Funkcionalno računalo za 200 kuna – stvarnost?

To funkcionalno računalo se zove Raspberry Pi i veličine je kreditne kartice. Zvuči predobro da bi bilo istinito? Pomalo da.
Raspberry Pi je nastao u Ujedinjenom Kraljevstvu s namjerom poticanja razvoja računalne znanosti u školama.
Njegovo tijelo čini ploča na kojoj se nalazi 256MB RAM-a, procesor brzine 700MHz, Broadcom video čip, 3.5mm audio priključak, utor za SD kartice, RCA i HDMI portovi te mikroUSB priključak putem kojeg se čitavo računalo napaja.
Dolazi s ‘otkrivenim’ komponentama, bez kućišta i na taj način možda odbije novije generacije koje su prije svega potrošači (a ne programeri) – navikli na odlično dizajnirane laptope, smartphone i tablete.
Raspberry Pi nema veliku mogućnost multitaskinga zbog svoje relativno malene procesorske snage za današnje softverske zahtjeve pa tako neće moći u potpunosti zamijeniti vašu ‘kantu’, ali na njemu možete pogledati film u HD rezoluciji i surfati internetom uz uvjet da ne otvarate previše tabova u svom internet pregledniku.
Primarna namjena ovog računala je programiranje pa tako njegov operativni sustav, baziran na Linuxu, dolazi s predinstaliranim programskim jezicima Scratch i Python.
Moguće je da ovo ultrajeftino računalo (s još jeftinijom verzijom od 25$) nadahne novu generaciju računalnih programera, ali po sadašnjim rezultatima prodaje i starije generacije ne mogu odoljeti ovom ‘malom eksperimentu’.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?