ŽIVOT

[FOTO] Žena, intima i bolest bez srama – simpozij koji je otvorio teme o kojima se predugo šutjelo

Seksualnost ne prestaje dijagnozom. Intima ne nestaje kemoterapijom. Ljubav ne odlazi operacijom. Jer tijelo i s dijagnozom – ostaje tvoje

Objavljeno 14.05.2025
Darija Kovačić

Seksualnost ne prestaje dijagnozom. Intima ne nestaje kemoterapijom. Ljubav ne odlazi operacijom. Jer tijelo i s dijagnozom – ostaje tvoje. Upravo takva snažna, oslobađajuća poruka odjeknula je zagrebačkim hotelom Zonar povodom simpozija Sex(i)dijagnoza – život, strast i borba protiv raka, održanog na Svjetski dan borbe protiv raka jajnika.

Simpozij, koji su organizirale udruga Nismo same, agencija In Vida i Hrvatsko društvo za kolposkopiju i bolesti vrata maternice HLZ-a, okupio je žene koje su same prošle kroz dijagnozu raka, medicinske i psihološke stručnjake, kao i predstavnike beauty industrije – sve s istim ciljem: da spolno zdravlje žena liječenih i oboljelih od raka postane tema bez srama, straha i tišine.

Program simpozija donio je spoj stručnih panela, osobnih priča i sadržaja osmišljenih s pažnjom i nježnošću – kao podsjetnik ženama da se ne moraju odreći vlastite ženstvenosti, želja i užitaka.

Ljepota kao podrška, a ne privilegija

Sudionice su imale priliku posjetiti make-up stanicu poznatog vizažista Koste Miljkovića, koji je, ne samo dijelio korisne savjete i demonstrirao brzinske trikove, već i pažljivo saslušao svaku ženu – jer ponekad je upravo ljepota taj prvi korak prema ponovnoj povezanosti sa sobom.

„Ljepota ne mora biti luksuz – ona može biti terapija. Može biti štit, ali i most prema sebi. Na ovom događanju osjećao sam da činimo nešto puno veće od samog šminkanja“, rekao je Kosta, koji je bio i sudionik završnog panela.

Iskrene poruke organizatora

“Ovaj simpozij nije samo edukacija – to je prostor hrabrosti, ranjivosti i istine. Mi ne govorimo o dijagnozama, nego o ženama koje žele živjeti, voljeti i osjećati se dobro u svom tijelu, usprkos i u inat bolesti”, izjavila je Ivana Vidušin, CEO agencije In Vida, koja je uz organizaciju događaja osmislila i njegov snažan vizualno-emotivni identitet.

“Ova tema godinama je bila zanemarena – i u medicini, i u javnosti. Drago mi je da smo kao struka i društvo konačno došli do točke u kojoj možemo reći: spolno zdravlje žena nakon dijagnoze nije luksuz, već pravo. I potreba”, poručio je Dražan Butorac, jedan od suorganizatora i predsjednik Hrvatskog društva za kolposkopiju i bolesti vrata maternice HLZ-a.

Ugledni gosti podržali simpozij i stali uz žene

Događaj su podržali brojni ugledni uzvanici, uključujući: dr. sc. Romanu Galić, izaslanicu gradonačelnika Tomislava Tomaševića, Branka Kolarića, ravnatelja NZJZ-a ‘Dr. Andrija Štampar’, Bartola Šimunića, pročelnika kabineta Predsjednika Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Frana Borovečkog, ravnatelja KBC-a Zagreb, Anu Ljubas, glavnu medicinsku sestru KBC-a Zagreb, izv. prof. prim. dr. sc. Edvarda Galića, ravnatelja KB Sv. Duh, te Snježanu Foschio Bartol, voditeljicu Ureda ravnatelja KB Sv. Duh.

Simpozij se održao pod pokroviteljstvom Grada Zagreba i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’, te uz potporu Predsjednika Republike Hrvatske, gospodina Zorana Milanovića.

Uspomene koje ostaju

Na odlasku, svaka je sudionica ponijela sa sobom goodie bag – pažljivo osmišljen paket ispunjen korisnim, nježnim i inspirativnim proizvodima. No, taj paket nije bio samo skup poklona. Bio je to mali, ali snažan podsjetnik. Poruka upakirana s ljubavlju: nisi sama. Nisi zaboravljena. Još si uvijek žena – i to cijelim svojim bićem. Žena koja ima pravo osjećati se lijepo, njegovano, vrijedno i povezano sa sobom. Žena kojoj pripada pažnja, radost i nježnost – i u dijagnozi, i izvan nje.

Foto: Bojan Zibar

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Prostitucija, korištenje seksualnih igračaka, seksting, mitovi o spolnom zdravlju... Koja vas tema najviše zanima?

Interdisciplinarni simpozij “Stvari koje nismo smjeli reći… o seksualnosti” (27.2-1.3.) PROGRAM

Povodom 12. veljače, Dana seksualne i reproduktivne svijesti i slobode, održava se interdisciplinarni simpozij “Stvari koje nismo smjeli reći… o seksualnosti” koji Više…

Gotovo svaki slučaj raka vrata maternice može se spriječiti cijepljenjem protiv HPV-a i odlaskom na preventivni pregled!

Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice – 13. Hrvatski Dan mimoza

U subotu 25. siječnja 2020. godine, u vremenu od 11.00 do 13.00 sati na Trgu A. Starčevića u Osijeku organizirat Više…

Liječnici su majci redovno pokretali noge kako bi simulacijom hodanja pomogli djetetov rast

Češki liječnici donijeli na svijet bebu 117 dana nakon što je majci utvrđena moždana smrt

Kad je helikopterom dovezena žena u nesvjesnom stanju koja je u 15. tjednu trudnoće pretrpjela težak moždani udar u bolnicu Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

Kad se magla spusti nad 𝗕𝗶𝗹𝗷𝘀𝗸𝗼 𝗷𝗲𝘇𝗲𝗿𝗼, priče koje su stoljećima šaptane kroz trsku ponovno ožive. Storytelling tura Priče iz ritske magle vodi vas na putovanje gdje svaka kap vode i svaka travka skriva priču

Storytelling tura “Priče iz ritske magle” – povratak bajki uz Biljsko jezero

Izgradnja Veteranskog centra u Osijeku dio je nacionalne strategije za jačanje skrbi i rehabilitacije hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata

Osijek do 2028. godine dobiva Veteranski centar s četiri zvjezdice, investicija vrijedna 15 milijuna eura

LEAPin je besplatni jednodnevni događaj koji donosi inspirativna predavanja, interaktivne radionice i panel rasprave s vodećim stručnjacima iz raznih industrija

LEAPin konferencija stiže u Osijek – besplatan događaj koji spaja poduzetništvo, inovacije i interaktivne radionice