GOSPODARSTVO

Grad posadio više od 700 stabala, no poručuje: Sigurnost građana je na prvom mjestu

"Globalno zatopljenje rezultira sve učestalijim vremenskim nepogodama i sve težim prilikama za rast i razvoj stabala"

    Objavljeno 08.07.2019
    Ivona Amidžić

    Danas je u Gradskoj upravi održana konferencija za novinare na temu radova u Perivoju kralja Tomislava i Parku kralja Petra Krešimira IV – na kojoj su sudjelovale stručne službe Grada Osijeka i UNIKOM-a te Davor Mikulić, ravnatelj Javne ustanove Agencije za upravljanje zaštićenim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije.

    U ime Grada Osijeka, mr. sc. Jasenka Vizentaner naglasila je kako se svi radovi u pogledu uklanjanja i orezivanja stabala odvijaju sukladno zakonskim propisima i pravilima struke te kako će se iz sigurnosnih razloga u Perivoju kralja Tomislava ukloniti 18 stabala, dok će se u Parku kralja Petra Krešimira IV ukloniti 19 stabala uz orezivanje 46 stabala.

    “Ovo je redoviti postupak koji se treba raditi u parkovima – spomenicima kulture, i koji Grad poštuje u cijelosti. Uklanjamo isključivo opasna stabla koje određuje struka, a nažalost, u Osijeku ih je znatan broj. No uvijek sadimo više stabala nego što ih se ukloni”, kazala je osječka magistra znanosti šumarstva te dodala: “2017. započeli smo s intenzivnim uklanjanjem izuzetno opasnih stabala. Predviđeno razdoblje u kojemu će se intenzivno raditi na uklanjanju opasnih stabala još su dvije godine tijekom kojih ćemo više saditi više nego uklanjati, a što dokazuje rast sadnje 2018. u odnosu na 2017. od 32%.”

    Inače, prošle godine uklonjeno je 521 stablo, a posađeno 760 stabala, dok je ove godine uklonjeno 205 stabala, a Grad će ih posaditi minimalno 700. Važno je napomenuti i kako je Komisija Zlatnog cvijeta Europe Floral Entente Europe 2012. uz priznanje i dodijeljenu nagradu Brončani cvijet, izrazila zabrinutost poradi osječkih zastarjelih drvoreda, zbog čega su se i očekivale poteškoće u pogledu sigurnosti i održavanja stabala.

    “Uklanjaju se samo ona stabla koja se ne mog spasiti”

    “Stabla zbog određenih razloga ugibaju, kako ona najstarija, tako i ona mlađa – jednako kao i kod ljudi. Nekada je razlog ugibanja završen životni vijek, a često različite kombinacije biotskih i abiotskih čimbenika. Povjerenstvo Grada Osijeka za hortikulturu i krajobrazno uređenje prati stanje drveća na javnim zelenim površinama i uklanja samo ona stabla koja se ne mogu spasiti. Na sva ostala stabla u slučaju potrebe primjenjuju se ostale mjere njege, a u to ulazi i sanacija krošnje, odnosno uklanjanje suhih, polomljenih i bolesnih grana iz krošnje”, istaknula je Vizentaner.

    Globalno zatopljenje rezultira sve učestalijim vremenskim nepogodama i sve težim prilikama za rast i razvoj stabala. Zato Grad Osijek više ne uklanja čitave drvorede, već nadopunjuje iste preslikavajući rad prirode, a izbor vrsta prilagođava se ne samo staništu već i promjenama klimatskih uvjeta uzrokovano globalnim zatopljenjem.

    foto: Grad Osijek

    Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

    VEZANE VIJESTI

    Nakon intervencije, betonske kocke, rubnjaci i šetnica opet izgledaju reprezentativno...

    (FOTO) Napokon dotjerana i lijeva obala Drave

    Lijepo i sunčano vrijeme, nakon nekoliko dana kiše, idealno je za čišćenje javnih površina. Napokon su djelatnici Radne jedinice “Zelenilo” Više…

    Zaključeno je da će se ovakve panel diskusije održavati jednom godišnje jer je razmjena iskustava svim sudionicima od velike koristi...

    Održavanje urbanih stabala na javnim zelenim površinama

    U organizaciji Grada Osijeka u Vijećnici Osječko baranjske županije održana je panel diskusija na temu održavanja urbanih stabala na javnim Više…

    Danas se u Osijeku sade klon Gupčeve lipe, klon hrasta lužnjaka i 20 običnih koprivića...

    Osijek nastavlja s aktivnostima urbane hortikulture

    Nakon uspješne realizacije kolektivne sadnje stabala u Osijeku, gradska uprava grada Osijeka nastavlja s aktivnostima u funkciji razvoja osječke urbane Više…

    VIŠE IZ KATEGORIJE

    Cijena zlata u zadnjih je dvadeset godina porasla za više od 650%, a prosječni godišnji rast u tom je periodu bio veći od 9%, što je prinos s kojim ulagači itekako mogu biti zadovoljni

    Iza nas je uspješna godina za ulagače u zlato – što možemo očekivati u 2025.?

    Bogata ponuda trgovina i raznovrsni popusti osiguravaju da svatko pronađe nešto za sebe. Obratite pozornost na radno vrijeme trgovina

    Krenula je sezona najvećih popusta u Portanovi

    Pridružite se Ofirovom timu! Njihovo područje rada je web dizajn i programiranje, marketing, razvoj informacijskih sustava i održavanje, IT savjetovanje i podrška te prodaja

    Ofir zapošljava, traže Suradnika/suradnicu u prodaji informatičke opreme, usluga i rješenja