gospodarstva, ali sada za razvitak turizma i privlačenje turista, a vrijedan je 413 tisuća eura.
Pogledajte i video radova na vodenici
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?