ŽIVOT

Gradonačelnik Radić: Učinit ćemo sve da spasimo bajer na Jugu II od presušivanja

"Na problem opadanja razine vode u bajeru, koji utječe i na biljni i životinjski svijet, upozoravali smo i prije preuzimanja odgovornosti za vođenje Grada Osijeka"

Objavljeno 21.02.2022
Ivona Amidžić

Grad Osijek učinit će sve da spasi Bajer Jug II od presušivanja, rekao je u ponedjeljak na konferenciji za medije gradonačelnik Ivan Radić.

“Na problem opadanja razine vode u bajeru, koji utječe i na biljni i životinjski svijet, upozoravali smo i prije preuzimanja odgovornosti za vođenje Grada Osijeka. I tada smo isticali da ćemo učini sve da ga spasimo, a sada krećemo s konkretnim radovima”, kazao je gradonačelnik Radić.

Pojasnio je kako je prvo potrebno izvesti zdenac u blizini Bajera, kako bi se crpljenjem vode iz podzemlja moglo prihranjivati jezero. Riječ je o istraživačkim radovima kojima je cilj utvrditi ima li dovoljno podzemne vode, što će trajati oko 10 dana.

“Nadamo se pozitivnom rezultatu. Nakon toga idemo u prihranjivanje samog bajera. Ukupna vrijednost projekta je oko 500.000 kuna. Učinit ćemo sve da se napuni i da u budućnosti od njega napravimo moderno urbano izletište i kupalište s nadstrešnicama, roštiljima, klupama i ostalim sadržajima na ponos svih Osječanki i Osječana, a posebice stanovnika Juga II”, dodao je gradonačelnik Radić.

Igor Pandžić, bivši predsjednik Gradske četvrti Jug II, podsjetio je na dosadašnje aktivnosti poduzete za spas Bajera:

“Učinili smo sve što je u našoj nadležnosti. Čistili smo Bajer, pokrenuli i peticiju koju je potpisalo više od 3000 ljudi, no dalje nismo mogli sami, trebali smo pomoć vlasti. Prošla nije imala toliko sluha, sadašnja je izašla na teren i pokušat će riješiti problem. Nadamo se pozitivnom rezultatu i da ćemo od ovog prostora napraviti moderno i urbano kupalište. I ove godine ćemo organizirati akciju čišćenja i pripremiti kupalište za sezonu koja slijedi”, rekao je Pandžić ističući sentimentalnu vrijednost ovoga prostora za stanovnike Juga II, ali i drugih dijelova Osijeka.

Ivan Tolarić, direktor tvrtke Vodovod-Hidrogeološki radovi, rekao je:

“Zdenac će sutra biti ugrađen. Radovi koji slijede nakon toga su čišćenje zdenca te bismo početkom sljedećeg tjedna trebali znati konačne rezultate njegove izdašnosti. U daljnjem razdoblju od otprilike tri do četiri tjedna bi ukupan projekt opremanja zdenca trebao biti gotov. Tada bi se i krenulo s punjenjem bajera. Kroz nekih dva mjeseca samog crpljenja vode bajer bi trebao biti napunjen te će se dalje po potrebi samo održavati razina vode, ovisno o potrebi odnosno razini vode”, kazao je Tolarić.

Inače, Bajer Jug II s površinom oko četiri hektara najveće je umjetno jezero u Osijeku i iznimno vrijedan urbani prostor, značajan i kao stanište većem broju biljnih i životinjskih vrsta. Posljednjih godina opažen je značajan pad razine vode u bajeru. Uzroci ovoj pojavi do sada nisu istraženi, no pretpostavlja se da je došlo do promjene toka podzemnih voda uzrokovanih izgradnjom južnog kolektora, zbog čega u budućnosti postoji mogućnost potpunog presušivanja bajera.

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?

VEZANE VIJESTI

Cilj je u roku od dvije godine završiti sve četiri faze projekta uređenja Bajera i Bajer pretvoriti u uređen, siguran i funkcionalan prostor za sport, rekreaciju i druženje građana Juga 2

U Osijeku počeli radovi na uređenju Sportsko-rekreacijskog centra Bajer na Jugu 2

U subotu, 09. svibnja, započeli su radovi na uređenju Sportsko-rekreacijskog centra Bajer na Jugu 2. Početku radova nazočio je osječki Više…

Riječ je o forumu koji okuplja vodeće stručnjake i lidere koji zajedno promišljaju budućnost urbanih središta, kako ih učiniti održivijima, zelenijima i inovativnijima te ugodnijima za život

Gradonačelnik Radić na 3. Europskom forumu o gradskim središtima u Parizu

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić sudjelovao je na 3. Europskom forumu o gradskim središtima u Parizu, gdje je bio pozvani govornik Više…

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić obišao je u ponedjeljak ujutro Osnovnu školu Retfala povodom početka nove školske godine, gdje je učenicima, učiteljima i roditeljima zaželio uspješan i radostan početak nastave

Gradonačelnik Radić u OŠ Retfala na prvi dan nastave: Slijede najveća ulaganja u osnovne škole u proteklih 30 godina

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić obišao je u ponedjeljak ujutro Osnovnu školu Retfala povodom početka nove školske godine, gdje je učenicima, Više…

VIŠE IZ KATEGORIJE

U kampanji je sudjelovalo 149 organizatora volontiranja koji su proveli 198 aktivnosti u 69 gradova i općina diljem Hrvatske

16. izdanje kampanje Hrvatska volontira okupilo je više od 3.600 volontera diljem zemlje

Promjena je vezana uz pomicanje termina i lokacije održavanja javnog događaja u Kneževim Vinogradima 27. lipnja

STEMpo – revidirani kalendar aktivnosti za lipanj 2026.

Glavni cilj ove aktivnosti je preventivno djelovanje na sprječavanja krađa, s obzirom da gužve na bazenima često privlače kradljivce koji koriste trenutke nepažnje građana

Policijska prevencija na osječkoj Copacabani